Gå til indhold
Forside - Europa-Kommissionen
dansk
da
Dialog
Vælg sprog
български
español
čeština
dansk
Deutsch
eesti
Ελληνικά
English
français
Gaeilge
hrvatski
italiano
latviešu
lietuvių
magyar
Malti
Nederlands
polski
português
română
slovenčina
slovenščina
suomi
svenska
Luk
Search on Europa websites
Søgning
You are here:
Europa-Kommissionen
Have og fiskeri
Sustainable fisheries
Markets and trade
Seafood markets
Kommercielle betegnelser
Nationale lister
Belgien - Kommercielle betegnelser
Kommercielle betegnelser
Menu
Forside
Kommercielle betegnelser
Avanceret søgning
Nationale lister
Åbne data
Kontakt og hjælp
Kontakt os
OSS
Om dette websted
Belgien
Kommercielle betegnelser
Kommerciel betegnelse
Videnskabelige navne
Clovisse
Ruditapes (3)
Slægt
Ruditapes decussatus
Ruditapes largillierti
Ruditapes philippinarum
Tapes (11)
Slægt
Tapes adspersa
Tapes araneosa
Tapes belcheri
Tapes deshayesi
Tapes dorsatus
Tapes literatus
Tapes platyptycha
Tapes rhomboides
Tapes semidecussata
Tapes sericeus
Tapes sulcarius
Venerupis (8)
Slægt
Venerupis aspera
Venerupis corrugata
Venerupis dura
Venerupis lucens
Venerupis philippinarum
Venerupis pullastra
Venerupis rhomboides
Venerupis senegalensis
Colin
Pollachius virens
Colin d'Alaska
Theragra chalcogramma
Colin jaune
Pollachius pollachius
Colin lieu
Pollachius virens
Congre
Conger (15)
Slægt
Conger cinereus
Conger conger
Conger erebennus
Conger esculentus
Conger japonicus
Conger macrocephalus
Conger marginatus
Conger myriaster
Conger oceanicus
Conger oligoporus
Conger orbignianus
Conger philippinus
Conger triporiceps
Conger verreauxi
Conger wilsoni
Coque
Cerastoderma (5)
Slægt
Cerastoderma edule
Cerastoderma elegantulum
Cerastoderma glaucum
Cerastoderma lamarcki
Cerastoderma pinnulatum
Coquille Saint-Jacques
Pecten (18)
Slægt
Pecten albicans
Pecten caurinus
Pecten chazaliei
Pecten diegensis
Pecten eucymatus
Pecten excavatus
Pecten fumatus
Pecten jacobaeus
Pecten jocobaeus
Pecten maximus
Pecten meridionalis
Pecten novaezelandiae
Pecten raoulensis
Pecten raveneli
Pecten sinensis
Pecten sulcicostatus
Pecten tricarinatus
Pecten ziczac
Couteau
Solenidae (3)
Familie
Ensiculus (2)
Slægt
Ensiculus cultellus
Ensiculus marmoratus
Pharella (2)
Slægt
Pharella acutidens
Pharella javanica
Solen (30)
Slægt
Solen arcuatus
Solen aureomaculatus
Solen canaliculatus
Solen capensis
Solen corneus
Solen delesserti
Solen dunkerianus
Solen exiguus
Solen gordonis
Solen grandis
Solen guinensis
Solen kajiyamai
Solen kurodai
Solen lamarckii
Solen lappeanus
Solen linearis
Solen luzonicus
Solen marginatus
Solen obliquus
Solen roseomaculatus
Solen rosewateri
Solen rostriformis
Solen sicarius
Solen sloani
Solen strictus
Solen tairona
Solen tehuelcha
Solen vagina
Solen viridis
Solen xishana
Crabe
Brachyura (96)
Infraorder
Acidopsidae (2)
Familie
Acidops (2)
Slægt
Acidops cessacii
Acidops fimbriatus
Parapilumnus (4)
Slægt
Parapilumnus cristimanus
Parapilumnus oryctos
Parapilumnus pisifer
Parapilumnus quadridentatus
Aethridae (7)
Familie
Actaeomorpha (3)
Slægt
Actaeomorpha alvae
Actaeomorpha erosa
Actaeomorpha punctata
Aethra (4)
Slægt
Aethra edentata
Aethra scruposa
Aethra scutata
Aethra seychellensis
Drachiella (6)
Slægt
Drachiella aglypha
Drachiella angulata
Drachiella caelata
Drachiella lapillula
Drachiella morum
Drachiella sculpta
Hepatella (2)
Slægt
Hepatella amica
Hepatella peruviana
Hepatus (7)
Slægt
Hepatus chiliensis
Hepatus epheliticus
Hepatus gronovii
Hepatus kossmanni
Hepatus lineatus
Hepatus pudibundus
Hepatus scaber
Osachila (11)
Slægt
Osachila acuta
Osachila antillensis
Osachila expansa
Osachila galapagensis
Osachila kaiserae
Osachila lata
Osachila levis
Osachila semilevis
Osachila sona
Osachila stimpsonii
Osachila tuberosa
Sakaila (4)
Slægt
Sakaila africana
Sakaila imperialis
Sakaila japonica
Sakaila wanawana
Aphanodactylidae (3)
Familie
Aphanodactylus (4)
Slægt
Aphanodactylus edmondsoni
Aphanodactylus loimiae
Aphanodactylus panglao
Aphanodactylus sibogae
Gandoa (2)
Slægt
Gandoa brevipes
Gandoa zanzibarensis
Gustavus (1)
Slægt
Gustavus mecognathus
Atelecyclidae (2)
Familie
Atelecyclus (2)
Slægt
Atelecyclus rotundatus
Atelecyclus undecimdentatus
Pseudocorystes (1)
Slægt
Pseudocorystes sicarius
Belliidae (4)
Familie
Acanthocyclus (3)
Slægt
Acanthocyclus albatrossis
Acanthocyclus gayi
Acanthocyclus hassleri
Bellia (1)
Slægt
Bellia picta
Corystoides (2)
Slægt
Corystoides abbreviatus
Corystoides chilensis
Heterozius (1)
Slægt
Heterozius rotundifrons
Bythograeidae (6)
Familie
Allograea (1)
Slægt
Allograea tomentosa
Austinograea (3)
Slægt
Austinograea alayseae
Austinograea rodriguezensis
Austinograea williamsi
Bythograea (6)
Slægt
Bythograea galapagensis
Bythograea intermedia
Bythograea laubieri
Bythograea microps
Bythograea thermydron
Bythograea vrijenhoeki
Cyanagraea (1)
Slægt
Cyanagraea praedator
Gandalfus (2)
Slægt
Gandalfus puia
Gandalfus yunohana
Segonzacia (1)
Slægt
Segonzacia mesatlantica
Calappidae (10)
Familie
Acanthocarpus (5)
Slægt
Acanthocarpus alexandri
Acanthocarpus bispinosus
Acanthocarpus brevispinis
Acanthocarpus delsolari
Acanthocarpus meridionalis
Ashtoret (8)
Slægt
Ashtoret granulosa
Ashtoret lunaris
Ashtoret maculata
Ashtoret miersii
Ashtoret obtusifrons
Ashtoret picta
Ashtoret sangiannulata
Ashtoret shengmuae
Calappa (41)
Slægt
Calappa acutispina
Calappa africana
Calappa bicornis
Calappa bilineata
Calappa calappa
Calappa capellonis
Calappa cinerea
Calappa clypeata
Calappa conifera
Calappa convexa
Calappa dumortieri
Calappa flammea
Calappa galloides
Calappa gallus
Calappa granulata
Calappa guerini
Calappa hepatica
Calappa japonica
Calappa liaoi
Calappa lophos
Calappa monilicanthus
Calappa nitida
Calappa ocellata
Calappa ocularia
Calappa pelii
Calappa philargius
Calappa pokipoki
Calappa pustulosa
Calappa quadrimaculata
Calappa rosea
Calappa rubroguttata
Calappa sebastieni
Calappa springeri
Calappa sulcata
Calappa tortugae
Calappa torulosa
Calappa tuberculata
Calappa tuerkayana
Calappa undulata
Calappa woodmasoni
Calappa yamasitae
Calappula (1)
Slægt
Calappula saussurei
Cryptosoma (4)
Slægt
Cryptosoma bairdii
Cryptosoma balguerii
Cryptosoma cristatum
Cryptosoma garthi
Cycloes (2)
Slægt
Cycloes granulosa
Cycloes marisrubri
Cyclozodion (2)
Slægt
Cyclozodion angustum
Cyclozodion tuberatum
Mursia (28)
Slægt
Mursia africana
Mursia armata
Mursia aspera
Mursia aurorae
Mursia australiensis
Mursia baconaua
Mursia bicristimana
Mursia buwaya
Mursia coseli
Mursia cristiata
Mursia curtispina
Mursia danigoi
Mursia diwata
Mursia flamma
Mursia hawaiiensis
Mursia longispina
Mursia mameleu
Mursia mcdowelli
Mursia microspina
Mursia minuta
Mursia musorstomia
Mursia orientalia
Mursia poupini
Mursia spinimanus
Mursia steinhardti
Mursia trispinosa
Mursia xianshengi
Mursia zarenkovi
Paracyclois (2)
Slægt
Paracyclois atlantis
Paracyclois milneedwardsii
Platymera (1)
Slægt
Platymera gaudichaudii
Camptandriidae (23)
Familie
Baruna (4)
Slægt
Baruna minuta
Baruna sinensis
Baruna socialis
Baruna trigranulum
Calabarium (1)
Slægt
Calabarium crinodytes
Calabrium (1)
Slægt
Calabrium crinodytes
Camptandrium (1)
Slægt
Camptandrium sexdentatum
Cleistostoma (3)
Slægt
Cleistostoma dilatatum
Cleistostoma leachii
Cleistostoma mcneilli
Danielita (1)
Slægt
Danielita edwardsii
Deiratonotus (2)
Slægt
Deiratonotus cristatum
Deiratonotus kaoriae
Ecphantor (1)
Slægt
Ecphantor modestus
Ilyogynnis (1)
Slægt
Ilyogynnis microcheirum
Leptochryseus (1)
Slægt
Leptochryseus kuwaitense
Lillyanella (1)
Slægt
Lillyanella plumipes
Manningis (1)
Slægt
Manningis arabicum
Moguai (3)
Slægt
Moguai aloutos
Moguai elongatum
Moguai pyriforme
Mortensenella (1)
Slægt
Mortensenella forceps
Nanusia (1)
Slægt
Nanusia starmuehlneri
Nasima (1)
Slægt
Nasima dotilliformis
Opusia (1)
Slægt
Opusia indica
Paracleistostoma (10)
Slægt
Paracleistostoma crassipilum
Paracleistostoma depressum
Paracleistostoma eriophorum
Paracleistostoma fossulum
Paracleistostoma japonicum
Paracleistostoma laciniatum
Paracleistostoma longimanum
Paracleistostoma quadratum
Paracleistostoma tomentosum
Paracleistostoma wardi
Paratylodiplax (3)
Slægt
Paratylodiplax algoensis
Paratylodiplax blephariskios
Paratylodiplax derijardi
Serenella (1)
Slægt
Serenella leachii
Takedellus (1)
Slægt
Takedellus ambonense
Telmatothrix (1)
Slægt
Telmatothrix powelli
Tylodiplax (2)
Slægt
Tylodiplax blephariskios
Tylodiplax tetratylophora
Cancridae (6)
Familie
Anatolikos (2)
Slægt
Anatolikos japonicus
Anatolikos tumifrons
Cancer (22)
Slægt
Cancer amphioetus
Cancer antennarius
Cancer anthonyi
Cancer bellianus
Cancer bispinosus
Cancer borealis
Cancer branneri
Cancer gibbosulus
Cancer gibbulosus
Cancer gracilis
Cancer irroratus
Cancer johngarthi
Cancer jordani
Cancer laevis
Cancer macrophthalmus
Cancer mytilorum
Cancer mytulorum
Cancer novaezealandiae
Cancer pagurus
Cancer plebejus
Cancer porteri
Cancer productus
Glebocarcinus (2)
Slægt
Glebocarcinus amphioetus
Glebocarcinus oregonensis
Metacarcinus (5)
Slægt
Metacarcinus anthonyi
Metacarcinus edwardsii
Metacarcinus gracilis
Metacarcinus magister
Metacarcinus novaezelandiae
Platepistoma (7)
Slægt
Platepistoma anaglyptum
Platepistoma balssii
Platepistoma guezei
Platepistoma kiribatiense
Platepistoma macrophthalmus
Platepistoma nanum
Platepistoma seychellense
Romaleon (7)
Slægt
Romaleon antennarium
Romaleon branneri
Romaleon gibbosulum
Romaleon jordani
Romaleon luzonense
Romaleon nadaense
Romaleon setosum
Carpiliidae (1)
Familie
Carpilius (3)
Slægt
Carpilius convexus
Carpilius corallinus
Carpilius maculatus
Chasmocarcinidae (9)
Familie
Australocarcinus (3)
Slægt
Australocarcinus kanaka
Australocarcinus palauensis
Australocarcinus riparius
Camatopsis (1)
Slægt
Camatopsis rubida
Chasmocarcinops (1)
Slægt
Chasmocarcinops gelasimoides
Chasmocarcinus (14)
Slægt
Chasmocarcinus arcuatus
Chasmocarcinus chacei
Chasmocarcinus cylindricus
Chasmocarcinus ferrugineus
Chasmocarcinus hirsutipes
Chasmocarcinus latipes
Chasmocarcinus meloi
Chasmocarcinus mississipiensis
Chasmocarcinus obliquus
Chasmocarcinus panamensis
Chasmocarcinus peresi
Chasmocarcinus rathbuni
Chasmocarcinus superbus
Chasmocarcinus typicus
Hephthopelta (10)
Slægt
Hephthopelta apta
Hephthopelta aurita
Hephthopelta bruuni
Hephthopelta cavimana
Hephthopelta cribrorum
Hephthopelta knudseni
Hephthopelta littoralis
Hephthopelta lugubris
Hephthopelta mortenseni
Hephthopelta pubescens
Megaesthesius (2)
Slægt
Megaesthesius sagedae
Megaesthesius yokoyai
Raoulia (1)
Slægt
Raoulia limosa
Trogloplax (1)
Slægt
Trogloplax joliveti
Typhlocarcinodes (3)
Slægt
Typhlocarcinodes integifrons
Typhlocarcinodes integrifrons
Typhlocarcinodes piroculatus
Cheiragonidae (2)
Familie
Erimacrus (1)
Slægt
Erimacrus isenbeckii
Telmessus (2)
Slægt
Telmessus acutidens
Telmessus cheiragonus
Conleyidae (1)
Familie
Conleyus (1)
Slægt
Conleyus defodio
Corystidae (3)
Familie
Corystes (1)
Slægt
Corystes cassivelaunus
Gomeza (2)
Slægt
Gomeza bicornis
Gomeza serrata
Jonas (6)
Slægt
Jonas choprai
Jonas distinctus
Jonas formosae
Jonas indicus
Jonas leuteanus
Jonas macrophthalmus
Crossotonotidae (2)
Familie
Crossotonotus (4)
Slægt
Crossotonotus ceramensis
Crossotonotus compressipes
Crossotonotus lophocheir
Crossotonotus spinipes
Pleurophricus (2)
Slægt
Pleurophricus cristatipes
Pleurophricus longirostris
Cryptochiridae (21)
Familie
Cecidocarcinus (2)
Slægt
Cecidocarcinus brychius
Cecidocarcinus zibrowii
Cryptochirus (2)
Slægt
Cryptochirus coralliodytes
Cryptochirus planus
Dacryomaia (2)
Slægt
Dacryomaia edmonsoni
Dacryomaia japonica
Detocarcinus (1)
Slægt
Detocarcinus balssi
Fizesereneia (7)
Slægt
Fizesereneia daidai
Fizesereneia heimi
Fizesereneia ishikawai
Fizesereneia latisella
Fizesereneia panda
Fizesereneia stimpsoni
Fizesereneia tholia
Fungicola (3)
Slægt
Fungicola fagei
Fungicola syzygia
Fungicola utinomi
Hapalocarcinus (1)
Slægt
Hapalocarcinus marsupialis
Hiroia (1)
Slægt
Hiroia krempfi
Kroppcarcinus (1)
Slægt
Kroppcarcinus siderastreicola
Lithoscaptus (9)
Slægt
Lithoscaptus grandis
Lithoscaptus helleri
Lithoscaptus nami
Lithoscaptus pacificus
Lithoscaptus paradoxus
Lithoscaptus pardalotus
Lithoscaptus prionotus
Lithoscaptus semperi
Lithoscaptus tri
Luciades (1)
Slægt
Luciades agana
Neotroglocarcinus (2)
Slægt
Neotroglocarcinus dawydoffi
Neotroglocarcinus hongkongensis
Opecarcinus (9)
Slægt
Opecarcinus aurantius
Opecarcinus cathyae
Opecarcinus crescentus
Opecarcinus granulatus
Opecarcinus hypostegus
Opecarcinus lobifrons
Opecarcinus peliops
Opecarcinus pholeter
Opecarcinus sierra
Pelycomaia (1)
Slægt
Pelycomaia minuta
Pseudocryptochirus (1)
Slægt
Pseudocryptochirus viridis
Pseudohapalocarcinus (1)
Slægt
Pseudohapalocarcinus ransoni
Sphenomaia (1)
Slægt
Sphenomaia pyriformis
Troglocarcinus (2)
Slægt
Troglocarcinus corallicola
Troglocarcinus hirsutus
Utinomiella (1)
Slægt
Utinomiella dimorpha
Xynomaia (3)
Slægt
Xynomaia boissoni
Xynomaia sheni
Xynomaia verrilli
Zibrovia (1)
Slægt
Zibrovia galea
Cyclodorippidae (10)
Familie
Clythrocerus (6)
Slægt
Clythrocerus bidentatus
Clythrocerus carinatus
Clythrocerus edentatus
Clythrocerus granulatus
Clythrocerus moreirai
Clythrocerus nitidus
Corycodus (5)
Slægt
Corycodus bouvieri
Corycodus bullatus
Corycodus decorus
Corycodus disjunctipes
Corycodus merweae
Cyclodorippe (8)
Slægt
Cyclodorippe agassizii
Cyclodorippe angulata
Cyclodorippe antennaria
Cyclodorippe bouvieri
Cyclodorippe longifrons
Cyclodorippe manningi
Cyclodorippe ornata
Cyclodorippe uncifera
Deilocerus (8)
Slægt
Deilocerus analogus
Deilocerus captabilis
Deilocerus coelhoi
Deilocerus decorus
Deilocerus hendrickxi
Deilocerus laminatus
Deilocerus perpusillus
Deilocerus planus
Ketamia (4)
Slægt
Ketamia depressa
Ketamia handokoi
Ketamia limatula
Ketamia proxima
Krangalangia (3)
Slægt
Krangalangia orstom
Krangalangia rostrata
Krangalangia spinosa
Neocorycodus (1)
Slægt
Neocorycodus stimpsoni
Simodorippe (1)
Slægt
Simodorippe tylota
Tymolus (10)
Slægt
Tymolus brucei
Tymolus daviei
Tymolus dromioides
Tymolus glaucommus
Tymolus globosus
Tymolus hirtipes
Tymolus japonicus
Tymolus similis
Tymolus truncatus
Tymolus uncifer
Xeinostoma (4)
Slægt
Xeinostoma eucheir
Xeinostoma inopinatum
Xeinostoma richeri
Xeinostoma sakaii
Cymonomidae (5)
Familie
Curupironomus (1)
Slægt
Curupironomus agassizi
Cymonomoides (4)
Slægt
Cymonomoides cubensis
Cymonomoides fitoi
Cymonomoides guinotae
Cymonomoides valdiviae
Cymonomus (30)
Slægt
Cymonomus aequilonius
Cymonomus andamanicus
Cymonomus bathamae
Cymonomus caecus
Cymonomus clarki
Cymonomus curvirostris
Cymonomus deforgesi
Cymonomus delli
Cymonomus diogenes
Cymonomus gracilipes
Cymonomus granulatus
Cymonomus guillei
Cymonomus hakuhoae
Cymonomus indicus
Cymonomus japonicus
Cymonomus kapala
Cymonomus leblondi
Cymonomus magnirostris
Cymonomus mariveneae
Cymonomus meloi
Cymonomus menziesi
Cymonomus normani
Cymonomus oyakawai
Cymonomus quadratus
Cymonomus rostratus
Cymonomus sagamiensis
Cymonomus soela
Cymonomus tavaresi
Cymonomus trifurcus
Cymonomus umitakae
Cymopolus (1)
Slægt
Cymopolus asper
Elassopodus (1)
Slægt
Elassopodus stellatus
Dacryopilumnidae (1)
Familie
Dacryopilumnus (2)
Slægt
Dacryopilumnus eremita
Dacryopilumnus rathbunae
Dairidae (1)
Familie
Daira (2)
Slægt
Daira americana
Daira perlata
Dairoididae (1)
Familie
Dairoides (3)
Slægt
Dairoides kusei
Dairoides margaritatus
Dairoides seafdeci
Domeciidae (4)
Familie
Domecia (5)
Slægt
Domecia acanthophora
Domecia acanthophora africana
Domecia africana
Domecia glabra
Domecia hispida
Jonesius (1)
Slægt
Jonesius triunguiculatus
Maldivia (1)
Slægt
Maldivia symbiotica
Palmyria (1)
Slægt
Palmyria palmyrensis
Dorippidae (9)
Familie
Dorippe (7)
Slægt
Dorippe frascone
Dorippe glabra
Dorippe irrorata
Dorippe quadridens
Dorippe sinica
Dorippe tenuipes
Dorippe trilobata
Dorippoides (2)
Slægt
Dorippoides facchino
Dorippoides nudipes
Heikeopsis (2)
Slægt
Heikeopsis arachnoides
Heikeopsis japonica
Medorippe (2)
Slægt
Medorippe crosnieri
Medorippe lanata
Neodorippe (3)
Slægt
Neodorippe (Neodorippe) japonicum
Neodorippe callida
Neodorippe simplex
Nobilum (1)
Slægt
Nobilum histrio
Paradorippe (4)
Slægt
Paradorippe australiensis
Paradorippe cathayana
Paradorippe granulata
Paradorippe polita
Philippidorippe (1)
Slægt
Philippidorippe philippinensis
Phyllodorippe (1)
Slægt
Phyllodorippe armata
Dotillidae (9)
Familie
Dotilla (8)
Slægt
Dotilla blanfordi
Dotilla fenestrata
Dotilla intermedia
Dotilla malabarica
Dotilla myctiroides
Dotilla pertinax
Dotilla sulcata
Dotilla wichmanni
Dotilloplax (1)
Slægt
Dotilloplax kempi
Dotillopsis (2)
Slægt
Dotillopsis brevitarsis
Dotillopsis profuga
Ilyoplax (27)
Slægt
Ilyoplax danielae
Ilyoplax delsmani
Ilyoplax dentata
Ilyoplax dentimerosa
Ilyoplax deschampsi
Ilyoplax formosensis
Ilyoplax frater
Ilyoplax gangetica
Ilyoplax integra
Ilyoplax lingulata
Ilyoplax longicarpa
Ilyoplax ningpoensis
Ilyoplax obliqua
Ilyoplax orientalis
Ilyoplax pacifica
Ilyoplax philippinensis
Ilyoplax pingi
Ilyoplax punctata
Ilyoplax pusilla
Ilyoplax serrata
Ilyoplax spinimera
Ilyoplax stapletoni
Ilyoplax stevensi
Ilyoplax strigicarpus
Ilyoplax tansuiensis
Ilyoplax tenella
Ilyoplax yuhana
Potamocypoda (2)
Slægt
Potamocypoda parapugil
Potamocypoda pugil
Pseudogelasimus (2)
Slægt
Pseudogelasimus loii
Pseudogelasimus plectodactylus
Scopimera (16)
Slægt
Scopimera bitympana
Scopimera crabicauda
Scopimera curtelsoma
Scopimera globosa
Scopimera gordonae
Scopimera inflata
Scopimera intermedia
Scopimera investigatoris
Scopimera kochi
Scopimera longidactyla
Scopimera philippiensis
Scopimera pilula
Scopimera proxima
Scopimera ryukyuensis
Scopimera sheni
Scopimera sigillorum
Shenius (1)
Slægt
Shenius anomalus
Tmethypocoelis (4)
Slægt
Tmethypocoelis ceratophora
Tmethypocoelis choreutes
Tmethypocoelis koelbeli
Tmethypocoelis odontodactylus
Dromiidae (42)
Familie
Alainodromia (1)
Slægt
Alainodromia timorensis
Ascidiophilus (1)
Slægt
Ascidiophilus caphyraeformis
Austrodromidia (5)
Slægt
Austrodromidia aegagropila
Austrodromidia australis
Austrodromidia incisa
Austrodromidia insignis
Austrodromidia octodentata
Barnardromia (2)
Slægt
Barnardromia bituberculata
Barnardromia hirsutimana
Conchoecetes (3)
Slægt
Conchoecetes andamanicus
Conchoecetes artificiosus
Conchoecetes intermedius
Cryptodromia (23)
Slægt
Cryptodromia amboinensis
Cryptodromia bispinosa
Cryptodromia bullifera
Cryptodromia coronata
Cryptodromia erioxylon
Cryptodromia fallax
Cryptodromia fukuii
Cryptodromia gilesi
Cryptodromia hilgendorfi
Cryptodromia incisa
Cryptodromia laevis
Cryptodromia longipes
Cryptodromia mariae
Cryptodromia marquesas
Cryptodromia nierstraszi
Cryptodromia pentagonalis
Cryptodromia pileifera
Cryptodromia pitiensis
Cryptodromia protubera
Cryptodromia trispinosa
Cryptodromia trituberculata
Cryptodromia tuberculata
Cryptodromia tumida
Cryptodromiopsis (3)
Slægt
Cryptodromiopsis dubia
Cryptodromiopsis planaria
Cryptodromiopsis tridens
Desmodromia (2)
Slægt
Desmodromia griffini
Desmodromia tranterae
Dromia (6)
Slægt
Dromia bollorei
Dromia dormia
Dromia erythropus
Dromia marmorea
Dromia nodosa
Dromia personata
Dromidia (6)
Slægt
Dromidia aegibotus
Dromidia cornuta
Dromidia dissothrix
Dromidia hirsutissima
Dromidia lepidota
Dromidia unidentata
Dromidiopsis (7)
Slægt
Dromidiopsis australiensis
Dromidiopsis dormia
Dromidiopsis edwardsi
Dromidiopsis indica
Dromidiopsis lethrinusae
Dromidiopsis richeri
Dromidiopsis tridentata
Eodromia (1)
Slægt
Eodromia denticulata
Epigodromia (10)
Slægt
Epigodromia acutidens
Epigodromia areolata
Epigodromia ebalioides
Epigodromia gilesii
Epigodromia globosa
Epigodromia granulata
Epigodromia nodosa
Epigodromia rotunda
Epigodromia rugosa
Epigodromia sculpta
Epipedodromia (1)
Slægt
Epipedodromia thomsoni
Eudromidia (2)
Slægt
Eudromidia frontalis
Eudromidia hendersoni
Exodromia (2)
Slægt
Exodromia bicornis
Exodromia spinosa
Exodromidia (2)
Slægt
Exodromidia spinosa
Exodromidia spinosissima
Foredromia (1)
Slægt
Foredromia rostrata
Frodromia (2)
Slægt
Frodromia atypica
Frodromia reticulata
Fultodromia (2)
Slægt
Fultodromia nodipes
Fultodromia spinifera
Haledromia (1)
Slægt
Haledromia bicavernosa
Hemisphaerodromia (1)
Slægt
Hemisphaerodromia monodus
Homalodromia (1)
Slægt
Homalodromia coppingeri
Hypoconcha (6)
Slægt
Hypoconcha arcuata
Hypoconcha californiensis
Hypoconcha lowei
Hypoconcha panamensis
Hypoconcha parasitica
Hypoconcha spinosissima
Lamarckdromia (1)
Slægt
Lamarckdromia globosa
Lauridromia (2)
Slægt
Lauridromia dehaani
Lauridromia intermedia
Lewindromia (1)
Slægt
Lewindromia unidentata
Mclaydromia (2)
Slægt
Mclaydromia colini
Mclaydromia dubia
Metadromia (1)
Slægt
Metadromia wilsoni
Moreiradromia (2)
Slægt
Moreiradromia antillensis
Moreiradromia sarraburei
Paradromia (2)
Slægt
Paradromia japonica
Paradromia sheni
Petalomera (3)
Slægt
Petalomera granulata
Petalomera longipes
Petalomera pulchra
Platydromia (1)
Slægt
Platydromia spongiosa
Pseudodromia (5)
Slægt
Pseudodromia cacuminis
Pseudodromia caphyraeformis
Pseudodromia latens
Pseudodromia rotunda
Pseudodromia trepida
Speodromia (1)
Slægt
Speodromia platyarthrodes
Sphaerodromia (5)
Slægt
Sphaerodromia brizops
Sphaerodromia ducoussoi
Sphaerodromia kendalli
Sphaerodromia lamellata
Sphaerodromia nux
Stebbingdromia (1)
Slægt
Stebbingdromia plumosa
Sternodromia (2)
Slægt
Sternodromia monodi
Sternodromia spinirostris
Stimdromia (6)
Slægt
Stimdromia angulata
Stimdromia foresti
Stimdromia kosugei
Stimdromia lamellata
Stimdromia lateralis
Stimdromia longipedalis
Takedromia (5)
Slægt
Takedromia cristatipes
Takedromia longispina
Takedromia nipponensis
Takedromia ornata
Takedromia yoshidai
Tumidodromia (1)
Slægt
Tumidodromia dormia
Tunedromia (1)
Slægt
Tunedromia yamashitai
Dynomenidae (5)
Familie
Acanthodromia (2)
Slægt
Acanthodromia erinacea
Acanthodromia margarita
Dynomene (7)
Slægt
Dynomene filholi
Dynomene guamensis
Dynomene hispida
Dynomene kroppi
Dynomene pilumnoides
Dynomene praedator
Dynomene pugnatrix
Hirsutodynomene (3)
Slægt
Hirsutodynomene spinosa
Hirsutodynomene ursula
Hirsutodynomene vespertilio
Metadynomene (4)
Slægt
Metadynomene crosnieri
Metadynomene devaneyi
Metadynomene tanensis
Metadynomene tuamotu
Paradynomene (6)
Slægt
Paradynomene demon
Paradynomene diablos
Paradynomene quasimodo
Paradynomene rotunda
Paradynomene teufel
Paradynomene tuberculata
Epialtidae (80)
Familie
Acanthonyx (19)
Slægt
Acanthonyx brevifrons
Acanthonyx consobrinus
Acanthonyx dentatus
Acanthonyx depressifrons
Acanthonyx dissimulatus
Acanthonyx elongatus
Acanthonyx euryseroche
Acanthonyx formosa
Acanthonyx inglei
Acanthonyx limbatus
Acanthonyx lunulatus
Acanthonyx minor
Acanthonyx nodulosa
Acanthonyx petiverii
Acanthonyx quadridentatus
Acanthonyx sanctaehelenae
Acanthonyx scutellatus
Acanthonyx scutiformis
Acanthonyx undulatus
Acanthophrys (4)
Slægt
Acanthophrys bocki
Acanthophrys costatus
Acanthophrys cristimanus
Acanthophrys paucispina
Alcockia (1)
Slægt
Alcockia malabarica
Anamathia (1)
Slægt
Anamathia rissoana
Antilibinia (1)
Slægt
Antilibinia smithii
Apias (1)
Slægt
Apias pubescens
Apiomithrax (2)
Slægt
Apiomithrax bocagei
Apiomithrax violaceus
Austrolibinia (4)
Slægt
Austrolibinia andamanica
Austrolibinia capricornensis
Austrolibinia gracilipes
Austrolibinia pincerna
Chorilia (3)
Slægt
Chorilia japonica
Chorilia longipes
Chorilia turgida
Chorilibinia (1)
Slægt
Chorilibinia angusta
Chorinus (2)
Slægt
Chorinus armatus
Chorinus heros
Criocarcinus (1)
Slægt
Criocarcinus superciliosus
Cyclonyx (1)
Slægt
Cyclonyx frontalis
Delsolaria (1)
Slægt
Delsolaria enriquei
Doclea (11)
Slægt
Doclea aduncus
Doclea alcocki
Doclea armata
Doclea brachyrhynchos
Doclea canalifera
Doclea canaliformis
Doclea macracanthus
Doclea muricata
Doclea ovis
Doclea rissoni
Doclea unidentata
Epialtoides (5)
Slægt
Epialtoides hiltoni
Epialtoides kingsleyi
Epialtoides murphyi
Epialtoides paradigmus
Epialtoides rostratus
Epialtus (11)
Slægt
Epialtus bituberculatus
Epialtus brasiliensis
Epialtus dilatatus
Epialtus elongatus
Epialtus hiltoni
Epialtus kingsleyi
Epialtus longirostris
Epialtus minimus
Epialtus peruvianus
Epialtus portoricensis
Epialtus sulcirostris
Esopus (1)
Slægt
Esopus crassus
Eupleurodon (3)
Slægt
Eupleurodon peruvianus
Eupleurodon rathbunae
Eupleurodon trifurcatus
Garthinia (1)
Slægt
Garthinia disica
Giranauria (3)
Slægt
Giranauria gracilirostris
Giranauria tinaktensis
Giranauria verrucosipes
Goniopugettia (2)
Slægt
Goniopugettia sagamiensis
Goniopugettia tanakae
Goniothorax (1)
Slægt
Goniothorax ruber
Griffinia (3)
Slægt
Griffinia gilloloensis
Griffinia lappacea
Griffinia polita
Guinotinia (2)
Slægt
Guinotinia cordis
Guinotinia lehouarnoi
Herbstia (11)
Slægt
Herbstia camptacantha
Herbstia condyliata
Herbstia crassipes
Herbstia depressa
Herbstia edwardsii
Herbstia nitida
Herbstia parvifrons
Herbstia pubescens
Herbstia pyriformis
Herbstia rubra
Herbstia tumida
Holoplites (1)
Slægt
Holoplites armata
Hoplophrys (1)
Slægt
Hoplophrys oatesi
Hoploplites (1)
Slægt
Hoploplites armatus
Huenia (10)
Slægt
Huenia australis
Huenia bifurcata
Huenia brevifrons
Huenia grandidierii
Huenia halei
Huenia heraldica
Huenia keelingensis
Huenia nagaii
Huenia pacifica
Huenia toyoshioae
Lahaina (5)
Slægt
Lahaina agassizi
Lahaina incerta
Lahaina mauritiana
Lahaina ovata
Lahaina tenuirostris
Laubierinia (2)
Slægt
Laubierinia carinata
Laubierinia nodosa
Lepidonaxia (1)
Slægt
Lepidonaxia defilippii
Lepteces (1)
Slægt
Lepteces ornatus
Leptomaia (1)
Slægt
Leptomaia tuberculata
Leucippa (1)
Slægt
Leucippa pentagona
Libidoclaea (2)
Slægt
Libidoclaea granaria
Libidoclaea smithii
Libinia (12)
Slægt
Libinia bellicosa
Libinia cavirostris
Libinia dubia
Libinia emarginata
Libinia erinacea
Libinia ferreirae
Libinia mexicana
Libinia peruana
Libinia rhomboidea
Libinia rostrata
Libinia setosa
Libinia spinosa
Lissa (1)
Slægt
Lissa chiragra
Lophorochinia (1)
Slægt
Lophorochinia parabranchia
Loxorhynchus (3)
Slægt
Loxorhynchus crispatus
Loxorhynchus grandis
Loxorhynchus guinotae
Lyramaia (1)
Slægt
Lyramaia elegans
Menaethiops (15)
Slægt
Menaethiops acutifrons
Menaethiops bicornis
Menaethiops brevicornis
Menaethiops contiguicornis
Menaethiops delagoae
Menaethiops dubius
Menaethiops fascicularis
Menaethiops gadaniensis
Menaethiops moebii
Menaethiops natalensis
Menaethiops ninii
Menaethiops nodulosus
Menaethiops okai
Menaethiops portoricensis
Menaethiops xiphias
Menaethius (2)
Slægt
Menaethius monoceros
Menaethius orientalis
Micippoides (1)
Slægt
Micippoides angustifrons
Microlissa (5)
Slægt
Microlissa aurivilliusi
Microlissa bicarinata
Microlissa brasiliensis
Microlissa longirostris
Microlissa tuberosa
Micropisa (1)
Slægt
Micropisa ovata
Mocosoa (1)
Slægt
Mocosoa crebripunctata
Nasutocarcinus (2)
Slægt
Nasutocarcinus cuneus
Nasutocarcinus pinocchio
Naxioides (10)
Slægt
Naxioides carnarvon
Naxioides cerastes
Naxioides hirtus
Naxioides inermis
Naxioides investigatoris
Naxioides robillardi
Naxioides taurus
Naxioides teatui
Naxioides tenuirostris
Naxioides vaitahu
Neodoclea (1)
Slægt
Neodoclea boneti
Nibilia (1)
Slægt
Nibilia antilocarpa
Nicoya (1)
Slægt
Nicoya tuberculata
Notolopas (3)
Slægt
Notolopas brasiliensis
Notolopas lamellatus
Notolopas mexicanus
Oplopisa (1)
Slægt
Oplopisa spinipes
Oxypleurodon (28)
Slægt
Oxypleurodon alaini
Oxypleurodon annulatum
Oxypleurodon auritum
Oxypleurodon aurorae
Oxypleurodon barazeri
Oxypleurodon bidens
Oxypleurodon bipartitum
Oxypleurodon boholense
Oxypleurodon carbunculum
Oxypleurodon coralliophilum
Oxypleurodon cuneus
Oxypleurodon difficilis
Oxypleurodon holthuisi
Oxypleurodon karubar
Oxypleurodon lowryi
Oxypleurodon luzonicum
Oxypleurodon mammatum
Oxypleurodon orbiculatum
Oxypleurodon parallelum
Oxypleurodon pinocchio
Oxypleurodon sanctaeclausi
Oxypleurodon sphenocarcinoides
Oxypleurodon stimpsoni
Oxypleurodon stuckiae
Oxypleurodon tavaresi
Oxypleurodon velutinum
Oxypleurodon wanganella
Oxypleurodon wilsoni
Pelia (6)
Slægt
Pelia deflecta
Pelia mutica
Pelia pacifica
Pelia pulchella
Pelia rotunda
Pelia tumida
Perinia (2)
Slægt
Perinia laevisima
Perinia tumida
Phalangipus (9)
Slægt
Phalangipus australiensis
Phalangipus filiformis
Phalangipus hystrix
Phalangipus indicus
Phalangipus longipes
Phalangipus malakkensis
Phalangipus persicus
Phalangipus retusus
Phalangipus trachysternus
Picrocerus (1)
Slægt
Picrocerus armatus
Pisa (10)
Slægt
Pisa armata
Pisa calva
Pisa carinimana
Pisa hirticornis
Pisa lanata
Pisa muscosa
Pisa nodipes
Pisa sanctaehelenae
Pisa santaehelenae
Pisa tetraodon
Pisoides (4)
Slægt
Pisoides bidentatus
Pisoides edwardsii
Pisoides ortmanni
Pisoides profundus
Pitho (10)
Slægt
Pitho aculeata
Pitho anisodon
Pitho dispar
Pitho laevigata
Pitho lherminieri
Pitho mirabilis
Pitho picteti
Pitho quadridentata
Pitho quinquedentata
Pitho sexdentata
Pliosoma (1)
Slægt
Pliosoma parvifrons
Pugettia (20)
Slægt
Pugettia dalli
Pugettia elongata
Pugettia foliatus
Pugettia gracilis
Pugettia hubbsi
Pugettia incisa
Pugettia intermedia
Pugettia kagoshimensis
Pugettia leytensis
Pugettia marissinica
Pugettia mindanaoensis
Pugettia minor
Pugettia nipponensis
Pugettia pellucens
Pugettia producta
Pugettia quadridens
Pugettia richii
Pugettia similis
Pugettia tasmanensis
Pugettia venetiae
Rhinocarcinus (1)
Slægt
Rhinocarcinus agassizi
Rochinia (37)
Slægt
Rochinia ahyongi
Rochinia annae
Rochinia beauchampi
Rochinia brevirostris
Rochinia carpenteri
Rochinia confusa
Rochinia cornuta
Rochinia crassa
Rochinia crosnieri
Rochinia daiyuae
Rochinia debilis
Rochinia decipiata
Rochinia fultoni
Rochinia galathea
Rochinia globulifera
Rochinia gracilipes
Rochinia griffini
Rochinia hertwigi
Rochinia hystrix
Rochinia kotakae
Rochinia makassar
Rochinia moluccensis
Rochinia mosaica
Rochinia natalensis
Rochinia occidentalis
Rochinia paulayi
Rochinia planirostris
Rochinia pulchra
Rochinia riversandersoni
Rochinia sibogae
Rochinia soela
Rochinia strangeri
Rochinia suluensis
Rochinia tanneri
Rochinia tomentosa
Rochinia umbonata
Rochinia vesicularis
Sargassocarcinus (1)
Slægt
Sargassocarcinus sublimis
Scyra (3)
Slægt
Scyra acutifrons
Scyra compressipes
Scyra tuberculata
Simocarcinus (9)
Slægt
Simocarcinus camelus
Simocarcinus depressus
Simocarcinus longirostris
Simocarcinus obtusirostris
Simocarcinus pusillus
Simocarcinus pyramidatus
Simocarcinus rostratus
Simocarcinus samoaensis
Simocarcinus simplex
Sphenocarcinus (1)
Slægt
Sphenocarcinus corrosus
Stegopleurodon (1)
Slægt
Stegopleurodon planirostrum
Stilbognathus (7)
Slægt
Stilbognathus cervicornis
Stilbognathus curvirostris
Stilbognathus erythraeus
Stilbognathus longispinus
Stilbognathus martensii
Stilbognathus soikai
Stilbognathus tycheformis
Stilbomastax (1)
Slægt
Stilbomastax margaritifera
Taliepus (3)
Slægt
Taliepus dentatus
Taliepus marginatus
Taliepus nuttallii
Thusaenys (5)
Slægt
Thusaenys calvarius
Thusaenys irami
Thusaenys minimus
Thusaenys orbis
Thusaenys pehlevi
Trachymaia (1)
Slægt
Trachymaia cornuta
Tyche (6)
Slægt
Tyche clarionensis
Tyche emarginata
Tyche galapagensis
Tyche lamellifrons
Tyche potiguara
Tyche sulae
Tylocarcinus (5)
Slægt
Tylocarcinus dumerilii
Tylocarcinus meijensis
Tylocarcinus nanshensis
Tylocarcinus sinensis
Tylocarcinus styx
Xenocarcinus (6)
Slægt
Xenocarcinus conicus
Xenocarcinus depressus
Xenocarcinus longicornis
Xenocarcinus monoceros
Xenocarcinus truncatifrons
Xenocarcinus tuberculatus
Eriphiidae (3)
Familie
Eriphia (8)
Slægt
Eriphia ferox
Eriphia gonagra
Eriphia granulosa
Eriphia scabricula
Eriphia sebana
Eriphia smithii
Eriphia squamata
Eriphia verrucosa
Eriphides (1)
Slægt
Eriphides hispida
Pseudocarcinus (1)
Slægt
Pseudocarcinus gigas
Ethusidae (4)
Familie
Ethusa (45)
Slægt
Ethusa abbreviata
Ethusa americana
Ethusa andamanica
Ethusa barbata
Ethusa brevidentata
Ethusa ciliatifrons
Ethusa crassipodia
Ethusa crosnieri
Ethusa curvipes
Ethusa dilatidens
Ethusa foresti
Ethusa furca
Ethusa gracilipes
Ethusa granulosa
Ethusa hawaiiensis
Ethusa hirsuta
Ethusa indica
Ethusa indonesiensis
Ethusa izuensis
Ethusa lata
Ethusa latidactylus
Ethusa longidentata
Ethusa machaera
Ethusa magnipalmata
Ethusa makasarica
Ethusa mascarone
Ethusa microphthalma
Ethusa minuta
Ethusa obliquedens
Ethusa orientalis
Ethusa panamensis
Ethusa parapygmaea
Ethusa philippinensis
Ethusa pygmaea
Ethusa quadrata
Ethusa rosacea
Ethusa rugulosa
Ethusa sexdentata
Ethusa sinespina
Ethusa steyaerti
Ethusa tenuipes
Ethusa thieli
Ethusa truncata
Ethusa vossi
Ethusa zurstrasseni
Ethusina (35)
Slægt
Ethusina abyssicola
Ethusina alba
Ethusina alcocki
Ethusina beninia
Ethusina bicornuta
Ethusina brevidentata
Ethusina castro
Ethusina challengeri
Ethusina chenae
Ethusina ciliacirrata
Ethusina coronata
Ethusina crenulata
Ethusina desciscens
Ethusina dilobotus
Ethusina dofleini
Ethusina exophthalma
Ethusina faxonii
Ethusina gracilipes
Ethusina huilianae
Ethusina insolita
Ethusina isolata
Ethusina longipes
Ethusina macrospina
Ethusina microspina
Ethusina ocellata
Ethusina paralongipes
Ethusina pubescens
Ethusina robusta
Ethusina rowdeni
Ethusina smithiana
Ethusina somalica
Ethusina stenommata
Ethusina taiwanensis
Ethusina talismani
Ethusina vanuatuensis
Parethusa (2)
Slægt
Parethusa glabra
Parethusa hylophora
Serpenthusa (1)
Slægt
Serpenthusa brucei
Euryplacidae (13)
Familie
Eucrate (11)
Slægt
Eucrate alcocki
Eucrate crenata
Eucrate dorsalis
Eucrate formosensis
Eucrate indica
Eucrate laevimanus
Eucrate laevis
Eucrate sexdentata
Eucrate solaris
Eucrate sulcatifrons
Eucrate tripunctata
Euryplax (2)
Slægt
Euryplax nitida
Euryplax polita
Frevillea (3)
Slægt
Frevillea barbata
Frevillea hirsuta
Frevillea rosaea
Henicoplax (5)
Slægt
Henicoplax eriochir
Henicoplax maldivensis
Henicoplax nitida
Henicoplax pilimeles
Henicoplax trachydactylus
Heteroplax (2)
Slægt
Heteroplax dentata
Heteroplax transversa
Machaerus (4)
Slægt
Machaerus atlanticus
Machaerus elata
Machaerus oxyacantha
Machaerus oxyacanthus
Nancyplax (1)
Slægt
Nancyplax vossi
Psopheticoides (1)
Slægt
Psopheticoides sanguineus
Systroplax (1)
Slægt
Systroplax angusta
Trissoplax (2)
Slægt
Trissoplax dentata
Trissoplax tuberosa
Trizocarcinus (2)
Slægt
Trizocarcinus dentatus
Trizocarcinus tacitus
Villoplax (1)
Slægt
Villoplax peruvianus
Xenocrate (1)
Slægt
Xenocrate peculiaris
Galenidae (4)
Familie
Dentoxanthus (1)
Slægt
Dentoxanthus iranicus
Galene (1)
Slægt
Galene bispinosa
Halimede (4)
Slægt
Halimede coppingeri
Halimede fragifer
Halimede ochtodes
Halimede tyche
Parapanope (6)
Slægt
Parapanope cultripes
Parapanope euagora
Parapanope hexacarapas
Parapanope pagenstecheri
Parapanope serenei
Parapanope siamensis
Gecarcinidae (6)
Familie
Cardisoma (4)
Slægt
Cardisoma armatum
Cardisoma carnifex
Cardisoma crassum
Cardisoma guanhumi
Discoplax (4)
Slægt
Discoplax gracilipes
Discoplax hirtipes
Discoplax longipes
Discoplax rotunda
Epigrapsus (4)
Slægt
Epigrapsus (Grapsodes) notatus
Epigrapsus notatus
Epigrapsus politus
Epigrapsus villosus
Gecarcinus (3)
Slægt
Gecarcinus lateralis
Gecarcinus quadratus
Gecarcinus ruricola
Gecarcoidea (2)
Slægt
Gecarcoidea lalandii
Gecarcoidea natalis
Johngarthia (4)
Slægt
Johngarthia lagostoma
Johngarthia malpilensis
Johngarthia planata
Johngarthia weileri
Gecarcinucidae (59)
Familie
Adeleana (3)
Slægt
Adeleana chapmani
Adeleana forcarti
Adeleana sumatrensis
Arachnothelphusa (4)
Slægt
Arachnothelphusa kadamaiana
Arachnothelphusa melanippe
Arachnothelphusa rhadamanthysi
Arachnothelphusa terrapes
Austrothelphusa (8)
Slægt
Austrothelphusa agassizi
Austrothelphusa angustifrons
Austrothelphusa insularis
Austrothelphusa raceki
Austrothelphusa tigrina
Austrothelphusa transversa
Austrothelphusa valentula
Austrothelphusa wasselli
Bakousa (3)
Slægt
Bakousa hendersoniana
Bakousa kenepai
Bakousa sarawakensis
Balssiathelphusa (3)
Slægt
Balssiathelphusa cursor
Balssiathelphusa natunaensis
Balssiathelphusa sucki
Baratha (2)
Slægt
Baratha peena
Baratha pushta
Barytelphusa (4)
Slægt
Barytelphusa cunicularis
Barytelphusa guerini
Barytelphusa jacquemontii
Barytelphusa pulvinata
Ceylonthelphusa (18)
Slægt
Ceylonthelphusa alpina
Ceylonthelphusa armata
Ceylonthelphusa austrina
Ceylonthelphusa callista
Ceylonthelphusa cavatrix
Ceylonthelphusa diva
Ceylonthelphusa durrelli
Ceylonthelphusa kandambyi
Ceylonthelphusa kotagama
Ceylonthelphusa nana
Ceylonthelphusa nata
Ceylonthelphusa orthos
Ceylonthelphusa rugosa
Ceylonthelphusa sanguinea
Ceylonthelphusa savitriae
Ceylonthelphusa sentosa
Ceylonthelphusa soror
Ceylonthelphusa venusta
Clinothelphusa (1)
Slægt
Clinothelphusa kakoota
Coccusa (3)
Slægt
Coccusa adipis
Coccusa cristicervix
Coccusa isophallus
Currothelphusa (1)
Slægt
Currothelphusa asserpes
Cylindrotelphusa (2)
Slægt
Cylindrotelphusa granulata
Cylindrotelphusa steniops
Esanthelphusa (8)
Slægt
Esanthelphusa chiangmai
Esanthelphusa denchaii
Esanthelphusa dugasti
Esanthelphusa fangensis
Esanthelphusa nani
Esanthelphusa nimoafi
Esanthelphusa phetchaburi
Esanthelphusa prolatus
Gecarcinucus (2)
Slægt
Gecarcinucus edwardsi
Gecarcinucus jacquemontii
Geelvinkia (4)
Slægt
Geelvinkia ambaiana
Geelvinkia calmani
Geelvinkia darnei
Geelvinkia holthuisi
Geithusa (2)
Slægt
Geithusa lentiginosa
Geithusa pulchra
Globitelphusa (4)
Slægt
Globitelphusa bakeri
Globitelphusa cylindra
Globitelphusa pistorica
Globitelphusa planifrons
Gubernatoriana (2)
Slægt
Gubernatoriana gubernatoris
Gubernatoriana pilosipes
Guinothusa (3)
Slægt
Guinothusa beauvoisi
Guinothusa harmandi
Guinothusa phimaiensis
Heterothelphusa (2)
Slægt
Heterothelphusa fatum
Heterothelphusa insolita
Holthuisana (12)
Slægt
Holthuisana alba
Holthuisana beauforti
Holthuisana biroi
Holthuisana boesemani
Holthuisana briggsi
Holthuisana festiva
Holthuisana lipkei
Holthuisana loriae
Holthuisana subconvexa
Holthuisana tikus
Holthuisana vanheurni
Holthuisana wollastoni
Inglethelphusa (1)
Slægt
Inglethelphusa fronto
Irmengardia (4)
Slægt
Irmengardia didacta
Irmengardia johnsoni
Irmengardia nemestrinus
Irmengardia pilosimana
Lamella (1)
Slægt
Lamella lamellifrons
Lepidothelphusa (1)
Slægt
Lepidothelphusa cognetti
Liotelphusa (5)
Slægt
Liotelphusa campestris
Liotelphusa gageii
Liotelphusa laevis
Liotelphusa quadrata
Liotelphusa wuermlii
Mahatha (6)
Slægt
Mahatha adonis
Mahatha helaya
Mahatha iora
Mahatha lacuna
Mahatha ornatipes
Mahatha regina
Mainitia (1)
Slægt
Mainitia mainitensis
Maydelliathelphusa (5)
Slægt
Maydelliathelphusa edentula
Maydelliathelphusa falcidigitis
Maydelliathelphusa harpax
Maydelliathelphusa lugubris
Maydelliathelphusa masoniana
Mekhongthelphusa (4)
Slægt
Mekhongthelphusa brandti
Mekhongthelphusa kengsaphu
Mekhongthelphusa neisi
Mekhongthelphusa tetragona
Migmathelphusa (1)
Slægt
Migmathelphusa olivacea
Nautilothelphusa (1)
Slægt
Nautilothelphusa zimmeri
Niasathelphusa (1)
Slægt
Niasathelphusa wirzi
Oziotelphusa (16)
Slægt
Oziotelphusa aurantia
Oziotelphusa biloba
Oziotelphusa bouvieri
Oziotelphusa ceylonensis
Oziotelphusa dakuna
Oziotelphusa gallicola
Oziotelphusa hippocastanum
Oziotelphusa intuta
Oziotelphusa kerala
Oziotelphusa kodagoda
Oziotelphusa minneriyaensis
Oziotelphusa populosa
Oziotelphusa ritigala
Oziotelphusa senex
Oziotelphusa stricta
Oziotelphusa wagrakarowensis
Parathelphusa (47)
Slægt
Parathelphusa balabac
Parathelphusa batamensis
Parathelphusa baweanensis
Parathelphusa bogorensis
Parathelphusa cabayugan
Parathelphusa celebensis
Parathelphusa ceophallus
Parathelphusa convexa
Parathelphusa crocea
Parathelphusa ferruginea
Parathelphusa linduensis
Parathelphusa lokaensis
Parathelphusa lombokensis
Parathelphusa maculata
Parathelphusa maindroni
Parathelphusa malaysiana
Parathelphusa manguao
Parathelphusa mindoro
Parathelphusa modiglianii
Parathelphusa nagasakti
Parathelphusa nana
Parathelphusa nitida
Parathelphusa obtusa
Parathelphusa ovum
Parathelphusa oxygona
Parathelphusa palawanensis
Parathelphusa pallida
Parathelphusa pantherina
Parathelphusa pareparensis
Parathelphusa parma
Parathelphusa possoensis
Parathelphusa pulcherrima
Parathelphusa quadrata
Parathelphusa rasilis
Parathelphusa reticulata
Parathelphusa sabari
Parathelphusa saginata
Parathelphusa sarasinorum
Parathelphusa sarawakensis
Parathelphusa shelfordi
Parathelphusa sorella
Parathelphusa tenuipes
Parathelphusa tera
Parathelphusa torta
Parathelphusa tridentata
Parathelphusa undulata
Parathelphusa valida
Pastilla (1)
Slægt
Pastilla dacuna
Perbrinckia (14)
Slægt
Perbrinckia cracens
Perbrinckia enodis
Perbrinckia fenestra
Perbrinckia fido
Perbrinckia gabadagei
Perbrinckia glabra
Perbrinckia integra
Perbrinckia morayensis
Perbrinckia punctata
Perbrinckia quadratus
Perbrinckia rosae
Perbrinckia scansor
Perbrinckia scitula
Perbrinckia uva
Perithelphusa (4)
Slægt
Perithelphusa borneensis
Perithelphusa buettikoferi
Perithelphusa lehi
Perithelphusa rouxi
Phricotelphusa (11)
Slægt
Phricotelphusa aedes
Phricotelphusa amnicola
Phricotelphusa callianira
Phricotelphusa carinifera
Phricotelphusa deharvengi
Phricotelphusa elegans
Phricotelphusa gracilipes
Phricotelphusa hockpingi
Phricotelphusa limula
Phricotelphusa ranongi
Phricotelphusa sirindhorn
Pilarta (1)
Slægt
Pilarta anuka
Rouxana (8)
Slægt
Rouxana ingrami
Rouxana minima
Rouxana papuana
Rouxana phreatica
Rouxana plana
Rouxana roushdyi
Rouxana wakipensis
Rouxana wichmanii
Salangathelphusa (2)
Slægt
Salangathelphusa anophrys
Salangathelphusa brevicarinata
Sartoriana (5)
Slægt
Sartoriana afghaniensis
Sartoriana blanfordi
Sartoriana rokitanskyi
Sartoriana spinigera
Sartoriana trilobata
Sayamia (5)
Slægt
Sayamia bangkokensis
Sayamia germaini
Sayamia maehongsonensis
Sayamia melanodactylus
Sayamia sexpunctata
Sendleria (4)
Slægt
Sendleria genuitei
Sendleria gjellerupi
Sendleria gloriosa
Sendleria salomonis
Siamthelphusa (9)
Slægt
Siamthelphusa acutidens
Siamthelphusa faxoni
Siamthelphusa holthuisi
Siamthelphusa improvisa
Siamthelphusa nan
Siamthelphusa paviei
Siamthelphusa retimanus
Siamthelphusa transversa
Siamthelphusa variegata
Snaha (2)
Slægt
Snaha aruna
Snaha escheri
Somanniathelphusa (33)
Slægt
Somanniathelphusa amoyensis
Somanniathelphusa araeochela
Somanniathelphusa bawangensis
Somanniathelphusa boyangensis
Somanniathelphusa brevipodum
Somanniathelphusa dangi
Somanniathelphusa falx
Somanniathelphusa gaoyunensis
Somanniathelphusa grayi
Somanniathelphusa guilinensis
Somanniathelphusa hainanensis
Somanniathelphusa huaanensis
Somanniathelphusa huanglungensis
Somanniathelphusa kyphuensis
Somanniathelphusa lacuvita
Somanniathelphusa linchuanensis
Somanniathelphusa longicaudus
Somanniathelphusa megachela
Somanniathelphusa nanningensis
Somanniathelphusa pax
Somanniathelphusa plicatus
Somanniathelphusa qiongshanensis
Somanniathelphusa ruijinensis
Somanniathelphusa sinensis
Somanniathelphusa taiwanensis
Somanniathelphusa tongzhaensis
Somanniathelphusa triangularis
Somanniathelphusa yangshanensis
Somanniathelphusa yuilinensis
Somanniathelphusa zanklon
Somanniathelphusa zhangpuensis
Somanniathelphusa zhapoensis
Somanniathelphusa zhongshiensis
Spiralothelphusa (4)
Slægt
Spiralothelphusa fernandoi
Spiralothelphusa hydrodroma
Spiralothelphusa parvula
Spiralothelphusa wuellerstorfi
Stygothelphusa (2)
Slægt
Stygothelphusa bidiensis
Stygothelphusa nobilii
Sundathelphusa (30)
Slægt
Sundathelphusa antipoloensis
Sundathelphusa aruana
Sundathelphusa aspera
Sundathelphusa boex
Sundathelphusa cagayana
Sundathelphusa cassiope
Sundathelphusa cavernicola
Sundathelphusa celer
Sundathelphusa grapsoides
Sundathelphusa hades
Sundathelphusa halmaherensis
Sundathelphusa jagori
Sundathelphusa lobo
Sundathelphusa longipes
Sundathelphusa minahassae
Sundathelphusa mistio
Sundathelphusa molluscivora
Sundathelphusa montana
Sundathelphusa montanoanus
Sundathelphusa philippina
Sundathelphusa picta
Sundathelphusa rubra
Sundathelphusa sottoae
Sundathelphusa subquadratus
Sundathelphusa sutteri
Sundathelphusa tenebrosa
Sundathelphusa urichi
Sundathelphusa vedeniki
Sundathelphusa waray
Sundathelphusa wolterecki
Syntripsa (2)
Slægt
Syntripsa flavichela
Syntripsa matannensis
Terrathelphusa (6)
Slægt
Terrathelphusa chilensis
Terrathelphusa kuchingensis
Terrathelphusa kuhli
Terrathelphusa loxophthalma
Terrathelphusa ovis
Terrathelphusa telur
Thaksinthelphusa (1)
Slægt
Thaksinthelphusa yongchindaratae
Thelphusula (9)
Slægt
Thelphusula baramensis
Thelphusula buergeri
Thelphusula dicerophilus
Thelphusula granosa
Thelphusula hulu
Thelphusula luidana
Thelphusula sabana
Thelphusula styx
Thelphusula tawauensis
Torhusa (1)
Slægt
Torhusa niewenhuisi
Travancoriana (6)
Slægt
Travancoriana charu
Travancoriana convexa
Travancoriana kuleera
Travancoriana napaea
Travancoriana pollicaris
Travancoriana schirnerae
Vanni (7)
Slægt
Vanni ashini
Vanni deepta
Vanni giri
Vanni malabarica
Vanni nilgiriensis
Vanni pusilla
Vanni travancorica
Vela (2)
Slægt
Vela carli
Vela virupa
Geryonidae (3)
Familie
Chaceon (34)
Slægt
Chaceon affinis
Chaceon albus
Chaceon alcocki
Chaceon atopus
Chaceon australis
Chaceon bicolor
Chaceon chilensis
Chaceon chuni
Chaceon collettei
Chaceon crosnieri
Chaceon eldorado
Chaceon erytheiae
Chaceon fenneri
Chaceon gordonae
Chaceon goreni
Chaceon granulatus
Chaceon imperialis
Chaceon inghami
Chaceon inglei
Chaceon karubar
Chaceon macphersoni
Chaceon manningi
Chaceon maritae
Chaceon mediterraneus
Chaceon micronesicus
Chaceon notialis
Chaceon paulensis
Chaceon poupini
Chaceon quinquedens
Chaceon ramosae
Chaceon sanctaehelenae
Chaceon sanctahelenae
Chaceon somaliensis
Chaceon yaldwyni
Geryon (4)
Slægt
Geryon fenneri
Geryon longipes
Geryon maritae
Geryon trispinosus
Zariquieyon (1)
Slægt
Zariquieyon inflatus
Glyptograpsidae (2)
Familie
Glyptograpsus (2)
Slægt
Glyptograpsus impressus
Glyptograpsus jamaicensis
Platychirograpsus (1)
Slægt
Platychirograpsus spectabilis
Goneplacidae (20)
Familie
Bathyplax (1)
Slægt
Bathyplax typhla
Carcinoplax (20)
Slægt
Carcinoplax abyssicola
Carcinoplax confragosa
Carcinoplax cracens
Carcinoplax eburnea
Carcinoplax inaequalis
Carcinoplax indica
Carcinoplax ischurodous
Carcinoplax longimana
Carcinoplax longipes
Carcinoplax monodi
Carcinoplax nana
Carcinoplax purpurea
Carcinoplax sinica
Carcinoplax specularis
Carcinoplax spinosissima
Carcinoplax tenuidentata
Carcinoplax tomentosa
Carcinoplax tuberosa
Carcinoplax uncinata
Carcinoplax velutina
Entricoplax (1)
Slægt
Entricoplax vestita
Exopheticus (2)
Slægt
Exopheticus hughi
Exopheticus insignis
Goneplacoides (1)
Slægt
Goneplacoides marivenae
Goneplax (4)
Slægt
Goneplax barnardi
Goneplax clevai
Goneplax rhomboides
Goneplax sigsbei
Guinoplax (1)
Slægt
Guinoplax apheles
Hadroplax (2)
Slægt
Hadroplax nipponensis
Hadroplax sinuatifrons
Litochira (1)
Slægt
Litochira integra
Menoplax (1)
Slægt
Menoplax longispinosa
Microgoneplax (7)
Slægt
Microgoneplax caenis
Microgoneplax cope
Microgoneplax danieleae
Microgoneplax elegans
Microgoneplax guinotae
Microgoneplax pelecis
Microgoneplax prion
Neogoneplax (3)
Slægt
Neogoneplax costata
Neogoneplax renoculis
Neogoneplax serratipes
Neommatocarcinus (1)
Slægt
Neommatocarcinus huttoni
Notonyx (10)
Slægt
Notonyx angulatus
Notonyx castroi
Notonyx gigacarcinicus
Notonyx guinotae
Notonyx kumi
Notonyx latus
Notonyx nitidus
Notonyx rayneri
Notonyx sagittifer
Notonyx vitreus
Ommatocarcinus (4)
Slægt
Ommatocarcinus fibriophthalmus
Ommatocarcinus granulatus
Ommatocarcinus macgillivrayi
Ommatocarcinus pulcher
Paragoneplax (1)
Slægt
Paragoneplax serenei
Psopheticus (4)
Slægt
Psopheticus crepitans
Psopheticus crosnieri
Psopheticus musicus
Psopheticus vocans
Pycnoplax (6)
Slægt
Pycnoplax aspera
Pycnoplax bispinosa
Pycnoplax latifolia
Pycnoplax meridionalis
Pycnoplax suruguensis
Pycnoplax victoriensis
Singhaplax (10)
Slægt
Singhaplax danielae
Singhaplax dichotoma
Singhaplax holthuisi
Singhaplax lipkei
Singhaplax ockelmanni
Singhaplax orientalis
Singhaplax platypoda
Singhaplax rhamphe
Singhaplax styrax
Singhaplax wolffi
Thyraplax (5)
Slægt
Thyraplax cooki
Thyraplax cristata
Thyraplax crosnieri
Thyraplax digitodentata
Thyraplax truncata
Grapsidae (10)
Familie
Episesarma (7)
Slægt
Episesarma chentongense
Episesarma crebrestriatum
Episesarma lafondii
Episesarma mederi
Episesarma palawanense
Episesarma singaporense
Episesarma versicolor
Geograpsus (6)
Slægt
Geograpsus crinipes
Geograpsus depressus
Geograpsus grayi
Geograpsus lividus
Geograpsus longitarsis
Geograpsus stormi
Goniopsis (3)
Slægt
Goniopsis cruentata
Goniopsis pelii
Goniopsis pulchra
Grapsus (11)
Slægt
Grapsus (Pachysoma) intermedius
Grapsus adscencionis
Grapsus adscensionis
Grapsus albolineatus
Grapsus fourmanoiri
Grapsus granulosus
Grapsus grapsus
Grapsus huzardi
Grapsus intermedius
Grapsus longitarsis
Grapsus tenuicrustatus
Leptograpsodes (1)
Slægt
Leptograpsodes octodentatus
Leptograpsus (1)
Slægt
Leptograpsus variegatus
Metopograpsus (6)
Slægt
Metopograpsus frontalis
Metopograpsus latifrons
Metopograpsus messor
Metopograpsus oceanicus
Metopograpsus quadridentatus
Metopograpsus thukuhar
Pachygrapsus (14)
Slægt
Pachygrapsus corrugatus
Pachygrapsus crassipes
Pachygrapsus fakaravensis
Pachygrapsus gracilis
Pachygrapsus laevimanus
Pachygrapsus loveridgei
Pachygrapsus marmoratus
Pachygrapsus maurus
Pachygrapsus minutus
Pachygrapsus planifrons
Pachygrapsus plicatus
Pachygrapsus propinquus
Pachygrapsus socius
Pachygrapsus transversus
Planes (3)
Slægt
Planes major
Planes marinus
Planes minutus
Varuna (2)
Slægt
Varuna litterata
Varuna yui
Heloeciidae (1)
Familie
Heloecius (1)
Slægt
Heloecius cordiformis
Hexapodidae (13)
Familie
Hexalaughlia (2)
Slægt
Hexalaughlia chuenensis
Hexalaughlia orientalis
Hexapinus (3)
Slægt
Hexapinus buchanani
Hexapinus granuliferus
Hexapinus latipes
Hexaplax (1)
Slægt
Hexaplax megalops
Hexapus (5)
Slægt
Hexapus anfractus
Hexapus edwardsi
Hexapus estuarinus
Hexapus sexpes
Hexapus stebbingi
Lambdophallus (1)
Slægt
Lambdophallus sexpes
Latohexapus (1)
Slægt
Latohexapus granosus
Paeduma (1)
Slægt
Paeduma cylindraceum
Parahexapus (1)
Slægt
Parahexapus africanus
Pseudohexapus (1)
Slægt
Pseudohexapus platydactylus
Spiroplax (1)
Slægt
Spiroplax spiralis
Stevea (1)
Slægt
Stevea williamsi
Thaumastoplax (1)
Slægt
Thaumastoplax anomalipes
Tritoplax (2)
Slægt
Tritoplax stebbingi
Tritoplax stephenseni
Homolidae (13)
Familie
Dagnaudus (1)
Slægt
Dagnaudus petterdi
Gordonopsis (1)
Slægt
Gordonopsis profundorum
Homola (11)
Slægt
Homola barbata
Homola coriolisi
Homola dickinsoni
Homola eldredgei
Homola ikedai
Homola mieensis
Homola minima
Homola orientalis
Homola poupini
Homola ranunculus
Homola vigil
Homolax (1)
Slægt
Homolax megalops
Homolochunia (4)
Slægt
Homolochunia gadaletae
Homolochunia kullar
Homolochunia menezi
Homolochunia valdiviae
Homologenus (10)
Slægt
Homologenus asper
Homologenus boucheti
Homologenus braueri
Homologenus broussei
Homologenus donghaiensis
Homologenus levii
Homologenus malayensis
Homologenus orientalis
Homologenus rostratus
Homologenus wallis
Homolomannia (2)
Slægt
Homolomannia occlusa
Homolomannia sibogae
Ihlopsis (3)
Slægt
Ihlopsis danieleae
Ihlopsis multispinosa
Ihlopsis tirardi
Lamoha (9)
Slægt
Lamoha hystrix
Lamoha inflata
Lamoha longipes
Lamoha longirostris
Lamoha murotoensis
Lamoha noar
Lamoha personata
Lamoha superciliosa
Lamoha williamsi
Latreillopsis (9)
Slægt
Latreillopsis antennata
Latreillopsis bispinosa
Latreillopsis cornuta
Latreillopsis daviei
Latreillopsis gracilipes
Latreillopsis laciniata
Latreillopsis mariveneae
Latreillopsis tetraspinosa
Latreillopsis trispinosa
Moloha (6)
Slægt
Moloha acutispina
Moloha alcocki
Moloha alisae
Moloha faxoni
Moloha grandperrini
Moloha majora
Paromola (7)
Slægt
Paromola alcocki
Paromola bathyalis
Paromola crosnieri
Paromola cuvieri
Paromola japonica
Paromola macrochira
Paromola rathbunae
Yaldwynopsis (3)
Slægt
Yaldwynopsis guinotae
Yaldwynopsis saguili
Yaldwynopsis spinimanus
Homolodromiidae (2)
Familie
Dicranodromia (19)
Slægt
Dicranodromia alphonsei
Dicranodromia baffini
Dicranodromia chacei
Dicranodromia chenae
Dicranodromia crosnieri
Dicranodromia danielae
Dicranodromia delli
Dicranodromia doederleini
Dicranodromia felderi
Dicranodromia foersteri
Dicranodromia karubar
Dicranodromia mahieuxii
Dicranodromia martini
Dicranodromia nagaii
Dicranodromia ovata
Dicranodromia pequegnati
Dicranodromia simplicia
Dicranodromia spinosa
Dicranodromia spinulata
Homolodromia (5)
Slægt
Homolodromia bouvieri
Homolodromia kai
Homolodromia monstrosa
Homolodromia paradoxa
Homolodromia robertsi
Hymenosomatidae (19)
Familie
Amarinus (11)
Slægt
Amarinus abatan
Amarinus angelicus
Amarinus crenulatus
Amarinus lacustris
Amarinus laevis
Amarinus latinasus
Amarinus lutarius
Amarinus paralacustris
Amarinus pristes
Amarinus pumilus
Amarinus wolterecki
Apechocinus (1)
Slægt
Apechocinus streptophallus
Cancrocaeca (1)
Slægt
Cancrocaeca xenomorpha
Crustaenia (1)
Slægt
Crustaenia palawanensis
Elamena (27)
Slægt
Elamena (Trigonoplax) gordonae
Elamena abrolhensis
Elamena castanea
Elamena cimex
Elamena cristatipes
Elamena globosa
Elamena gordonae
Elamena gracilis
Elamena longidactylis
Elamena longisrostris
Elamena magnum
Elamena mathoei
Elamena mendosa
Elamena mexicana
Elamena momona
Elamena panglao
Elamena producta
Elamena quoyi
Elamena rostrata
Elamena simplidenta
Elamena sindensis
Elamena soonthronkitti
Elamena sundaica
Elamena truncata
Elamena umerata
Elamena vesca
Elamena xavieri
Elamenopsis (5)
Slægt
Elamenopsis ariakensis
Elamenopsis comosa
Elamenopsis guinotae
Elamenopsis lineata
Elamenopsis rotunda
Guaplax (1)
Slægt
Guaplax denticulata
Halicarcinides (1)
Slægt
Halicarcinides nuytsi
Halicarcinus (22)
Slægt
Halicarcinus afecundus
Halicarcinus bedfordi
Halicarcinus cookii
Halicarcinus coralicola
Halicarcinus filholi
Halicarcinus ginowan
Halicarcinus hondai
Halicarcinus innominatus
Halicarcinus keijibabai
Halicarcinus krefftii
Halicarcinus longipes
Halicarcinus lucasi
Halicarcinus messor
Halicarcinus orientalis
Halicarcinus ovatus
Halicarcinus planatus
Halicarcinus rostratus
Halicarcinus setirostris
Halicarcinus tongi
Halicarcinus unidentatus
Halicarcinus varius
Halicarcinus whitei
Halimena (1)
Slægt
Halimena aotearoa
Hymenicoides (2)
Slægt
Hymenicoides carteri
Hymenicoides robertsi
Hymenosoma (5)
Slægt
Hymenosoma depressum
Hymenosoma gaudichaudii
Hymenosoma geometricum
Hymenosoma hodgkini
Hymenosoma orbiculare
Limnopilos (3)
Slægt
Limnopilos microrhynchus
Limnopilos naiyanetri
Limnopilos sumatranus
Micas (2)
Slægt
Micas falcipes
Micas minutus
Neohymenicus (1)
Slægt
Neohymenicus pubescens
Neorhynchoplax (30)
Slægt
Neorhynchoplax alcocki
Neorhynchoplax aspinifera
Neorhynchoplax attenuipes
Neorhynchoplax bai
Neorhynchoplax bovis
Neorhynchoplax demeloi
Neorhynchoplax dentata
Neorhynchoplax elongata
Neorhynchoplax euryrostris
Neorhynchoplax exigua
Neorhynchoplax falcifera
Neorhynchoplax frontalis
Neorhynchoplax hirtirostris
Neorhynchoplax inachoides
Neorhynchoplax inermis
Neorhynchoplax introversa
Neorhynchoplax kempi
Neorhynchoplax mangalis
Neorhynchoplax minima
Neorhynchoplax nasalis
Neorhynchoplax octagonalis
Neorhynchoplax okinawaensis
Neorhynchoplax pageti
Neorhynchoplax prima
Neorhynchoplax sinensis
Neorhynchoplax thorsborneorum
Neorhynchoplax torrensica
Neorhynchoplax tuberculata
Neorhynchoplax woodmasoni
Neorhynchoplax yaeyamaensis
Odiomaris (2)
Slægt
Odiomaris estuarius
Odiomaris pilosus
Sulaplax (1)
Slægt
Sulaplax ensifer
Trigonoplax (3)
Slægt
Trigonoplax longirostris
Trigonoplax spathulifera
Trigonoplax unguiformis
Hypothalassiidae (1)
Familie
Hypothalassia (2)
Slægt
Hypothalassia acerba
Hypothalassia armata
Inachidae (39)
Familie
Achaeopsis (1)
Slægt
Achaeopsis spinulosa
Achaeus (40)
Slægt
Achaeus affinis
Achaeus akanensis
Achaeus anauchen
Achaeus barnardi
Achaeus boninensis
Achaeus brevidactylus
Achaeus brevifalcatus
Achaeus brevirostris
Achaeus brevis
Achaeus buderes
Achaeus cadelli
Achaeus cranchii
Achaeus curvirostris
Achaeus dubia
Achaeus erythraeus
Achaeus foresti
Achaeus gracilis
Achaeus inimicus
Achaeus japonicus
Achaeus kermadecensis
Achaeus lacertosus
Achaeus laevioculis
Achaeus lorina
Achaeus monodi
Achaeus paradicei
Achaeus podocheloides
Achaeus powelli
Achaeus pugnax
Achaeus robustus
Achaeus serenei
Achaeus spinosissimus
Achaeus spinossisimus
Achaeus spinosus
Achaeus superciliaris
Achaeus trifalcatus
Achaeus trituberculatus
Achaeus tuberculatus
Achaeus turbator
Achaeus varians
Achaeus villosus
Anisonotus (2)
Slægt
Anisonotus atlanticus
Anisonotus curvirostris
Anomalothir (3)
Slægt
Anomalothir frontalis
Anomalothir furcillatus
Anomalothir hoodensis
Bothromaia (1)
Slægt
Bothromaia griffini
Calypsachaeus (1)
Slægt
Calypsachaeus calypso
Camposcia (1)
Slægt
Camposcia retusa
Capartiella (1)
Slægt
Capartiella longipes
Chalaroachaeus (1)
Slægt
Chalaroachaeus curvipes
Chorinachus (1)
Slægt
Chorinachus dolichorhynchus
Coryrhynchus (7)
Slægt
Coryrhynchus algicola
Coryrhynchus lamelligerus
Coryrhynchus lobifrons
Coryrhynchus margaritarius
Coryrhynchus riisei
Coryrhynchus sidneyi
Coryrhynchus vestitus
Cyrtomaia (29)
Slægt
Cyrtomaia balssi
Cyrtomaia bicornis
Cyrtomaia coriolisi
Cyrtomaia cornuta
Cyrtomaia danielae
Cyrtomaia echinata
Cyrtomaia ericina
Cyrtomaia furici
Cyrtomaia gaillardi
Cyrtomaia goodridgei
Cyrtomaia granulosa
Cyrtomaia griffini
Cyrtomaia guillei
Cyrtomaia hispida
Cyrtomaia horrida
Cyrtomaia ihlei
Cyrtomaia intermedia
Cyrtomaia lamellata
Cyrtomaia largoi
Cyrtomaia maccullochi
Cyrtomaia micronesica
Cyrtomaia murrayi
Cyrtomaia owstoni
Cyrtomaia platyceros
Cyrtomaia platypes
Cyrtomaia polynesica
Cyrtomaia smithi
Cyrtomaia suhmii
Cyrtomaia tenuipedunculata
Dorhynchus (5)
Slægt
Dorhynchus basi
Dorhynchus furcatus
Dorhynchus ramusculus
Dorhynchus rostratus
Dorhynchus thomsoni
Dumea (2)
Slægt
Dumea latipes
Dumea taiwanicus
Encephaloides (1)
Slægt
Encephaloides armstrongi
Ephippias (1)
Slægt
Ephippias endeavouri
Ergasticus (1)
Slægt
Ergasticus clouei
Ericerodes (9)
Slægt
Ericerodes angulatus
Ericerodes botti
Ericerodes casoae
Ericerodes gracilipes
Ericerodes hemphillii
Ericerodes latimanus
Ericerodes minusculus
Ericerodes schmitti
Ericerodes veleronis
Erileptus (1)
Slægt
Erileptus spinosus
Eucinetops (4)
Slægt
Eucinetops blakianus
Eucinetops lucasii
Eucinetops panamensis
Eucinetops rubellulus
Eurypodius (2)
Slægt
Eurypodius latreillii
Eurypodius longirostris
Grypachaeus (2)
Slægt
Grypachaeus hyalinus
Grypachaeus tenuicollis
Inachus (13)
Slægt
Inachus aguiarii
Inachus angolensis
Inachus biceps
Inachus communissimus
Inachus complectens
Inachus dorsettensis
Inachus grallator
Inachus guentheri
Inachus leptochirus
Inachus nanus
Inachus parvirostris
Inachus phalangium
Inachus thoracicus
Litosus (2)
Slægt
Litosus giraffus
Litosus sexspinosus
Macrocheira (1)
Slægt
Macrocheira kaempferi
Macropodia (20)
Slægt
Macropodia cirripilus
Macropodia czernjawskii
Macropodia deflexa
Macropodia doracis
Macropodia falcifera
Macropodia formosa
Macropodia gilsoni
Macropodia hesperiae
Macropodia intermedia
Macropodia linaresi
Macropodia longicornis
Macropodia longipes
Macropodia longirostris
Macropodia macrocheles
Macropodia parva
Macropodia rostrata
Macropodia spinulosa
Macropodia straeleni
Macropodia tenuirostris
Macropodia trigonus
Metoporhaphis (1)
Slægt
Metoporhaphis calcarata
Oncinopus (5)
Slægt
Oncinopus angustifrons
Oncinopus araneus
Oncinopus neptunus
Oncinopus postillonensis
Oncinopus subpellucidus
Paratymolus (9)
Slægt
Paratymolus barnardi
Paratymolus bituberculatus
Paratymolus coccus
Paratymolus cygnus
Paratymolus griffini
Paratymolus hastatus
Paratymolus prolatus
Paratymolus pubescens
Paratymolus vannus
Physachaeus (2)
Slægt
Physachaeus ctenurus
Physachaeus tonsor
Platymaia (10)
Slægt
Platymaia alcocki
Platymaia bartschi
Platymaia fimbriata
Platymaia longimana
Platymaia maoria
Platymaia mindirra
Platymaia rebierei
Platymaia remifera
Platymaia turbynei
Platymaia wyvillethomsoni
Pleistacantha (14)
Slægt
Pleistacantha cervicornis
Pleistacantha exophthalmus
Pleistacantha griffini
Pleistacantha japonica
Pleistacantha maxima
Pleistacantha moseleyi
Pleistacantha naresii
Pleistacantha ori
Pleistacantha oryx
Pleistacantha pungens
Pleistacantha rubida
Pleistacantha sanctijohannis
Pleistacantha simplex
Pleistacantha stilipes
Podochela (7)
Slægt
Podochela brasiliensis
Podochela curvirostris
Podochela grossipes
Podochela lamelligera
Podochela macrodera
Podochela riisei
Podochela ziesenhennei
Prosphorachaeus (4)
Slægt
Prosphorachaeus galatheae
Prosphorachaeus multispina
Prosphorachaeus suluensis
Prosphorachaeus sumbawa
Rhinospinosa (1)
Slægt
Rhinospinosa demani
Stenorhynchus (4)
Slægt
Stenorhynchus debilis
Stenorhynchus lanceolatus
Stenorhynchus seticornis
Stenorhynchus yangi
Sunipea (1)
Slægt
Sunipea indicus
Trichoplatus (1)
Slægt
Trichoplatus huttoni
Vitjazmaia (1)
Slægt
Vitjazmaia latidactyla
Inachoididae (10)
Familie
Aepinus (2)
Slægt
Aepinus indicus
Aepinus septemspinosus
Anasimus (2)
Slægt
Anasimus fugax
Anasimus latus
Arachnopsis (1)
Slægt
Arachnopsis filipes
Batrachonotus (1)
Slægt
Batrachonotus fragosus
Collodes (14)
Slægt
Collodes armatus
Collodes gibbosus
Collodes granosus
Collodes inermis
Collodes leptocheles
Collodes levis
Collodes nudus
Collodes obesus
Collodes robsonae
Collodes robustus
Collodes rostratus
Collodes tenuirostris
Collodes trispinosus
Collodes tumidus
Euprognatha (6)
Slægt
Euprognatha acuta
Euprognatha bifida
Euprognatha gracilipes
Euprognatha granulata
Euprognatha limatula
Euprognatha rastellifera
Inachoides (4)
Slægt
Inachoides forceps
Inachoides laevis
Inachoides lambriformis
Inachoides meloi
Leurocyclus (2)
Slægt
Leurocyclus gracilipes
Leurocyclus tuberculosus
Paradasygyius (2)
Slægt
Paradasygyius depressus
Paradasygyius tuberculatus
Pyromaia (7)
Slægt
Pyromaia acanthina
Pyromaia arachna
Pyromaia cuspidata
Pyromaia mexicana
Pyromaia propinqua
Pyromaia tuberculata
Pyromaia vogelsangi
Iphiculidae (2)
Familie
Iphiculus (2)
Slægt
Iphiculus convexus
Iphiculus spongiosus
Pariphiculus (3)
Slægt
Pariphiculus agariciferus
Pariphiculus coronatus
Pariphiculus mariannae
Latreilliidae (2)
Familie
Eplumula (2)
Slægt
Eplumula australiensis
Eplumula phalangium
Latreillia (5)
Slægt
Latreillia elegans
Latreillia metanesa
Latreillia pennifera
Latreillia valida
Latreillia williamsi
Leucosiidae (69)
Familie
Acanthilia (1)
Slægt
Acanthilia intermedia
Afrophila (1)
Slægt
Afrophila punctata
Alox (12)
Slægt
Alox antheos
Alox bothros
Alox chaunos
Alox glene
Alox latusoides
Alox ornatum
Alox patella
Alox rugosum
Alox somphos
Alox tormos
Alox uru
Alox zalion
Ancylodactyla (3)
Slægt
Ancylodactyla elata
Ancylodactyla elongata
Ancylodactyla nana
Arcania (20)
Slægt
Arcania aspera
Arcania brevifrons
Arcania cornuta
Arcania echinata
Arcania elongata
Arcania erinacea
Arcania foliolata
Arcania fungilifera
Arcania globata
Arcania gracilis
Arcania granulipes
Arcania heptacantha
Arcania marinduquensis
Arcania muricata
Arcania novemspinosa
Arcania orientalis
Arcania sagamiensis
Arcania septemspinosa
Arcania tuberculata
Arcania undecimspinosa
Atlantolocia (1)
Slægt
Atlantolocia laevidorsalis
Atlantophila (1)
Slægt
Atlantophila cristata
Atlantotlos (1)
Slægt
Atlantotlos rhombifer
Bellidilia (3)
Slægt
Bellidilia cheesmani
Bellidilia laevis
Bellidilia undecimspinosa
Callidactylus (1)
Slægt
Callidactylus asper
Cateios (1)
Slægt
Cateios frontalis
Coleusia (5)
Slægt
Coleusia biannulata
Coleusia magna
Coleusia rangita
Coleusia signata
Coleusia urania
Cryptocnemus (21)
Slægt
Cryptocnemus aberrans
Cryptocnemus calmani
Cryptocnemus chinensis
Cryptocnemus crenulatus
Cryptocnemus grandidieri
Cryptocnemus haddoni
Cryptocnemus hemispheroides
Cryptocnemus holdsworthi
Cryptocnemus kamekii
Cryptocnemus macrognathus
Cryptocnemus marginatus
Cryptocnemus mortenseni
Cryptocnemus obolus
Cryptocnemus pentagonus
Cryptocnemus planus
Cryptocnemus siamensis
Cryptocnemus stimpsoni
Cryptocnemus trapezoides
Cryptocnemus trigonus
Cryptocnemus tuberosus
Cryptocnemus vincentianus
Dolos (1)
Slægt
Dolos petraeus
Ebalia (72)
Slægt
Ebalia abdominalis
Ebalia affinis
Ebalia agglomus
Ebalia barnardi
Ebalia bituberculata
Ebalia braminae
Ebalia brevimana
Ebalia cariosa
Ebalia clarionensis
Ebalia conifera
Ebalia cranchii
Ebalia crassipes
Ebalia cristata
Ebalia cryptocnemoides
Ebalia dentifrons
Ebalia deshayesi
Ebalia diadumena
Ebalia dimorphoides
Ebalia discrepans
Ebalia edwardsii
Ebalia fragifera
Ebalia glans
Ebalia glomus
Ebalia granulata
Ebalia granulosa
Ebalia hancocki
Ebalia hayamaensis
Ebalia heterochalaza
Ebalia humilis
Ebalia intermedia
Ebalia jordani
Ebalia lacertosa
Ebalia laevis
Ebalia lambriformis
Ebalia longimana
Ebalia longispinosa
Ebalia magdalenensis
Ebalia maldivensis
Ebalia nana
Ebalia nobilii
Ebalia nudipes
Ebalia nux
Ebalia orientalis
Ebalia paratuberculosa
Ebalia philippinensis
Ebalia pondoensis
Ebalia postulans
Ebalia punctulata
Ebalia quadrata
Ebalia quadridentata
Ebalia ramsayi
Ebalia rhomboidalis
Ebalia rotundata
Ebalia sakaii
Ebalia salamensis
Ebalia scabriuscula
Ebalia scandens
Ebalia sculpta
Ebalia serenei
Ebalia spinifera
Ebalia spinosa
Ebalia stellaris
Ebalia stimpsoni
Ebalia tosaensis
Ebalia tuberculata
Ebalia tuberculosa
Ebalia tuberosa
Ebalia tumefacta
Ebalia webberi
Ebalia woodmasoni
Ebalia yokoyai
Ebalia ypsilon
Ebaliopsis (2)
Slægt
Ebaliopsis erosa
Ebaliopsis viadieri
Euclosiana (11)
Slægt
Euclosiana concinna
Euclosiana crosnieri
Euclosiana exquisita
Euclosiana guinotae
Euclosiana nitida
Euclosiana obtusifrons
Euclosiana rotundifrons
Euclosiana scitula
Euclosiana tornatilia
Euclosiana unidentata
Euclosiana vella
Favus (1)
Slægt
Favus granulatus
Galilia (1)
Slægt
Galilia narusei
Heterolithadia (1)
Slægt
Heterolithadia fallax
Heteronucia (17)
Slægt
Heteronucia angulata
Heteronucia elegans
Heteronucia globata
Heteronucia granulata
Heteronucia laminata
Heteronucia margaritata
Heteronucia mesanensis
Heteronucia minuta
Heteronucia obfastigiatus
Heteronucia oeschi
Heteronucia perlata
Heteronucia spinifera
Heteronucia toyoshioae
Heteronucia tuberculata
Heteronucia venusta
Heteronucia vesiculosa
Heteronucia xincunensis
Hiplyra (6)
Slægt
Hiplyra elegans
Hiplyra longimana
Hiplyra michellinae
Hiplyra platycheir
Hiplyra sagitta
Hiplyra variegata
Ihleus (2)
Slægt
Ihleus lanatus
Ihleus villosus
Ilia (2)
Slægt
Ilia nucleus
Ilia spinosa
Iliacantha (5)
Slægt
Iliacantha hancocki
Iliacantha liodactylus
Iliacantha schmitti
Iliacantha sparsa
Iliacantha subglobosa
Ixa (10)
Slægt
Ixa acuta
Ixa cylindrus
Ixa edwardsii
Ixa holthuisi
Ixa inermis
Ixa investigatoris
Ixa megaspis
Ixa monodi
Ixa profundus
Ixa pulcherrima
Leucisca (3)
Slægt
Leucisca levigena
Leucisca rubifera
Leucisca squalina
Leucosia (26)
Slægt
Leucosia affinis
Leucosia anatum
Leucosia brevimana
Leucosia brevior
Leucosia compressa
Leucosia corallicola
Leucosia craniolaris
Leucosia formosensis
Leucosia haswelli
Leucosia jecusculum
Leucosia laevimana
Leucosia leslii
Leucosia longibrachia
Leucosia longimaculata
Leucosia margaritacea
Leucosia moresbiensis
Leucosia ocellata
Leucosia pacifica
Leucosia phyllocheira
Leucosia pulcherrima
Leucosia punctata
Leucosia reticulata
Leucosia rubripalma
Leucosia sima
Leucosia tetraodon
Leucosia whitmeei
Leucosilia (2)
Slægt
Leucosilia jurinii
Leucosilia maldivensis
Lissomorpha (1)
Slægt
Lissomorpha haswelli
Lithadia (8)
Slægt
Lithadia barnardi
Lithadia brasiliensis
Lithadia cadaverosa
Lithadia conica
Lithadia cumingii
Lithadia granulosa
Lithadia obliqua
Lithadia vertiginosa
Lyphira (4)
Slægt
Lyphira heterograna
Lyphira natalensis
Lyphira ovata
Lyphira perplexa
Merocryptoides (3)
Slægt
Merocryptoides frontalis
Merocryptoides ohtsukai
Merocryptoides peteri
Merocryptus (4)
Slægt
Merocryptus boletifer
Merocryptus durandi
Merocryptus lambriformis
Merocryptus obsoletus
Myra (18)
Slægt
Myra affinis
Myra australis
Myra biconica
Myra brevimana
Myra celeris
Myra currax
Myra curtimana
Myra digitata
Myra elegans
Myra eudactylus
Myra fugax
Myra grandis
Myra hainanica
Myra intermedia
Myra mammilaris
Myra pernix
Myra subgranulata
Myra tumidospina
Myrine (2)
Slægt
Myrine acutidens
Myrine kessleri
Myropsis (1)
Slægt
Myropsis quinquespinosa
Nobiliella (2)
Slægt
Nobiliella cornigera
Nobiliella jousseaumei
Nucia (7)
Slægt
Nucia bouvieri
Nucia ingens
Nucia miliaris
Nucia pulchella
Nucia rosea
Nucia speciosa
Nucia tuberculosa
Nuciops (1)
Slægt
Nuciops modestus
Nursia (20)
Slægt
Nursia alata
Nursia blandfordi
Nursia dimorpha
Nursia elegans
Nursia guinotae
Nursia hamipleopoda
Nursia japonica
Nursia lamellata
Nursia lar
Nursia mimetica
Nursia minor
Nursia nasuta
Nursia persica
Nursia phylloides
Nursia plicata
Nursia rhomboidalis
Nursia sexangulata
Nursia sinuata
Nursia trilobata
Nursia weberi
Nursilia (3)
Slægt
Nursilia dentata
Nursilia sinica
Nursilia tonsor
Onychomorpha (1)
Slægt
Onychomorpha lamelligera
Oreophorus (6)
Slægt
Oreophorus alcicornis
Oreophorus crosnieri
Oreophorus fenestrus
Oreophorus holthuisi
Oreophorus horridus
Oreophorus reticulatus
Oreotlos (12)
Slægt
Oreotlos angulatus
Oreotlos bertrandi
Oreotlos encymus
Oreotlos etor
Oreotlos havelocki
Oreotlos heuretos
Oreotlos lagarodes
Oreotlos latus
Oreotlos pala
Oreotlos pax
Oreotlos potanus
Oreotlos speciosus
Orientotlos (1)
Slægt
Orientotlos iishibai
Paranursia (1)
Slægt
Paranursia abbreviata
Parilia (4)
Slægt
Parilia alcocki
Parilia major
Parilia ovata
Parilia tuberculata
Persephona (10)
Slægt
Persephona aquilonaris
Persephona crinita
Persephona edwardsii
Persephona finneganae
Persephona lichtensteinii
Persephona mediterranea
Persephona orbicularis
Persephona punctata
Persephona subovata
Persephona townsendi
Philyra (32)
Slægt
Philyra adamsii
Philyra alcocki
Philyra angularis
Philyra bicornis
Philyra cancella
Philyra concinnus
Philyra corallicola
Philyra fuliginosa
Philyra globus
Philyra granigera
Philyra granulosa
Philyra iriomotensis
Philyra kanekoi
Philyra macrophthalma
Philyra malefactrix
Philyra marginata
Philyra misagoana
Philyra nishihirai
Philyra olivacea
Philyra orbicularis
Philyra porcellanea
Philyra rectangularis
Philyra rudis
Philyra sagittifera
Philyra samia
Philyra scabra
Philyra scabriuscula
Philyra sexangula
Philyra syndactyla
Philyra taekoae
Philyra unidentata
Philyra zhoushanensis
Praebebalia (14)
Slægt
Praebebalia dondonae
Praebebalia extensiva
Praebebalia fasciata
Praebebalia fujianensis
Praebebalia kumanoensis
Praebebalia longidactyla
Praebebalia madagascariensis
Praebebalia magna
Praebebalia mosakiana
Praebebalia nanhaiensis
Praebebalia pisiformis
Praebebalia septemspinosa
Praebebalia sikokuensis
Praebebalia taeniata
Praosia (1)
Slægt
Praosia punctata
Pseudomyra (1)
Slægt
Pseudomyra mbizi
Pseudophilyra (14)
Slægt
Pseudophilyra albimaculata
Pseudophilyra blandfordi
Pseudophilyra burmensis
Pseudophilyra deficiens
Pseudophilyra intermedia
Pseudophilyra melita
Pseudophilyra nanshaensis
Pseudophilyra perryi
Pseudophilyra polita
Pseudophilyra punctulata
Pseudophilyra pusilla
Pseudophilyra tenuipes
Pseudophilyra tridentata
Pseudophilyra woodmasoni
Pyrhila (3)
Slægt
Pyrhila biprotubera
Pyrhila carinata
Pyrhila pisum
Randallia (9)
Slægt
Randallia agaricias
Randallia americana
Randallia bulligera
Randallia curacaoensis
Randallia gilberti
Randallia granulata
Randallia laevis
Randallia minuta
Randallia ornata
Raylilia (5)
Slægt
Raylilia coniculifera
Raylilia gracilipes
Raylilia intermedia
Raylilia mirabilis
Raylilia uenoi
Ryphila (2)
Slægt
Ryphila cancellus
Ryphila verrucosa
Seulocia (10)
Slægt
Seulocia anahita
Seulocia crepuscula
Seulocia cristata
Seulocia laevimana
Seulocia latirostrata
Seulocia pubescens
Seulocia pulchra
Seulocia rhomboidalis
Seulocia truncata
Seulocia vittata
Soceulia (4)
Slægt
Soceulia alainia
Soceulia brunnea
Soceulia major
Soceulia marmorea
Speloeophoroides (1)
Slægt
Speloeophoroides capixaba
Speloeophorus (9)
Slægt
Speloeophorus brasiliensis
Speloeophorus callapoides
Speloeophorus digueti
Speloeophorus elevatus
Speloeophorus inflatus
Speloeophorus microspeos
Speloeophorus nodosus
Speloeophorus pontifer
Speloeophorus schmitti
Tanaoa (7)
Slægt
Tanaoa distinctus
Tanaoa granulatus
Tanaoa nanus
Tanaoa pustulilabris
Tanaoa pustulosus
Tanaoa serenei
Tanaoa speciosus
Tlos (1)
Slægt
Tlos muriger
Tokoyo (2)
Slægt
Tokoyo cirrata
Tokoyo eburnea
Toru (5)
Slægt
Toru granuloides
Toru mesjatzevi
Toru pilus
Toru septimus
Toru trituberculatus
Uhlias (2)
Slægt
Uhlias ellipticus
Uhlias limbatus
Urashima (2)
Slægt
Urashima lamellidentatus
Urashima pustuloides
Urnalana (19)
Slægt
Urnalana angulata
Urnalana chevretii
Urnalana cristata
Urnalana cumingii
Urnalana elata
Urnalana elatoides
Urnalana elatula
Urnalana foresti
Urnalana granulimera
Urnalana haematosticta
Urnalana hilaris
Urnalana insularis
Urnalana margaritata
Urnalana minuta
Urnalana parahaematostica
Urnalana pulchella
Urnalana purarensis
Urnalana thysanotus
Urnalana whitei
Litocheiridae (2)
Familie
Georgeoplax (1)
Slægt
Georgeoplax glabra
Litocheira (2)
Slægt
Litocheira bispinosa
Litocheira perpusilla
Macrophthalmidae (10)
Familie
Apograpsus (1)
Slægt
Apograpsus paantu
Australoplax (1)
Slægt
Australoplax tridentata
Enigmaplax (1)
Slægt
Enigmaplax littoralis
Hemiplax (1)
Slægt
Hemiplax hirtipes
Ilyograpsus (5)
Slægt
Ilyograpsus daviei
Ilyograpsus nodulosus
Ilyograpsus paludicola
Ilyograpsus rhizophorae
Ilyograpsus vanninii
Lutogemma (1)
Slægt
Lutogemma sandybrucei
Macrophthalmus (49)
Slægt
Macrophthalmus (Macrophthalmus) abbreviatus
Macrophthalmus (Macrophthalmus) brevis
Macrophthalmus (Macrophthalmus) ceratophorus
Macrophthalmus (Macrophthalmus) consobrinus
Macrophthalmus (Macrophthalmus) convexus
Macrophthalmus (Macrophthalmus) crassipes
Macrophthalmus (Macrophthalmus) dentatus
Macrophthalmus (Macrophthalmus) gallardoi
Macrophthalmus (Macrophthalmus) graeffei
Macrophthalmus (Macrophthalmus) grandidieri
Macrophthalmus (Macrophthalmus) hilgendorfi
Macrophthalmus (Macrophthalmus) indicus
Macrophthalmus (Macrophthalmus) laevimanus
Macrophthalmus (Macrophthalmus) latipes
Macrophthalmus (Macrophthalmus) malaccensis
Macrophthalmus (Macrophthalmus) microfylacas
Macrophthalmus (Macrophthalmus) milloti
Macrophthalmus (Macrophthalmus) parvimanus
Macrophthalmus (Macrophthalmus) pentaodon
Macrophthalmus (Macrophthalmus) philippinensis
Macrophthalmus (Macrophthalmus) sandakani
Macrophthalmus (Macrophthalmus) serenei
Macrophthalmus (Macrophthalmus) sulcatus
Macrophthalmus (Macrophthalmus) telescopicus
Macrophthalmus (Macrophthalmus) transversus
Macrophthalmus (Mareotis) abercrombiei
Macrophthalmus (Mareotis) banzai
Macrophthalmus (Mareotis) crinitus
Macrophthalmus (Mareotis) darwinensis
Macrophthalmus (Mareotis) definitus
Macrophthalmus (Mareotis) depressus
Macrophthalmus (Mareotis) frequens
Macrophthalmus (Mareotis) fusculatus
Macrophthalmus (Mareotis) japonicus
Macrophthalmus (Mareotis) laevis
Macrophthalmus (Mareotis) pacificus
Macrophthalmus (Mareotis) pistrosinus
Macrophthalmus (Mareotis) setosus
Macrophthalmus (Mareotis) teschi
Macrophthalmus (Mareotis) tjiljapensis
Macrophthalmus (Mareotis) tomentosus
Macrophthalmus (Paramareotis) boteltobagoe
Macrophthalmus (Paramareotis) erato
Macrophthalmus (Paramareotis) holthuisi
Macrophthalmus (Paramareotis) quadratus
Macrophthalmus dilatatus
Macrophthalmus dilatatus sulcatus
Macrophthalmus hirsutissima
Macrophthalmus parvimanus
Tasmanoplax (1)
Slægt
Tasmanoplax latifrons
Tritodynamia (11)
Slægt
Tritodynamia bidentata
Tritodynamia dilatata
Tritodynamia fujianensis
Tritodynamia hainanensis
Tritodynamia horvathi
Tritodynamia intermedia
Tritodynamia japonica
Tritodynamia longipropoda
Tritodynamia rathbunae
Tritodynamia serratipes
Tritodynamia yeoi
Venitus (5)
Slægt
Venitus barnesi
Venitus dentipes
Venitus latreillei
Venitus serratus
Venitus vietnamensis
Majidae (35)
Familie
Ageitomaia (1)
Slægt
Ageitomaia baeckstroemi
Anacinetops (1)
Slægt
Anacinetops stimpsoni
Choniognathus (4)
Slægt
Choniognathus elegans
Choniognathus granulosus
Choniognathus reini
Choniognathus verhoeffei
Cyclax (2)
Slægt
Cyclax spinicinctus
Cyclax suborbicularis
Entomonyx (1)
Slægt
Entomonyx spinosus
Eurynolambrus (1)
Slægt
Eurynolambrus australis
Eurynome (5)
Slægt
Eurynome aspera
Eurynome bituberculata
Eurynome erosa
Eurynome parvirostris
Eurynome spinosa
Hemus (3)
Slægt
Hemus analogus
Hemus cristulipes
Hemus finneganae
Jacquinotia (1)
Slægt
Jacquinotia edwardsi
Kasagia (1)
Slægt
Kasagia arbastoi
Kimbla (2)
Slægt
Kimbla franklini
Kimbla neocaledonica
Leptomithrax (15)
Slægt
Leptomithrax australis
Leptomithrax bifidus
Leptomithrax depressus
Leptomithrax edwardsii
Leptomithrax gaimardii
Leptomithrax garricki
Leptomithrax globifer
Leptomithrax kiiensis
Leptomithrax longimanus
Leptomithrax longipes
Leptomithrax sinensis
Leptomithrax sternocostulatus
Leptomithrax tuberculatus
Leptomithrax tuberculatus mortenseni
Leptomithrax waitei
Maia (1)
Slægt
Maia squinado
Maiopsis (1)
Slægt
Maiopsis panamensis
Maja (22)
Slægt
Maja africana
Maja bisarmata
Maja brachydactyla
Maja capensis
Maja compressipes
Maja confragosa
Maja crispata
Maja erinacea
Maja gibba
Maja goltziana
Maja gracilipes
Maja japonica
Maja komatoensis
Maja kominatoensis
Maja linapacanensis
Maja miersii
Maja nagashimaensis
Maja sakaii
Maja spinigera
Maja squinado
Maja suluensis
Maja tuberculata
Majella (1)
Slægt
Majella brevipes
Microhalimus (1)
Slægt
Microhalimus deflexifrons
Mithraculus (9)
Slægt
Mithraculus cancasensis
Mithraculus cinctimanus
Mithraculus coryphe
Mithraculus denticulatus
Mithraculus forceps
Mithraculus nodosus
Mithraculus rostratus
Mithraculus ruber
Mithraculus sculptus
Mithrax (21)
Slægt
Mithrax (Schizophrys) triangularis
Mithrax aculeatus
Mithrax armatus
Mithrax bellii
Mithrax besnardi
Mithrax braziliensis
Mithrax caboverdianus
Mithrax caribbaeus
Mithrax clarionensis
Mithrax hemphilli
Mithrax hispidus
Mithrax holderi
Mithrax leucomelas
Mithrax pilosus
Mithrax pleuracanthus
Mithrax pygmaeus
Mithrax sinensis
Mithrax spinosissimus
Mithrax tortugae
Mithrax tuberculatus
Mithrax verrucosus
Naxia (4)
Slægt
Naxia aries
Naxia aurita
Naxia spinosa
Naxia tumida
Nemausa (4)
Slægt
Nemausa acuticornis
Nemausa cornuta
Nemausa cornutus
Nemausa spinipes
Notomithrax (4)
Slægt
Notomithrax minor
Notomithrax peronii
Notomithrax spinosus
Notomithrax ursus
Paraentomonyx (1)
Slægt
Paraentomonyx depressus
Paramithrax (3)
Slægt
Paramithrax (Chlorinoides) aculeatus
Paramithrax (Chlorinoides) longispinus
Paramithrax barbicornis
Pippacirama (1)
Slægt
Pippacirama tuberculosa
Planotergum (1)
Slægt
Planotergum mirabile
Prismatopus (12)
Slægt
Prismatopus acanthonotus
Prismatopus aculeatus
Prismatopus albanyensis
Prismatopus brevispinosus
Prismatopus filholi
Prismatopus goldsboroughi
Prismatopus halimoides
Prismatopus harmandi
Prismatopus longispinus
Prismatopus occidentalis
Prismatopus spatulifer
Prismatopus tosaensis
Pseudomicippe (14)
Slægt
Pseudomicippe algatecta
Pseudomicippe banfieldi
Pseudomicippe eldredgei
Pseudomicippe griffini
Pseudomicippe indonesica
Pseudomicippe maccullochi
Pseudomicippe maldivensis
Pseudomicippe nipponica
Pseudomicippe nodosa
Pseudomicippe okamotoi
Pseudomicippe philippinensis
Pseudomicippe rosselii
Pseudomicippe tenuipes
Pseudomicippe varians
Schizophroida (2)
Slægt
Schizophroida hilensis
Schizophroida simodaensis
Schizophrys (6)
Slægt
Schizophrys aspera
Schizophrys dahlak
Schizophrys dama
Schizophrys dichotomus
Schizophrys pakistanensis
Schizophrys rufescens
Seiitaoides (2)
Slægt
Seiitaoides orientalis
Seiitaoides stimpsonii
Temnonotus (2)
Slægt
Temnonotus granulosus
Temnonotus simplex
Teratomaia (1)
Slægt
Teratomaia richardsoni
Thersandrus (1)
Slægt
Thersandrus compressus
Tumulosternum (3)
Slægt
Tumulosternum longimanus
Tumulosternum parvispinosus
Tumulosternum wardi
Mathildellidae (5)
Familie
Beuroisia (3)
Slægt
Beuroisia duhameli
Beuroisia major
Beuroisia manquenei
Intesius (4)
Slægt
Intesius crosnieri
Intesius lucius
Intesius pilosus
Intesius richeri
Mathildella (5)
Slægt
Mathildella kyushupalauensis
Mathildella maxima
Mathildella mclayi
Mathildella rubra
Mathildella serrata
Neopilumnoplax (7)
Slægt
Neopilumnoplax americana
Neopilumnoplax gervaini
Neopilumnoplax heterochir
Neopilumnoplax incerta
Neopilumnoplax lipkeholthuisi
Neopilumnoplax nieli
Neopilumnoplax sinclairi
Platypilumnus (4)
Slægt
Platypilumnus gracilipes
Platypilumnus inermis
Platypilumnus jamiesoni
Platypilumnus soelae
Matutidae (3)
Familie
Izanami (2)
Slægt
Izanami curtispina
Izanami inermis
Matuta (5)
Slægt
Matuta circulifera
Matuta planipes
Matuta purnama
Matuta victor
Matuta victrix
Mebeli (1)
Slægt
Mebeli michaelseni
Menippidae (4)
Familie
Menippe (7)
Slægt
Menippe adina
Menippe frontalis
Menippe hirtipes
Menippe mercenaria
Menippe nodifrons
Menippe obtusa
Menippe rumphii
Myomenippe (2)
Slægt
Myomenippe fornasinii
Myomenippe hardwickii
Ruppellioides (2)
Slægt
Ruppellioides convexus
Ruppellioides philippinensis
Sphaerozius (3)
Slægt
Sphaerozius fornasinii
Sphaerozius nitidus
Sphaerozius scaber
Mictyridae (1)
Familie
Mictyris (6)
Slægt
Mictyris brevidactylus
Mictyris guinotae
Mictyris livingstonei
Mictyris longicarpus
Mictyris occidentalis
Mictyris platycheles
Mithracidae (15)
Familie
Ala (1)
Slægt
Ala cornuta
Coelocerus (1)
Slægt
Coelocerus spinosus
Cyclocoeloma (1)
Slægt
Cyclocoeloma tuberculata
Cyphocarcinus (6)
Slægt
Cyphocarcinus alcocki
Cyphocarcinus capreolus
Cyphocarcinus minutus
Cyphocarcinus rathbunae
Cyphocarcinus sargassumi
Cyphocarcinus suspensus
Damithrax (4)
Slægt
Damithrax hispidus
Damithrax pleuracanthus
Damithrax spinosissimus
Damithrax tortugae
Leptopisa (3)
Slægt
Leptopisa australis
Leptopisa nipponensis
Leptopisa setirostris
Macrocoeloma (14)
Slægt
Macrocoeloma camptocerum
Macrocoeloma concavum
Macrocoeloma diplacanthum
Macrocoeloma eutheca
Macrocoeloma heptacanthum
Macrocoeloma intermedium
Macrocoeloma laevigatum
Macrocoeloma maccullochae
Macrocoeloma nodipes
Macrocoeloma septemspinosum
Macrocoeloma subparellelum
Macrocoeloma trigona
Macrocoeloma trispinosum
Macrocoeloma villosum
Micippa (11)
Slægt
Micippa cristata
Micippa curtispina
Micippa excavata
Micippa margaritifera
Micippa mascarenica
Micippa parca
Micippa philyra
Micippa platipes
Micippa spinosa
Micippa thalia
Micippa xishaensis
Microphrys (9)
Slægt
Microphrys aculeatus
Microphrys antillensis
Microphrys bicornutus
Microphrys branchialis
Microphrys garthi
Microphrys interruptus
Microphrys platysoma
Microphrys triangulatus
Microphrys weddelli
Paranaxia (1)
Slægt
Paranaxia serpulifera
Picroceroides (1)
Slægt
Picroceroides tubularis
Stenocionops (8)
Slægt
Stenocionops angustus
Stenocionops beebei
Stenocionops coelatus
Stenocionops contiguus
Stenocionops furcatus
Stenocionops ovatus
Stenocionops spinimanus
Stenocionops spinosissimus
Teleophrys (4)
Slægt
Teleophrys cristulipes
Teleophrys ornatus
Teleophrys pococki
Teleophrys tumidus
Thoe (5)
Slægt
Thoe aspera
Thoe erosa
Thoe panamensis
Thoe puella
Thoe sulcata
Tiarinia (14)
Slægt
Tiarinia alidae
Tiarinia angusta
Tiarinia cornigera
Tiarinia dana
Tiarinia depressa
Tiarinia garthi
Tiarinia gracilis
Tiarinia laevis
Tiarinia macrospinosa
Tiarinia mooloolah
Tiarinia spinigera
Tiarinia takedai
Tiarinia tiarata
Tiarinia verrucosa
Ocypodidae (3)
Familie
Ocypode (26)
Slægt
Ocypode africana
Ocypode brevicornis
Ocypode ceratophthalmus
Ocypode convexa
Ocypode cordimanus
Ocypode cursor
Ocypode fabricii
Ocypode gaudichaudii
Ocypode jousseaumei
Ocypode kuhlii
Ocypode longicornuta
Ocypode macrocera
Ocypode madagascariensis
Ocypode mortoni
Ocypode nobilii
Ocypode occidentalis
Ocypode pallidula
Ocypode pauliani
Ocypode platytarsis
Ocypode pygoides
Ocypode quadrata
Ocypode rotundata
Ocypode ryderi
Ocypode saratan
Ocypode sinensis
Ocypode stimpsoni
Uca (102)
Slægt
Uca (Australuca) bellator
Uca (Australuca) elegans
Uca (Australuca) hirsutimanus
Uca (Australuca) longidigitum
Uca (Australuca) polita
Uca (Australuca) seismella
Uca (Australuca) signata
Uca (Austruca) albimana
Uca (Austruca) annulipes
Uca (Austruca) cryptica
Uca (Austruca) iranica
Uca (Austruca) lactea
Uca (Austruca) mjoebergi
Uca (Austruca) perplexa
Uca (Cranuca) inversa
Uca (Gelasimus) borealis
Uca (Gelasimus) dampieri
Uca (Gelasimus) hesperiae
Uca (Gelasimus) jocelynae
Uca (Gelasimus) neocultrimana
Uca (Gelasimus) tetragonon
Uca (Gelasimus) vocans
Uca (Gelasimus) vomeris
Uca (Leptuca) batuenta
Uca (Leptuca) beebei
Uca (Leptuca) coloradensis
Uca (Leptuca) crenulata
Uca (Leptuca) cumulanta
Uca (Leptuca) deichmanni
Uca (Leptuca) dorotheae
Uca (Leptuca) festae
Uca (Leptuca) helleri
Uca (Leptuca) inaequalis
Uca (Leptuca) latimanus
Uca (Leptuca) leptodactyla
Uca (Leptuca) limicola
Uca (Leptuca) musica
Uca (Leptuca) oerstedi
Uca (Leptuca) panacea
Uca (Leptuca) panamensis
Uca (Leptuca) pugilator
Uca (Leptuca) pygmaea
Uca (Leptuca) saltitanta
Uca (Leptuca) speciosa
Uca (Leptuca) spinicarpus
Uca (Leptuca) stenodactylus
Uca (Leptuca) subcylindrica
Uca (Leptuca) tallanica
Uca (Leptuca) tenuipedis
Uca (Leptuca) terpsichores
Uca (Leptuca) tomentosa
Uca (Leptuca) uruguayensis
Uca (Minuca) argillicola
Uca (Minuca) brevifrons
Uca (Minuca) burgersi
Uca (Minuca) ecuadoriensis
Uca (Minuca) galapagensis
Uca (Minuca) herradurensis
Uca (Minuca) longisignalis
Uca (Minuca) marguerita
Uca (Minuca) minax
Uca (Minuca) mordax
Uca (Minuca) osa
Uca (Minuca) pugnax
Uca (Minuca) rapax
Uca (Minuca) thayeri
Uca (Minuca) umbratila
Uca (Minuca) victoriana
Uca (Minuca) vocator
Uca (Minuca) zacae
Uca (Paraleptuca) bengali
Uca (Paraleptuca) chlorophthalmus
Uca (Paraleptuca) crassipes
Uca (Paraleptuca) sindensis
Uca (Paraleptuca) triangularis
Uca (Tubuca) acuta
Uca (Tubuca) arcuata
Uca (Tubuca) australiae
Uca (Tubuca) capricornis
Uca (Tubuca) coarctata
Uca (Tubuca) demani
Uca (Tubuca) dussumieri
Uca (Tubuca) flammula
Uca (Tubuca) forcipata
Uca (Tubuca) formosensis
Uca (Tubuca) paradussumieri
Uca (Tubuca) rhizophoriae
Uca (Tubuca) rosea
Uca (Tubuca) typhoni
Uca (Tubuca) urvillei
Uca (Uca) heteropleura
Uca (Uca) insignis
Uca (Uca) intermedia
Uca (Uca) major
Uca (Uca) maracoani
Uca (Uca) monilifera
Uca (Uca) ornata
Uca (Uca) princeps
Uca (Uca) stylifera
Uca (Uca) tangeri
Uca tangeri
Uca vocans
Ucides (2)
Slægt
Ucides cordatus
Ucides occidentalis
Oregoniidae (4)
Familie
Chionoecetes (7)
Slægt
Chionoecetes angulatus
Chionoecetes bairdi
Chionoecetes elongatus
Chionoecetes japonicus
Chionoecetes opilio
Chionoecetes pacificus
Chionoecetes tanneri
Hyas (5)
Slægt
Hyas alutaceus
Hyas araneus
Hyas coarctatus
Hyas lyratus
Hyas ursinus
Macroregonia (1)
Slægt
Macroregonia macrochira
Oregonia (2)
Slægt
Oregonia bifurca
Oregonia gracilis
Orithyiidae (1)
Familie
Orithyia (1)
Slægt
Orithyia sinica
Oziidae (7)
Familie
Baptozius (1)
Slægt
Baptozius vinosus
Bountiana (1)
Slægt
Bountiana norfolcensis
Epixanthoides (1)
Slægt
Epixanthoides anomalus
Epixanthus (6)
Slægt
Epixanthus corrosus
Epixanthus dentatus
Epixanthus frontalis
Epixanthus helleri
Epixanthus hellerii
Epixanthus subcorrosus
Eupilumnus (9)
Slægt
Eupilumnus actumnoides
Eupilumnus africanus
Eupilumnus calmani
Eupilumnus fragaria
Eupilumnus globosus
Eupilumnus kiiensis
Eupilumnus laciniatus
Eupilumnus stridulans
Eupilumnus xantusii
Lydia (3)
Slægt
Lydia annulipes
Lydia granulosa
Lydia tenax
Ozius (13)
Slægt
Ozius deplanatus
Ozius granulosus
Ozius guttatus
Ozius hawaiiensis
Ozius lobatus
Ozius perlatus
Ozius reticulatus
Ozius rugulosus
Ozius tenuidactylus
Ozius tricarinatus
Ozius truncatus
Ozius tuberculosus
Ozius verreauxii
Palicidae (9)
Familie
Exopalicus (1)
Slægt
Exopalicus maculatus
Miropalicus (1)
Slægt
Miropalicus vietnamensis
Neopalicus (3)
Slægt
Neopalicus contractus
Neopalicus jukesii
Neopalicus simulus
Palicoides (2)
Slægt
Palicoides longimanus
Palicoides whitei
Paliculus (2)
Slægt
Paliculus foliatus
Paliculus kyusyuensis
Palicus (26)
Slægt
Palicus acutifrons
Palicus affinis
Palicus alternatus
Palicus angustus
Palicus bahamensis
Palicus carinipes
Palicus caronii
Palicus cortezi
Palicus cristatipes
Palicus cursor
Palicus dentatus
Palicus depressus
Palicus faxoni
Palicus floridanus
Palicus fragilis
Palicus gracilipes
Palicus gracilis
Palicus isthmia
Palicus lucasii
Palicus obesus
Palicus rathbuni
Palicus sicus
Palicus tuberculata
Palicus velerae
Palicus whitei
Palicus zonatus
Parapalicus (13)
Slægt
Parapalicus ambonensis
Parapalicus armatus
Parapalicus clinodentatus
Parapalicus denticulatus
Parapalicus elaniticus
Parapalicus inanis
Parapalicus inermis
Parapalicus microphthalmus
Parapalicus nanshaensis
Parapalicus piruensis
Parapalicus trispiralis
Parapalicus trituberculatus
Parapalicus unidentatus
Pseudopalicus (11)
Slægt
Pseudopalicus acanthodactylus
Pseudopalicus amadaibai
Pseudopalicus declivis
Pseudopalicus glaber
Pseudopalicus investigatoris
Pseudopalicus macromeles
Pseudopalicus oahuensis
Pseudopalicus pictus
Pseudopalicus serripes
Pseudopalicus sexlobatus
Pseudopalicus undulatus
Rectopalicus (3)
Slægt
Rectopalicus amphiceros
Rectopalicus ampullatus
Rectopalicus woodmasoni
Panopeidae (25)
Familie
Acantholobulus (4)
Slægt
Acantholobulus bermudensis
Acantholobulus mirafloresensis
Acantholobulus pacificus
Acantholobulus schmitti
Chasmophora (1)
Slægt
Chasmophora macrophthalma
Cycloplax (1)
Slægt
Cycloplax pinnotheroides
Cyrtoplax (4)
Slægt
Cyrtoplax bidentata
Cyrtoplax panamensis
Cyrtoplax schmitti
Cyrtoplax spinidentata
Dyspanopeus (2)
Slægt
Dyspanopeus sayi
Dyspanopeus texanus
Eucratopsis (1)
Slægt
Eucratopsis crassimana
Eurypanopeus (15)
Slægt
Eurypanopeus abbreviatus
Eurypanopeus ater
Eurypanopeus blanchardi
Eurypanopeus canalensis
Eurypanopeus confragosus
Eurypanopeus crenatus
Eurypanopeus depressus
Eurypanopeus dissimilis
Eurypanopeus herbstii
Eurypanopeus hyperconvexus
Eurypanopeus ovatus
Eurypanopeus planissimus
Eurypanopeus planus
Eurypanopeus transversus
Eurypanopeus turgidus
Eurytium (4)
Slægt
Eurytium affine
Eurytium albidigitum
Eurytium limosum
Eurytium tristani
Glyptoplax (3)
Slægt
Glyptoplax consagae
Glyptoplax pugnax
Glyptoplax smithii
Hexapanopeus (12)
Slægt
Hexapanopeus angustifrons
Hexapanopeus beebei
Hexapanopeus caribbaeus
Hexapanopeus cartagoensis
Hexapanopeus costaricensis
Hexapanopeus manningi
Hexapanopeus nicaraguensis
Hexapanopeus orcutti
Hexapanopeus paulensis
Hexapanopeus quinquedentatus
Hexapanopeus rubicundus
Hexapanopeus sinaloensis
Homoioplax (1)
Slægt
Homoioplax haswelli
Lophopanopeus (9)
Slægt
Lophopanopeus bellus
Lophopanopeus diegensis
Lophopanopeus frontalis
Lophopanopeus heathii
Lophopanopeus leucomanus
Lophopanopeus lobipes
Lophopanopeus lockingtoni
Lophopanopeus maculatus
Lophopanopeus somaterianus
Lophoxanthus (1)
Slægt
Lophoxanthus lamellipes
Malacoplax (1)
Slægt
Malacoplax californiensis
Metopocarcinus (2)
Slægt
Metopocarcinus concavatus
Metopocarcinus truncatus
Neopanope (2)
Slægt
Neopanope packardii
Neopanope texana
Odontoplax (1)
Slægt
Odontoplax chacei
Panopeus (17)
Slægt
Panopeus africanus
Panopeus americanus
Panopeus austrobesus
Panopeus boekei
Panopeus chilensis
Panopeus convexus
Panopeus crenatus
Panopeus diversus
Panopeus hartii
Panopeus herbstii
Panopeus lacustris
Panopeus meridionalis
Panopeus obesus
Panopeus occidentalis
Panopeus purpureus
Panopeus rugosus
Panopeus simpsoni
Panoplax (3)
Slægt
Panoplax depressa
Panoplax elata
Panoplax mundata
Prionoplax (3)
Slægt
Prionoplax atlantica
Prionoplax ciliata
Prionoplax spinicarpus
Rhithropanopeus (1)
Slægt
Rhithropanopeus harrisii
Robertsella (1)
Slægt
Robertsella mystica
Tetraplax (2)
Slægt
Tetraplax ortrudae
Tetraplax quadridentata
Tetraxanthus (3)
Slægt
Tetraxanthus bidentatus
Tetraxanthus rathbunae
Tetraxanthus rugosus
Thalassoplax (1)
Slægt
Thalassoplax angusta
Parthenopidae (39)
Familie
Agolambrus (1)
Slægt
Agolambrus agonus
Aulacolambrus (8)
Slægt
Aulacolambrus curvispinus
Aulacolambrus dentifrons
Aulacolambrus diacanthus
Aulacolambrus granulosus
Aulacolambrus hoplonotus
Aulacolambrus hystricosus
Aulacolambrus longioculis
Aulacolambrus whitei
Celatopesia (2)
Slægt
Celatopesia concava
Celatopesia hassleri
Certolambrus (1)
Slægt
Certolambrus pugilator
Costalambrus (1)
Slægt
Costalambrus tommasii
Cryptopodia (13)
Slægt
Cryptopodia angulata
Cryptopodia collifer
Cryptopodia contracta
Cryptopodia dorsalis
Cryptopodia echinosa
Cryptopodia fistulosa
Cryptopodia fornicata
Cryptopodia laevimana
Cryptopodia pan
Cryptopodia patula
Cryptopodia queenslandi
Cryptopodia spatulifrons
Cryptopodia transitans
Daldorfia (13)
Slægt
Daldorfia acuta
Daldorfia bouvieri
Daldorfia calconopia
Daldorfia dimorpha
Daldorfia excavata
Daldorfia glasselli
Daldorfia horrida
Daldorfia investigatoris
Daldorfia leprosa
Daldorfia rathbunae
Daldorfia spinosissima
Daldorfia triangularis
Daldorfia trigona
Derilambrus (1)
Slægt
Derilambrus angulifrons
Distolambrus (1)
Slægt
Distolambrus maltzami
Enoplolambrus (7)
Slægt
Enoplolambrus carenatus
Enoplolambrus carinatus
Enoplolambrus echinatus
Enoplolambrus laciniatus
Enoplolambrus praedator
Enoplolambrus pransor
Enoplolambrus validus
Furtipodia (2)
Slægt
Furtipodia gemma
Furtipodia petrosa
Garthambrus (12)
Slægt
Garthambrus allisoni
Garthambrus cidaris
Garthambrus complanatus
Garthambrus darthvaderi
Garthambrus lacunosus
Garthambrus mironovi
Garthambrus posidon
Garthambrus poupini
Garthambrus pteromerus
Garthambrus stellatus
Garthambrus tani
Garthambrus undulatus
Heterocrypta (5)
Slægt
Heterocrypta colombiana
Heterocrypta craneae
Heterocrypta granulata
Heterocrypta lapidea
Heterocrypta macrobrachia
Hispidolambrus (1)
Slægt
Hispidolambrus mironovi
Hypolambrus (1)
Slægt
Hypolambrus hyponcus
Lambrachaeus (1)
Slægt
Lambrachaeus ramifer
Lambrus (7)
Slægt
Lambrus (Aulacolambrus) hoplonotus
Lambrus (Platylambrus) carinatus
Lambrus (Platylambrus) echinatus
Lambrus (Pseudolambrus) calappoides
Lambrus angulifrons
Lambrus laciniatus
Lambrus quemvis
Latulambrus (1)
Slægt
Latulambrus occidentalis
Leiolambrus (2)
Slægt
Leiolambrus nitidus
Leiolambrus punctatissimus
Mesorhoea (2)
Slægt
Mesorhoea bellii
Mesorhoea sexspinosa
Mimilambrus (1)
Slægt
Mimilambrus wileyi
Neikolambrus (1)
Slægt
Neikolambrus polemistes
Niobafia (1)
Slægt
Niobafia erosa
Nodolambrus (1)
Slægt
Nodolambrus nodosus
Ochtholambrus (3)
Slægt
Ochtholambrus excavatus
Ochtholambrus pulchellus
Ochtholambrus stimpsoni
Olenorfia (1)
Slægt
Olenorfia cariei
Parthenope (8)
Slægt
Parthenope agona
Parthenope chondrodes
Parthenope echinatus
Parthenope expansa
Parthenope horrida
Parthenope longimanus
Parthenope quemvis
Parthenope sinensis
Parthenopoides (1)
Slægt
Parthenopoides massena
Patulambrus (2)
Slægt
Patulambrus nummiferus
Patulambrus petalophorus
Piloslambrus (3)
Slægt
Piloslambrus depressiusculus
Piloslambrus guerini
Piloslambrus triangulus
Platylambrus (2)
Slægt
Platylambrus granulatus
Platylambrus serratus
Pseudolambrus (18)
Slægt
Pseudolambrus batu
Pseudolambrus beaumonti
Pseudolambrus bicornis
Pseudolambrus bidentatus
Pseudolambrus bispinosus
Pseudolambrus calappoides
Pseudolambrus confragosus
Pseudolambrus constrictus
Pseudolambrus guinotae
Pseudolambrus harpax
Pseudolambrus hepatoconus
Pseudolambrus lobatus
Pseudolambrus longispinosus
Pseudolambrus planus
Pseudolambrus saishoi
Pseudolambrus sandrockii
Pseudolambrus sundaicus
Pseudolambrus tarpeius
Rhinolambrus (13)
Slægt
Rhinolambrus contrarius
Rhinolambrus cybelis
Rhinolambrus hayamaensis
Rhinolambrus lamelliger
Rhinolambrus lippus
Rhinolambrus longispinus
Rhinolambrus minimus
Rhinolambrus parvus
Rhinolambrus pelagicus
Rhinolambrus rudis
Rhinolambrus sisimanensis
Rhinolambrus spinifer
Rhinolambrus turriger
Solenolambrus (6)
Slægt
Solenolambrus arcuatus
Solenolambrus decemspinosus
Solenolambrus noordendei
Solenolambrus portoricensis
Solenolambrus tenellus
Solenolambrus typicus
Spinolambrus (8)
Slægt
Spinolambrus exilipes
Spinolambrus fraterculus
Spinolambrus johngarthi
Spinolambrus macrochelos
Spinolambrus meridionalis
Spinolambrus notialis
Spinolambrus pourtalesii
Spinolambrus verrucosus
Thyrolambrus (4)
Slægt
Thyrolambrus astroides
Thyrolambrus efflorescens
Thyrolambrus leprosus
Thyrolambrus verrucibrachium
Tutankhamen (1)
Slægt
Tutankhamen cristatipes
Velolambrus (2)
Slægt
Velolambrus expansus
Velolambrus tuberculatus
Zarenkolambrus (2)
Slægt
Zarenkolambrus epibranchialis
Zarenkolambrus minutus
Phyllotymolinidae (3)
Familie
Genkaia (2)
Slægt
Genkaia gordonae
Genkaia keijii
Lonchodactylus (1)
Slægt
Lonchodactylus messingi
Phyllotymolinum (1)
Slægt
Phyllotymolinum crosnieri
Pilumnidae (66)
Familie
Actumnus (28)
Slægt
Actumnus amirantensis
Actumnus antelmei
Actumnus arbutum
Actumnus asper
Actumnus calypso
Actumnus davaoensis
Actumnus digitalis
Actumnus dorsipes
Actumnus elegans
Actumnus fissifrons
Actumnus forficigerus
Actumnus globulus
Actumnus granotuberosus
Actumnus griffini
Actumnus intermedius
Actumnus margarodes
Actumnus marissinicus
Actumnus miliaris
Actumnus obesus
Actumnus parvulus
Actumnus setifer
Actumnus setosiareolatus
Actumnus similis
Actumnus simplex
Actumnus squamosus
Actumnus taiwanicus
Actumnus targionii
Actumnus tesselatus
Aniptumnus (3)
Slægt
Aniptumnus nefissurus
Aniptumnus quadridentatus
Aniptumnus vietnamicus
Bathypilumnus (3)
Slægt
Bathypilumnus nigrispinifer
Bathypilumnus pugilator
Bathypilumnus sinensis
Benthopanope (6)
Slægt
Benthopanope estuaria
Benthopanope eucratoides
Benthopanope indica
Benthopanope pearsei
Benthopanope pharaonica
Benthopanope sexangula
Caecopilumnus (3)
Slægt
Caecopilumnus crassipes
Caecopilumnus hirsutus
Caecopilumnus piroculatus
Calmania (5)
Slægt
Calmania balssi
Calmania dahli
Calmania prima
Calmania sculptimana
Calmania simodaensis
Camptoplax (1)
Slægt
Camptoplax coppingeri
Ceratocarcinus (3)
Slægt
Ceratocarcinus frontodentata
Ceratocarcinus longimanus
Ceratocarcinus trilobatus
Ceratoplax (8)
Slægt
Ceratoplax ciliata
Ceratoplax fulgida
Ceratoplax glaberrima
Ceratoplax hispida
Ceratoplax inermis
Ceratoplax laevimarginata
Ceratoplax lutea
Ceratoplax truncatifrons
Colerolumnus (1)
Slægt
Colerolumnus fuscus
Cryptocoeloma (1)
Slægt
Cryptocoeloma haswelli
Cryptolutea (5)
Slægt
Cryptolutea arafurensis
Cryptolutea granulosa
Cryptolutea lindemanensis
Cryptolutea sagamiensis
Cryptolutea teschi
Cryptopilumnus (3)
Slægt
Cryptopilumnus changensis
Cryptopilumnus pereiodontus
Cryptopilumnus taiwanensis
Danielum (1)
Slægt
Danielum ixbauchac
Echinoecus (3)
Slægt
Echinoecus nipponicus
Echinoecus pentagonus
Echinoecus sculptus
Eumedonus (6)
Slægt
Eumedonus brevirhynchus
Eumedonus intermedius
Eumedonus niger
Eumedonus pentagonus
Eumedonus vicinus
Eumedonus zebra
Eurycarcinus (4)
Slægt
Eurycarcinus integifrons
Eurycarcinus integrifrons
Eurycarcinus natalensis
Eurycarcinus orientalis
Glabropilumnus (6)
Slægt
Glabropilumnus dispar
Glabropilumnus edamensis
Glabropilumnus gordonae
Glabropilumnus laevimanus
Glabropilumnus laevis
Glabropilumnus seminudus
Gonatonotus (3)
Slægt
Gonatonotus granulosus
Gonatonotus nasutus
Gonatonotus pentagonus
Gorgonariana (1)
Slægt
Gorgonariana sodalis
Hapalonotus (1)
Slægt
Hapalonotus reticulatus
Harrovia (7)
Slægt
Harrovia albolineata
Harrovia cognata
Harrovia elegans
Harrovia japonica
Harrovia longipes
Harrovia ngi
Harrovia tuberculata
Heteropanope (7)
Slægt
Heteropanope acanthocarpus
Heteropanope glabra
Heteropanope hilarula
Heteropanope laevis
Heteropanope longipedes
Heteropanope ruberculidens
Heteropanope tuberculidens
Heteropilumnus (19)
Slægt
Heteropilumnus amoyensis
Heteropilumnus angustifrons
Heteropilumnus ciliatus
Heteropilumnus cristatus
Heteropilumnus fimbriatus
Heteropilumnus granulimanus
Heteropilumnus hirsutior
Heteropilumnus holthuisi
Heteropilumnus lanuginosus
Heteropilumnus longipes
Heteropilumnus longisetum
Heteropilumnus mikawaensis
Heteropilumnus sasekumari
Heteropilumnus satriai
Heteropilumnus setosus
Heteropilumnus splendidus
Heteropilumnus stormi
Heteropilumnus trichophoroides
Heteropilumnus trichophorus
Itampolus (1)
Slægt
Itampolus peresi
Latopilumnus (6)
Slægt
Latopilumnus conicus
Latopilumnus guinotae
Latopilumnus malardi
Latopilumnus truncatospinosus
Latopilumnus tuberculosus
Latopilumnus tubicolus
Lentilumnus (2)
Slægt
Lentilumnus latimanus
Lentilumnus spinidentatus
Lobopilumnus (5)
Slægt
Lobopilumnus agassizii
Lobopilumnus agassizii agassizii
Lobopilumnus agassizii bermudensis
Lobopilumnus agassizii pulchella
Lobopilumnus agassizii trinidadensis
Lophopilumnus (3)
Slægt
Lophopilumnus cristipes
Lophopilumnus dilatipes
Lophopilumnus globosus
Lophoplax (4)
Slægt
Lophoplax bicristata
Lophoplax sculpta
Lophoplax sextuberculata
Lophoplax takakurai
Luteocarcinus (1)
Slægt
Luteocarcinus sordidus
Mertonia (2)
Slægt
Mertonia integra
Mertonia lanka
Nanopilumnus (6)
Slægt
Nanopilumnus barbatus
Nanopilumnus boletifer
Nanopilumnus coralliophilus
Nanopilumnus heterodon
Nanopilumnus hondai
Nanopilumnus rouxi
Neoactumnus (2)
Slægt
Neoactumnus convexus
Neoactumnus unispina
Paranotonyx (1)
Slægt
Paranotonyx curtipes
Parapleurophrycoides (1)
Slægt
Parapleurophrycoides roseus
Paraselwynia (1)
Slægt
Paraselwynia ursina
Peleianus (1)
Slægt
Peleianus suluensis
Permanotus (1)
Slægt
Permanotus purpureus
Pilumnopeus (14)
Slægt
Pilumnopeus africanus
Pilumnopeus caparti
Pilumnopeus convexus
Pilumnopeus granulatus
Pilumnopeus laevimanus
Pilumnopeus laevis
Pilumnopeus makianus
Pilumnopeus marginatus
Pilumnopeus riui
Pilumnopeus salomonensis
Pilumnopeus serratifrons
Pilumnopeus sinensis
Pilumnopeus vauquelini
Pilumnopeus vauquelinii
Pilumnus (140)
Slægt
Pilumnus acanthosoma
Pilumnus acer
Pilumnus acutifrons
Pilumnus aestuarii
Pilumnus affinis
Pilumnus alcocki
Pilumnus annamensis
Pilumnus australis
Pilumnus balssi
Pilumnus bleekeri
Pilumnus braueri
Pilumnus caerulescens
Pilumnus capillatus
Pilumnus caribaeus
Pilumnus ceylonicus
Pilumnus chani
Pilumnus comatus
Pilumnus contrarius
Pilumnus cursor
Pilumnus danai
Pilumnus dasypodus
Pilumnus deflexus
Pilumnus depressus
Pilumnus digitalis
Pilumnus diomedeae
Pilumnus dofleini
Pilumnus elegans
Pilumnus etheridgei
Pilumnus eudaemoneus
Pilumnus fernandezi
Pilumnus fissifrons
Pilumnus floridanus
Pilumnus gemmatus
Pilumnus gonzalensis
Pilumnus gracilipes
Pilumnus granti
Pilumnus guinotae
Pilumnus habei
Pilumnus haswelli
Pilumnus hirtellus
Pilumnus holosericus
Pilumnus humilis
Pilumnus ikedai
Pilumnus incanus
Pilumnus indicus
Pilumnus inermis
Pilumnus infraciliaris
Pilumnus integifrons
Pilumnus investigatoris
Pilumnus izuogasawarensis
Pilumnus karachiensis
Pilumnus kempi
Pilumnus kingstoni
Pilumnus koepckei
Pilumnus lacteus
Pilumnus laevigatus
Pilumnus lanatus
Pilumnus limosus
Pilumnus longicornis
Pilumnus longipes
Pilumnus longleyi
Pilumnus lumpinus
Pilumnus maccullochi
Pilumnus maldivensis
Pilumnus marshi
Pilumnus merodentatus
Pilumnus miersii
Pilumnus minutus
Pilumnus monilifera
Pilumnus murphyi
Pilumnus neglectus
Pilumnus nobilii
Pilumnus normani
Pilumnus novaezealandiae
Pilumnus nudimanus
Pilumnus nuttingi
Pilumnus oahuensis
Pilumnus ohshimai
Pilumnus orbitospinis
Pilumnus palmeri
Pilumnus pannosus
Pilumnus parableekeri
Pilumnus parapilumnoides
Pilumnus parvulus
Pilumnus perlatus
Pilumnus peronii
Pilumnus perrieri
Pilumnus pileiferus
Pilumnus propinquus
Pilumnus prunosus
Pilumnus pulcher
Pilumnus purpureus
Pilumnus pygmaeus
Pilumnus quoii
Pilumnus ransoni
Pilumnus reticulatus
Pilumnus rotumanus
Pilumnus rotundus
Pilumnus rubroseta
Pilumnus rufopunctatus
Pilumnus savignyi
Pilumnus sayi
Pilumnus scabriusculus
Pilumnus schellenbergi
Pilumnus semilanatus
Pilumnus semilunaris
Pilumnus senahai
Pilumnus serenei
Pilumnus sluiteri
Pilumnus spinicarpus
Pilumnus spinifer
Pilumnus spinifrons
Pilumnus spinohirsutus
Pilumnus spinosissimus
Pilumnus spinosus
Pilumnus spinulus
Pilumnus stebbingi
Pilumnus stimpsonii
Pilumnus striatus
Pilumnus taeniola
Pilumnus tahitensis
Pilumnus takedai
Pilumnus tantulus
Pilumnus tectus
Pilumnus teixeiranus
Pilumnus tenellus
Pilumnus terraereginae
Pilumnus thoe
Pilumnus tomentosus
Pilumnus townsendi
Pilumnus trichophoroides
Pilumnus trispinosus
Pilumnus tuantaoensis
Pilumnus turgidulus
Pilumnus verrucimanus
Pilumnus vespertilio
Pilumnus vestitus
Pilumnus villosissimus
Pilumnus woodworthi
Pilumnus zimmeri
Priapipilumnus (1)
Slægt
Priapipilumnus nimbus
Pronotonyx (1)
Slægt
Pronotonyx laevis
Pseudactumnus (1)
Slægt
Pseudactumnus pestae
Pseudocryptocoeloma (3)
Slægt
Pseudocryptocoeloma andamanicus
Pseudocryptocoeloma parvus
Pseudocryptocoeloma symmetrinudus
Pseudolitochira (2)
Slægt
Pseudolitochira decharmoyi
Pseudolitochira integra
Rhabdonotus (3)
Slægt
Rhabdonotus pictus
Rhabdonotus pilipes
Rhabdonotus xynon
Rhizopa (1)
Slægt
Rhizopa gracilipes
Rhizopoides (1)
Slægt
Rhizopoides yangae
Selwynia (1)
Slægt
Selwynia laevis
Ser (1)
Slægt
Ser fukiensis
Serenepilumnus (4)
Slægt
Serenepilumnus kuekenthali
Serenepilumnus leopoldi
Serenepilumnus pisifer
Serenepilumnus velasquezi
Serenolumnus (1)
Slægt
Serenolumnus kasijani
Takedana (1)
Slægt
Takedana eriphioides
Tauropus (1)
Slægt
Tauropus egeriae
Tiaramedon (1)
Slægt
Tiaramedon spinosum
Typhlocarcinops (16)
Slægt
Typhlocarcinops angustifrons
Typhlocarcinops angustipes
Typhlocarcinops arcuatus
Typhlocarcinops canaliculatus
Typhlocarcinops decrescens
Typhlocarcinops denticarpus
Typhlocarcinops gallardoi
Typhlocarcinops genkaiae
Typhlocarcinops marginatus
Typhlocarcinops ocularius
Typhlocarcinops serenei
Typhlocarcinops stephenseni
Typhlocarcinops takedai
Typhlocarcinops tonsuratus
Typhlocarcinops transversus
Typhlocarcinops yui
Typhlocarcinus (6)
Slægt
Typhlocarcinus craterifer
Typhlocarcinus dentatus
Typhlocarcinus nudus
Typhlocarcinus rubidus
Typhlocarcinus thorsoni
Typhlocarcinus villosus
Vellumnus (5)
Slægt
Vellumnus labyrinthicus
Vellumnus minabensis
Vellumnus penicillatus
Vellumnus pygmaeus
Vellumnus vermiculatus
Viaderiana (17)
Slægt
Viaderiana affinis
Viaderiana aranea
Viaderiana beaumonti
Viaderiana celebensis
Viaderiana demani
Viaderiana incerta
Viaderiana kasei
Viaderiana meseda
Viaderiana nandongensis
Viaderiana nanshensis
Viaderiana quadrispinosa
Viaderiana rotumana
Viaderiana sentus
Viaderiana striata
Viaderiana typica
Viaderiana woodmasoni
Viaderiana xishaensis
Xenophthalmodes (5)
Slægt
Xenophthalmodes brachyphallus
Xenophthalmodes dolichophallus
Xenophthalmodes moebii
Xenophthalmodes morsei
Xenophthalmodes semicylindrus
Xestopilumnus (1)
Slægt
Xestopilumnus cultripollex
Xlumnus (1)
Slægt
Xlumnus nhatrangensis
Zebrida (3)
Slægt
Zebrida adamsii
Zebrida brevicarinata
Zebrida longispina
Zebridonus (1)
Slægt
Zebridonus mirabilis
Zehntneriana (4)
Slægt
Zehntneriana amakusae
Zehntneriana miyakei
Zehntneriana novaeinsulicola
Zehntneriana villosa
Pilumnoididae (1)
Familie
Pilumnoides (8)
Slægt
Pilumnoides coelhoi
Pilumnoides hassleri
Pilumnoides inglei
Pilumnoides monodi
Pilumnoides nudifrons
Pilumnoides perlatus
Pilumnoides rotundus
Pilumnoides rubus
Pinnotheridae (52)
Familie
Abyssotheres (2)
Slægt
Abyssotheres abyssicola
Abyssotheres acesticola
Afropinnotheres (4)
Slægt
Afropinnotheres crosnieri
Afropinnotheres guinotae
Afropinnotheres larissae
Afropinnotheres monodi
Alain (2)
Slægt
Alain crosnieri
Alain raymondi
Alainotheres (1)
Slægt
Alainotheres leloeuffi
Alarconia (2)
Slægt
Alarconia guinotae
Alarconia seaholmi
Arcotheres (20)
Slægt
Arcotheres alcocki
Arcotheres arcophilus
Arcotheres coarctatus
Arcotheres exiguus
Arcotheres guinotae
Arcotheres latifrons
Arcotheres latus
Arcotheres modiolicola
Arcotheres nudifrons
Arcotheres palaensis
Arcotheres pernicola
Arcotheres placunae
Arcotheres rayi
Arcotheres rhombifer
Arcotheres rotundatus
Arcotheres similis
Arcotheres sinensis
Arcotheres spinidactylus
Arcotheres tivelae
Arcotheres winckworthi
Austinixa (10)
Slægt
Austinixa aidae
Austinixa behreae
Austinixa bragantina
Austinixa chacei
Austinixa cristata
Austinixa felipensis
Austinixa gorei
Austinixa hardyi
Austinixa leptodactyla
Austinixa patagoniensis
Austinotheres (1)
Slægt
Austinotheres angelicus
Bonita (1)
Slægt
Bonita mexicana
Buergeres (4)
Slægt
Buergeres deccanensis
Buergeres holothuriae
Buergeres ortmanni
Buergeres tenuipes
Calyptraeotheres (5)
Slægt
Calyptraeotheres garthi
Calyptraeotheres granti
Calyptraeotheres hernandezi
Calyptraeotheres pepeluisi
Calyptraeotheres politus
Clypeasterophilus (4)
Slægt
Clypeasterophilus juvenilis
Clypeasterophilus rugatus
Clypeasterophilus stebbingi
Clypeasterophilus ususfructus
Dissodactylus (16)
Slægt
Dissodactylus crinitichelis
Dissodactylus glasselli
Dissodactylus latus
Dissodactylus lockingtoni
Dissodactylus mellitae
Dissodactylus meyerabichi
Dissodactylus nitidus
Dissodactylus pelagicus
Dissodactylus pinna
Dissodactylus primitivus
Dissodactylus schmitti
Dissodactylus singularis
Dissodactylus speciosus
Dissodactylus tokyoensis
Dissodactylus unicornis
Dissodactylus xantusi
Durckheimia (3)
Slægt
Durckheimia caeca
Durckheimia carinipes
Durckheimia lochi
Enigmatheres (1)
Slægt
Enigmatheres canfieldi
Epulotheres (1)
Slægt
Epulotheres angelae
Ernestotheres (1)
Slægt
Ernestotheres conicola
Fabia (8)
Slægt
Fabia byssomiae
Fabia carvachoi
Fabia concharum
Fabia felderi
Fabia malaguena
Fabia obtusidentata
Fabia subquadrata
Fabia tellinae
Gemmotheres (1)
Slægt
Gemmotheres chamae
Glassella (1)
Slægt
Glassella costaricana
Holotheres (6)
Slægt
Holotheres danielae
Holotheres flavus
Holotheres halingi
Holotheres semperi
Holotheres setnai
Holotheres villosissimus
Holothuriophilus (3)
Slægt
Holothuriophilus mutuensis
Holothuriophilus pacificus
Holothuriophilus trapeziformis
Hospitotheres (1)
Slægt
Hospitotheres powelli
Indopinnixa (4)
Slægt
Indopinnixa kasijani
Indopinnixa moosai
Indopinnixa mortoni
Indopinnixa sipunculana
Juxtafabia (1)
Slægt
Juxtafabia muliniarum
Limotheres (1)
Slægt
Limotheres nasutus
Nannotheres (1)
Slægt
Nannotheres moorei
Nepinnotheres (11)
Slægt
Nepinnotheres affinis
Nepinnotheres africanus
Nepinnotheres androgynus
Nepinnotheres cardii
Nepinnotheres glaberrimus
Nepinnotheres pectinicola
Nepinnotheres pinnotheres
Nepinnotheres rathbunae
Nepinnotheres sanqueri
Nepinnotheres tellinae
Nepinnotheres villosulus
Opisthopus (1)
Slægt
Opisthopus transversus
Orthotheres (9)
Slægt
Orthotheres barbatus
Orthotheres glaber
Orthotheres haliotidis
Orthotheres laevis
Orthotheres longipes
Orthotheres serrei
Orthotheres strombi
Orthotheres turboe
Orthotheres unguifalcula
Ostracotheres (8)
Slægt
Ostracotheres affinis
Ostracotheres cynthiae
Ostracotheres holothuriensis
Ostracotheres spondyli
Ostracotheres subglobosus
Ostracotheres subquadratus
Ostracotheres tomentipes
Ostracotheres tridacnae
Parapinnixa (9)
Slægt
Parapinnixa affinis
Parapinnixa beaufortensis
Parapinnixa bouvieri
Parapinnixa cortesi
Parapinnixa cubana
Parapinnixa glasselli
Parapinnixa hendersoni
Parapinnixa magdalenensis
Parapinnixa nitida
Pinnaxodes (6)
Slægt
Pinnaxodes chilensis
Pinnaxodes floridensis
Pinnaxodes gigas
Pinnaxodes major
Pinnaxodes mutuensis
Pinnaxodes tomentosus
Pinnixa (55)
Slægt
Pinnixa abbotti
Pinnixa affinis
Pinnixa arenicola
Pinnixa bahamondei
Pinnixa balanoglossana
Pinnixa barnharti
Pinnixa brevipollex
Pinnixa californiensis
Pinnixa chaetopterana
Pinnixa chiloensis
Pinnixa cylindrica
Pinnixa darwini
Pinnixa eburna
Pinnixa faba
Pinnixa faxoni
Pinnixa floridana
Pinnixa forficulimanus
Pinnixa franciscana
Pinnixa fusca
Pinnixa gracilipes
Pinnixa haematosticta
Pinnixa hiatus
Pinnixa huffmani
Pinnixa lata
Pinnixa latissima
Pinnixa leptosynaptae
Pinnixa littoralis
Pinnixa longipes
Pinnixa lunzi
Pinnixa minuscula
Pinnixa minuta
Pinnixa monodactyla
Pinnixa occidentalis
Pinnixa paitensis
Pinnixa pearsei
Pinnixa pembertoni
Pinnixa penultipedalis
Pinnixa petersi
Pinnixa plectrophoros
Pinnixa rapax
Pinnixa rathbuni
Pinnixa rectinens
Pinnixa richardsoni
Pinnixa salvadorensis
Pinnixa sayana
Pinnixa scamit
Pinnixa schmitti
Pinnixa tomentosa
Pinnixa transversalis
Pinnixa tubicola
Pinnixa tumida
Pinnixa valdiviensis
Pinnixa valerii
Pinnixa vanderhorsti
Pinnixa weymouthi
Pinnotherelia (1)
Slægt
Pinnotherelia laevigata
Pinnotheres (68)
Slægt
Pinnotheres atrinae
Pinnotheres atrinicola
Pinnotheres bidentatus
Pinnotheres bipunctatus
Pinnotheres boninensis
Pinnotheres borradailei
Pinnotheres corbiculae
Pinnotheres coutierei
Pinnotheres cyclinus
Pinnotheres dilatatus
Pinnotheres dofleini
Pinnotheres edwardsi
Pinnotheres excussus
Pinnotheres globosus
Pinnotheres gordonae
Pinnotheres guerini
Pinnotheres haiyangensis
Pinnotheres hanumantharaoi
Pinnotheres hemphilli
Pinnotheres hickmani
Pinnotheres hirtimanus
Pinnotheres jamesi
Pinnotheres kamensis
Pinnotheres kutensis
Pinnotheres lanensis
Pinnotheres laquei
Pinnotheres latipes
Pinnotheres lithodomi
Pinnotheres luminatus
Pinnotheres lutescens
Pinnotheres mactricola
Pinnotheres maindroni
Pinnotheres margaritiferae
Pinnotheres nigrans
Pinnotheres novaezelandiae
Pinnotheres obesus
Pinnotheres obscuridentata
Pinnotheres obscurus
Pinnotheres onychodactylus
Pinnotheres orcutti
Pinnotheres ostrea
Pinnotheres paralatissimus
Pinnotheres parvulus
Pinnotheres pectunculi
Pinnotheres perezi
Pinnotheres pholadis
Pinnotheres pichilinquei
Pinnotheres pilulus
Pinnotheres pilumnoides
Pinnotheres pisum
Pinnotheres pubescens
Pinnotheres pugettensis
Pinnotheres purpureus
Pinnotheres quadratus
Pinnotheres ridgewayi
Pinnotheres rouxi
Pinnotheres sanguinolariae
Pinnotheres sebastianensis
Pinnotheres serrignathus
Pinnotheres shoemakeri
Pinnotheres siamensis
Pinnotheres socius
Pinnotheres taichungae
Pinnotheres taylori
Pinnotheres tenuipes
Pinnotheres trichopus
Pinnotheres tsingtaoensis
Pinnotheres vicajii
Pseudopinnixa (1)
Slægt
Pseudopinnixa carinata
Raytheres (1)
Slægt
Raytheres clavapedatus
Sakaina (5)
Slægt
Sakaina asiatica
Sakaina incisa
Sakaina japonica
Sakaina koreensis
Sakaina yokoyai
Scleroplax (1)
Slægt
Scleroplax granulata
Serenotheres (1)
Slægt
Serenotheres besutensis
Sindheres (1)
Slægt
Sindheres karachiensis
Solenotheres (1)
Slægt
Solenotheres prolixus
Tetrias (2)
Slægt
Tetrias fischerii
Tetrias scabripes
Tridacnatheres (1)
Slægt
Tridacnatheres whitei
Tumidotheres (2)
Slægt
Tumidotheres maculatus
Tumidotheres margarita
Tunicotheres (1)
Slægt
Tunicotheres moseri
Viridotheres (6)
Slægt
Viridotheres buergeri
Viridotheres gracilis
Viridotheres lillyae
Viridotheres marionae
Viridotheres otto
Viridotheres viridis
Visayeres (1)
Slægt
Visayeres acron
Waldotheres (1)
Slægt
Waldotheres mccainae
Xanthasia (1)
Slægt
Xanthasia murigera
Zaops (2)
Slægt
Zaops geddesi
Zaops ostreus
Pirimelidae (2)
Familie
Pirimela (1)
Slægt
Pirimela denticulata
Sirpus (4)
Slægt
Sirpus gordonae
Sirpus monodi
Sirpus ponticus
Sirpus zariquieyi
Plagusiidae (6)
Familie
Davusia (1)
Slægt
Davusia glabra
Euchirograpsus (10)
Slægt
Euchirograpsus americanus
Euchirograpsus antillensis
Euchirograpsus danielae
Euchirograpsus guinotae
Euchirograpsus liguricus
Euchirograpsus madagascariensis
Euchirograpsus pacificus
Euchirograpsus polyodous
Euchirograpsus timorensis
Euchirograpsus tuerkayi
Guinusia (2)
Slægt
Guinusia chabrus
Guinusia dentipes
Miersiograpsus (2)
Slægt
Miersiograpsus australiensis
Miersiograpsus kingsleyi
Percnon (7)
Slægt
Percnon abbreviatum
Percnon affine
Percnon gibbesi
Percnon guinotae
Percnon pascuensis
Percnon planissimum
Percnon sinense
Plagusia (6)
Slægt
Plagusia depressa
Plagusia depressa squamosa
Plagusia immaculata
Plagusia integripes
Plagusia speciosa
Plagusia squamosa
Planopilumnidae (4)
Familie
Haemocinus (1)
Slægt
Haemocinus elatus
Planopilumnus (1)
Slægt
Planopilumnus spongiosus
Platychelonion (1)
Slægt
Platychelonion planissimum
Rathbunaria (1)
Slægt
Rathbunaria orientalis
Platyxanthidae (3)
Familie
Homalaspis (1)
Slægt
Homalaspis plana
Peloeus (2)
Slægt
Peloeus armatus
Peloeus cokeri
Platyxanthus (4)
Slægt
Platyxanthus balboai
Platyxanthus crenulatus
Platyxanthus orbignyi
Platyxanthus patagonicus
Polybiidae (3)
Familie
Benthochascon (1)
Slægt
Benthochascon hemingi
Brusinia (4)
Slægt
Brusinia brucei
Brusinia elongata
Brusinia piriformis
Brusinia profunda
Coenophthalmus (1)
Slægt
Coenophthalmus tridentatus
Portunidae (45)
Familie
Achelous (19)
Slægt
Achelous angustus
Achelous asper
Achelous binoculus
Achelous brevimanus
Achelous depressifrons
Achelous floridanus
Achelous gibbesii
Achelous granulatus
Achelous guaymasensis
Achelous iridescens
Achelous isolamargaritensis
Achelous ordwayi
Achelous rufiremus
Achelous sebae
Achelous spinicarpus
Achelous spinimanus
Achelous stanfordi
Achelous tuberculatus
Achelous tumidulus
Arenaeus (2)
Slægt
Arenaeus cribrarius
Arenaeus mexicanus
Atoportunus (3)
Slægt
Atoportunus dolichopus
Atoportunus gustavi
Atoportunus pluto
Bathynectes (6)
Slægt
Bathynectes brevispina
Bathynectes longipes
Bathynectes longispina
Bathynectes maravigna
Bathynectes piperitus
Bathynectes superba
Callinectes (18)
Slægt
Callinectes affinis
Callinectes amnicola
Callinectes arcuatus
Callinectes bellicosus
Callinectes bocourti
Callinectes danae
Callinectes diacanthus
Callinectes exasperatus
Callinectes gladiator
Callinectes larvatus
Callinectes maracaiboensis
Callinectes marginatus
Callinectes ornatus
Callinectes pallidus
Callinectes rathbunae
Callinectes sapidus
Callinectes similis
Callinectes toxotes
Caphyra (18)
Slægt
Caphyra acheronae
Caphyra alata
Caphyra alcyoniophila
Caphyra bedoti
Caphyra curtipes
Caphyra fulva
Caphyra hemisphaerica
Caphyra holocarinata
Caphyra laevis
Caphyra loevis
Caphyra minabensis
Caphyra polita
Caphyra rotundifrons
Caphyra rouxii
Caphyra tricostata
Caphyra tridens
Caphyra unidentata
Caphyra yookadai
Carcinus (3)
Slægt
Carcinus aestuarii
Carcinus maenas
Carcinus mediterraneus
Carupa (3)
Slægt
Carupa laeviscula
Carupa ohashii
Carupa tenuipes
Carupella (3)
Slægt
Carupella banlaensis
Carupella epibranchialis
Carupella natalensis
Catoptrus (5)
Slægt
Catoptrus inaequalis
Catoptrus nitidus
Catoptrus quinquedentatus
Catoptrus rathbunae
Catoptrus undulatipes
Cavoportunus (1)
Slægt
Cavoportunus dubius
Charybdis (98)
Slægt
Charybdis (Charybdis) acuta
Charybdis (Charybdis) acutidens
Charybdis (Charybdis) affinis
Charybdis (Charybdis) amboinensis
Charybdis (Charybdis) anisodon
Charybdis (Charybdis) annulata
Charybdis (Charybdis) beauforti
Charybdis (Charybdis) brevispinosa
Charybdis (Charybdis) callianassa
Charybdis (Charybdis) cookei
Charybdis (Charybdis) crosnieri
Charybdis (Charybdis) curtilobus
Charybdis (Charybdis) demani
Charybdis (Charybdis) goaensis
Charybdis (Charybdis) gordonae
Charybdis (Charybdis) granulata
Charybdis (Charybdis) hawaiensis
Charybdis (Charybdis) hellerii
Charybdis (Charybdis) heterodon
Charybdis (Charybdis) holosericus
Charybdis (Charybdis) ihlei
Charybdis (Charybdis) incisa
Charybdis (Charybdis) japonica
Charybdis (Charybdis) jaubertensis
Charybdis (Charybdis) javaensis
Charybdis (Charybdis) lucifera
Charybdis (Charybdis) meteor
Charybdis (Charybdis) miles
Charybdis (Charybdis) natator
Charybdis (Charybdis) orientalis
Charybdis (Charybdis) padadiana
Charybdis (Charybdis) philippinensis
Charybdis (Charybdis) rathbuni
Charybdis (Charybdis) riversandersoni
Charybdis (Charybdis) rosea
Charybdis (Charybdis) rostrata
Charybdis (Charybdis) rufodactylus
Charybdis (Charybdis) sagamiensis
Charybdis (Charybdis) salehensis
Charybdis (Charybdis) seychellensis
Charybdis (Charybdis) spinifera
Charybdis (Charybdis) vannamei
Charybdis (Charybdis) variegata
Charybdis (Charybdis) yaldwyni
Charybdis (Goniohellenus) curtidentata
Charybdis (Goniohellenus) hongkongensis
Charybdis (Goniohellenus) hoplites
Charybdis (Goniohellenus) longicollis
Charybdis (Goniohellenus) omanensis
Charybdis (Goniohellenus) omanensis omanensis
Charybdis (Goniohellenus) omanensis septentrionalis
Charybdis (Goniohellenus) ornata
Charybdis (Goniohellenus) padangensis
Charybdis (Goniohellenus) philippinensis
Charybdis (Goniohellenus) pusilla
Charybdis (Goniohellenus) smithii
Charybdis (Goniohellenus) truncata
Charybdis (Goniohellenus) vadorum
Charybdis (Gonioneptunus) africana
Charybdis (Gonioneptunus) bimaculata
Charybdis (Gonioneptunus) orlik
Charybdis (Goniosupradens) acutifrons
Charybdis (Goniosupradens) erythrodactyla
Charybdis (Goniosupradens) obtusifrons
Charybdis acuta
Charybdis affinis
Charybdis amboinensis
Charybdis anisodon
Charybdis annulata
Charybdis beauforti
Charybdis bimaculata
Charybdis callianassa
Charybdis erythrodactyla
Charybdis feriata
Charybdis granulata
Charybdis hawaiensis
Charybdis hellerii
Charybdis hongkongensis
Charybdis japonica
Charybdis longicollis
Charybdis lucifera
Charybdis miles
Charybdis natator
Charybdis obtusifrons
Charybdis orientalis
Charybdis ornata
Charybdis padadiana
Charybdis paucidentata
Charybdis philippinensis
Charybdis rathbuni
Charybdis riversandersoni
Charybdis rufodactylus
Charybdis sagamiensis
Charybdis sexdentata
Charybdis truncata
Charybdis vadorum
Charybdis vannamei
Charybdis variegata
Coelocarcinus (2)
Slægt
Coelocarcinus foliatus
Coelocarcinus marindicus
Cronius (2)
Slægt
Cronius ruber
Cronius tumidulus
Cycloachelous (8)
Slægt
Cycloachelous elongatus
Cycloachelous granulatus
Cycloachelous granulatus granulatus
Cycloachelous granulatus unispinosus
Cycloachelous octodentatus
Cycloachelous orbicularis
Cycloachelous orbitosinus
Cycloachelous suborbicularis
Echinolatus (4)
Slægt
Echinolatus bullatus
Echinolatus caledonicus
Echinolatus poorei
Echinolatus proximus
Euphylax (2)
Slægt
Euphylax dovii
Euphylax robustus
Gonioinfradens (1)
Slægt
Gonioinfradens paucidentatus
Gonioneptunus (1)
Slægt
Gonioneptunus smithi
Goniosupradens (1)
Slægt
Goniosupradens paucidentata
Hellenus (1)
Slægt
Hellenus hastatoides
Laleonectes (3)
Slægt
Laleonectes nipponensis
Laleonectes stridens
Laleonectes vocans
Libystes (6)
Slægt
Libystes edwardsi
Libystes lepidus
Libystes nitidus
Libystes paucidentatus
Libystes vietnamensis
Libystes villosus
Liocarcinus (13)
Slægt
Liocarcinus bolivari
Liocarcinus corrugatus
Liocarcinus depurator
Liocarcinus holsatus
Liocarcinus maculatus
Liocarcinus marmoreus
Liocarcinus navigator
Liocarcinus navigator navigator
Liocarcinus pusillus
Liocarcinus rondeletii
Liocarcinus subcorrugatus
Liocarcinus vernalis
Liocarcinus zariquieyi
Lissocarcinus (10)
Slægt
Lissocarcinus arkati
Lissocarcinus boholensis
Lissocarcinus echinodisci
Lissocarcinus elegans
Lissocarcinus holothuricola
Lissocarcinus laevis
Lissocarcinus orbicularis
Lissocarcinus ornatus
Lissocarcinus polybiodes
Lissocarcinus polyboides
Lupella (1)
Slægt
Lupella forceps
Lupocyclus (6)
Slægt
Lupocyclus inaequalis
Lupocyclus mauritianus
Lupocyclus philippinensis
Lupocyclus quinquedentatus
Lupocyclus rotundatus
Lupocyclus tugelae
Macropipus (9)
Slægt
Macropipus arcuatus
Macropipus australis
Macropipus dupurator
Macropipus guadulpensis
Macropipus puber
Macropipus pusillus
Macropipus rugosus
Macropipus tuberculatus
Macropipus vernalis
Monomia (1)
Slægt
Monomia gladiator
Necora (1)
Slægt
Necora puber
Nectocarcinus (6)
Slægt
Nectocarcinus antarcticus
Nectocarcinus bennetti
Nectocarcinus integrifrons
Nectocarcinus pubescens
Nectocarcinus spinifrons
Nectocarcinus tuberculosus
Neptunus (6)
Slægt
Neptunus (Amphitrite) argentatus
Neptunus (Hellenus) hastatoides
Neptunus granulatus
Neptunus hastatoides
Neptunus hastatus
Neptunus longispinosus
Ovalipes (11)
Slægt
Ovalipes australiensis
Ovalipes catharus
Ovalipes elongatus
Ovalipes floridanus
Ovalipes georgei
Ovalipes iridescens
Ovalipes molleri
Ovalipes ocellatus
Ovalipes punctatus
Ovalipes stephensoni
Ovalipes trimaculatus
Parathranites (10)
Slægt
Parathranites granosus
Parathranites hexagonum
Parathranites hexagonus
Parathranites intermedius
Parathranites latibrachium
Parathranites orientalis
Parathranites parahexagonus
Parathranites ponens
Parathranites tuberogranosus
Parathranites tuberosus
Podophthalmus (3)
Slægt
Podophthalmus minabensis
Podophthalmus nacreus
Podophthalmus vigil
Polybius (2)
Slægt
Polybius henslowii
Polybius holsatus
Portumnus (2)
Slægt
Portumnus latipes
Portumnus lysianassa
Portunus (122)
Slægt
Portunus (Lupocycloporus) aburatsubo
Portunus (Lupocycloporus) gracilimanus
Portunus (Lupocycloporus) innominatus
Portunus (Lupocycloporus) laevis
Portunus (Lupocycloporus) minutus
Portunus (Lupocycloporus) sinuosodactylus
Portunus (Lupocycloporus) wilsoni
Portunus (Monomia) argentatus
Portunus (Monomia) argentatus argentatus
Portunus (Monomia) argentatus glareosus
Portunus (Monomia) australiensis
Portunus (Monomia) curvipenis
Portunus (Monomia) euglyphus
Portunus (Monomia) gladiator
Portunus (Monomia) lecromi
Portunus (Monomia) petreus
Portunus (Monomia) ponticus
Portunus (Monomia) pseudoargentatus
Portunus (Monomia) rubromarginatus
Portunus (Monomia) samoensis
Portunus (Portunus) acuminatus
Portunus (Portunus) affinis
Portunus (Portunus) anceps
Portunus (Portunus) armatus
Portunus (Portunus) asper
Portunus (Portunus) convexus
Portunus (Portunus) gibbesii
Portunus (Portunus) hastatus
Portunus (Portunus) inaequalis
Portunus (Portunus) madagascariensis
Portunus (Portunus) mauricianus
Portunus (Portunus) minimus
Portunus (Portunus) mokyevskii
Portunus (Portunus) pubescens
Portunus (Portunus) reticulatus
Portunus (Portunus) rufiarcus
Portunus (Portunus) sanguinolentus
Portunus (Portunus) sanguinolentus hawaiiensis
Portunus (Portunus) sanguinolentus sanguinolentus
Portunus (Portunus) sayi
Portunus (Portunus) serratifrons
Portunus (Portunus) trituberculatus
Portunus (Portunus) ventralis
Portunus (Portunus) xantusii
Portunus (Xiphonectes) alcocki
Portunus (Xiphonectes) andersoni
Portunus (Xiphonectes) arabicus
Portunus (Xiphonectes) brockii
Portunus (Xiphonectes) dayawanensis
Portunus (Xiphonectes) gracillimus
Portunus (Xiphonectes) guinotae
Portunus (Xiphonectes) hainanensis
Portunus (Xiphonectes) hastatoides
Portunus (Xiphonectes) iranjae
Portunus (Xiphonectes) latibrachium
Portunus (Xiphonectes) longispinosus
Portunus (Xiphonectes) longispinosus bidens
Portunus (Xiphonectes) longispinosus longimerus
Portunus (Xiphonectes) longispinosus longispinosus
Portunus (Xiphonectes) longispinosus obtusidentatus
Portunus (Xiphonectes) macrophthalmus
Portunus (Xiphonectes) mariei
Portunus (Xiphonectes) paralatibrachium
Portunus (Xiphonectes) pseudohastatoides
Portunus (Xiphonectes) pseudotenuipes
Portunus (Xiphonectes) pulchricristatus
Portunus (Xiphonectes) rugosus
Portunus (Xiphonectes) spiniferus
Portunus (Xiphonectes) spinipes
Portunus (Xiphonectes) stephensoni
Portunus (Xiphonectes) tenuicaudatus
Portunus (Xiphonectes) tenuipes
Portunus (Xiphonectes) tridentatus
Portunus (Xiphonectes) trilobatus
Portunus (Xiphonectes) tuberculosus
Portunus (Xiphonectes) tweediei
Portunus affinis
Portunus alexandri
Portunus anceps
Portunus argentatus
Portunus armatus
Portunus asper
Portunus brockii
Portunus convexus
Portunus depressifrons
Portunus euglyphus
Portunus gibbesii
Portunus gracilimanus
Portunus granulatus
Portunus guinotae
Portunus haanii
Portunus hastatus
Portunus innominatus
Portunus iranjae
Portunus latipes
Portunus lecromi
Portunus longispinosus
Portunus macrophthalmus
Portunus mariei
Portunus orbicularis
Portunus paralatibrachium
Portunus pelagicus
Portunus petreus
Portunus pubescens
Portunus rubromarginatus
Portunus rugosus
Portunus sanguinolentus
Portunus sayi
Portunus sebae
Portunus segnis
Portunus spinicarpus
Portunus spiniferus
Portunus spinimanus
Portunus stephensoni
Portunus tenuicaudatus
Portunus tenuipes
Portunus trituberculatus
Portunus tuberculosus
Portunus validus
Portunus ventralis
Portunus vossi
Portunus xantusii
Raymanninus (1)
Slægt
Raymanninus schmitti
Richerellus (1)
Slægt
Richerellus moosai
Sanquerus (1)
Slægt
Sanquerus validus
Scylla (4)
Slægt
Scylla olivacea
Scylla paramamosain
Scylla serrata
Scylla tranquebarica
Thalamita (105)
Slægt
Thalamita acanthophallus
Thalamita admete
Thalamita alcocki
Thalamita annulipes
Thalamita anomala
Thalamita auauensis
Thalamita auauensis dytica
Thalamita bacboensis
Thalamita bandusia
Thalamita bevisi
Thalamita bilobata
Thalamita bouvieri
Thalamita carinata
Thalamita cerasma
Thalamita chaptali
Thalamita chaptalii
Thalamita coeruleipes
Thalamita cooperi
Thalamita corrugata
Thalamita crenata
Thalamita crosnieri
Thalamita dakini
Thalamita danae
Thalamita delagoae
Thalamita demani
Thalamita difficilis
Thalamita dytica
Thalamita edwardsi
Thalamita exetastica
Thalamita foresti
Thalamita gatavakensis
Thalamita gloriensis
Thalamita gracilipes
Thalamita granosimana
Thalamita gurjanovae
Thalamita hanseni
Thalamita holthuisi
Thalamita huayangensis
Thalamita imparimana
Thalamita indistincta
Thalamita integra
Thalamita intermedia
Thalamita investigatoris
Thalamita iranica
Thalamita kagosimensis
Thalamita koepangensis
Thalamita kotoensis
Thalamita kukenthali
Thalamita longifrons
Thalamita loppenthini
Thalamita macropus
Thalamita macrospinifera
Thalamita malaccensis
Thalamita margaritimana
Thalamita medipacificus
Thalamita minuscula
Thalamita mitsiensis
Thalamita miyakei
Thalamita multispinosa
Thalamita murinae
Thalamita muusi
Thalamita nanshensis
Thalamita occidentalis
Thalamita oculea
Thalamita parvidens
Thalamita pelsarti
Thalamita philippinensis
Thalamita philippinensis occidentalis
Thalamita picta
Thalamita pilumnoides
Thalamita platypenis
Thalamita platypodis
Thalamita poisonii
Thalamita poissoni
Thalamita poissonii
Thalamita procorrugata
Thalamita prymna
Thalamita pseudoculea
Thalamita pseudopelsarti
Thalamita pseudopoissoni
Thalamita pseudospinifera
Thalamita quadridentata
Thalamita quadrilobata
Thalamita rubridens
Thalamita sankarankuttyi
Thalamita savignyi
Thalamita seurati
Thalamita sexlobata
Thalamita sima
Thalamita simillima
Thalamita simillina
Thalamita spiceri
Thalamita spinicarpa
Thalamita spinifera
Thalamita spinimana
Thalamita spinimera
Thalamita squamosa
Thalamita starobogatovi
Thalamita stephensoni
Thalamita taprobanica
Thalamita tenuipes
Thalamita wakensis
Thalamita woodmansoni
Thalamita woodmasoni
Thalamita xishaensis
Thalamitoides (4)
Slægt
Thalamitoides gracillipes
Thalamitoides quadridens
Thalamitoides spinigera
Thalamitoides tridens
Xaiva (3)
Slægt
Xaiva biguttata
Xaiva mcleayi
Xaiva pulchella
Potamidae (98)
Familie
Acanthopotamon (3)
Slægt
Acanthopotamon fungosum
Acanthopotamon martensi
Acanthopotamon panningi
Acartiapotamon (1)
Slægt
Acartiapotamon inflatum
Alcomon (2)
Slægt
Alcomon lophocarpus
Alcomon superciliosum
Allopotamon (1)
Slægt
Allopotamon tambelanense
Amamiku (2)
Slægt
Amamiku amamensis
Amamiku occulta
Aparapotamon (11)
Slægt
Aparapotamon arcuatum
Aparapotamon emineoforaminum
Aparapotamon gracillimum
Aparapotamon grahami
Aparapotamon huiliense
Aparapotamon inflomanum
Aparapotamon molarum
Aparapotamon muliense
Aparapotamon protinum
Aparapotamon similium
Aparapotamon tholosum
Apotamonautes (5)
Slægt
Apotamonautes hainanensis
Apotamonautes hainanensis banshuiensis
Apotamonautes hainanensis bawanglingensis
Apotamonautes hainanensis hainanensis
Apotamonautes hainanensis nanlinensis
Artopotamon (1)
Slægt
Artopotamon compressum
Aspermon (1)
Slægt
Aspermon feae
Badistemon (1)
Slægt
Badistemon turgidulum
Balssipotamon (2)
Slægt
Balssipotamon fruehstorferi
Balssipotamon ungulatum
Beccumon (4)
Slægt
Beccumon alcockianum
Beccumon jarujini
Beccumon maesariang
Beccumon namlang
Bottapotamon (6)
Slægt
Bottapotamon engelhardti
Bottapotamon fukiense
Bottapotamon lingchuanense
Bottapotamon nanan
Bottapotamon yonganense
Bottapotamon youxiense
Candidiopotamon (4)
Slægt
Candidiopotamon kumejimense
Candidiopotamon okinawense
Candidiopotamon rathbunae
Candidiopotamon tokashikense
Carpomon (1)
Slægt
Carpomon pomulum
Cerberusa (2)
Slægt
Cerberusa caeca
Cerberusa tipula
Chinapotamon (6)
Slægt
Chinapotamon anglongense
Chinapotamon depressum
Chinapotamon glabrum
Chinapotamon longlinense
Chinapotamon pusillum
Chinapotamon xingrenense
Cryptopotamon (1)
Slægt
Cryptopotamon anacoluthon
Daipotamon (1)
Slægt
Daipotamon minos
Dalatomon (2)
Slægt
Dalatomon laevior
Dalatomon loxophrys
Demanietta (10)
Slægt
Demanietta huahin
Demanietta khirikhan
Demanietta lansak
Demanietta manii
Demanietta merguensis
Demanietta nakhonsi
Demanietta renongensis
Demanietta suanphung
Demanietta thagatensis
Demanietta tritrungensis
Doimon (3)
Slægt
Doimon doichiangdao
Doimon doisutep
Doimon maehongsonense
Donopotamon (1)
Slægt
Donopotamon haii
Dromothelphusa (1)
Slægt
Dromothelphusa longipes
Eosamon (11)
Slægt
Eosamon boonyaratae
Eosamon brousmichei
Eosamon hafniense
Eosamon lushuiense
Eosamon nominathuis
Eosamon paludosum
Eosamon phuphanense
Eosamon smithianum
Eosamon tengchongense
Eosamon tumidum
Eosamon yotdomense
Erebusa (1)
Slægt
Erebusa calobates
Esanpotamon (1)
Slægt
Esanpotamon namsom
Flabellamon (1)
Slægt
Flabellamon kuehnelti
Geothelphusa (55)
Slægt
Geothelphusa albogilva
Geothelphusa amagui
Geothelphusa ancylophallus
Geothelphusa aramotoi
Geothelphusa bicolor
Geothelphusa caesia
Geothelphusa candidiensis
Geothelphusa chiui
Geothelphusa cinerea
Geothelphusa dehaani
Geothelphusa dolichopodes
Geothelphusa eucrinodonta
Geothelphusa eurysoma
Geothelphusa exigua
Geothelphusa ferruginea
Geothelphusa fulva
Geothelphusa gracilipes
Geothelphusa grandiovata
Geothelphusa haituan
Geothelphusa hirsuta
Geothelphusa holthuisi
Geothelphusa iheya
Geothelphusa ilan
Geothelphusa kumejima
Geothelphusa lanyu
Geothelphusa leeae
Geothelphusa leichardti
Geothelphusa levicervix
Geothelphusa lili
Geothelphusa lutao
Geothelphusa makatao
Geothelphusa marginata
Geothelphusa marmorata
Geothelphusa minei
Geothelphusa miyakoensis
Geothelphusa miyazakii
Geothelphusa monticola
Geothelphusa nanao
Geothelphusa nanhsi
Geothelphusa obtusipes
Geothelphusa olea
Geothelphusa pingtung
Geothelphusa sakamotoanus
Geothelphusa shernshan
Geothelphusa shokitai
Geothelphusa siasiat
Geothelphusa takuan
Geothelphusa tali
Geothelphusa taroko
Geothelphusa tawu
Geothelphusa tenuimanus
Geothelphusa tsayae
Geothelphusa wangi
Geothelphusa wutai
Geothelphusa yangmingshan
Hainanpotamon (9)
Slægt
Hainanpotamon auriculatum
Hainanpotamon daiae
Hainanpotamon directum
Hainanpotamon fuchengense
Hainanpotamon glabrum
Hainanpotamon helense
Hainanpotamon orientale
Hainanpotamon rubrum
Hainanpotamon vietnamicum
Heterochelamon (3)
Slægt
Heterochelamon guangxiense
Heterochelamon purpureomanuale
Heterochelamon yangshuoense
Himalayapotamon (10)
Slægt
Himalayapotamon ambivium
Himalayapotamon atkinsonianum
Himalayapotamon babaulti
Himalayapotamon bifarium
Himalayapotamon emphyseteum
Himalayapotamon kausalis
Himalayapotamon koolooense
Himalayapotamon marinelli
Himalayapotamon monticola
Himalayapotamon sunkoshiense
Huananpotamon (15)
Slægt
Huananpotamon angulatum
Huananpotamon changzhium
Huananpotamon chongrenense
Huananpotamon guixiense
Huananpotamon lichuanense
Huananpotamon lini
Huananpotamon medium
Huananpotamon nanchengense
Huananpotamon obtusum
Huananpotamon planopodum
Huananpotamon ramipodum
Huananpotamon ruijinense
Huananpotamon sheni
Huananpotamon tangi
Huananpotamon yiyangense
Ibanum (3)
Slægt
Ibanum aethes
Ibanum bicristatum
Ibanum pilimanus
Indochinamon (30)
Slægt
Indochinamon andersonianum
Indochinamon asperatum
Indochinamon beieri
Indochinamon bhumibol
Indochinamon boshanense
Indochinamon changpoense
Indochinamon chinghungense
Indochinamon cua
Indochinamon daweishanense
Indochinamon edwardsi
Indochinamon flexum
Indochinamon gengmaense
Indochinamon guttum
Indochinamon hirtum
Indochinamon hispidum
Indochinamon jianchuanense
Indochinamon jinpingense
Indochinamon kimboiense
Indochinamon lipkei
Indochinamon manipurense
Indochinamon menglaense
Indochinamon mieni
Indochinamon orleansi
Indochinamon ou
Indochinamon prolatum
Indochinamon tannanti
Indochinamon tritum
Indochinamon villosum
Indochinamon xinpingense
Indochinamon yunlongense
Inlethelphusa (1)
Slægt
Inlethelphusa acanthica
Insulamon (1)
Slægt
Insulamon unicorn
Iomon (2)
Slægt
Iomon luangprabangense
Iomon nan
Isolapotamon (18)
Slægt
Isolapotamon anomalum
Isolapotamon bauense
Isolapotamon beeliae
Isolapotamon borneense
Isolapotamon collinsi
Isolapotamon consobrinum
Isolapotamon danielae
Isolapotamon doriae
Isolapotamon griswoldi
Isolapotamon grusophallus
Isolapotamon ingeri
Isolapotamon kinabaluense
Isolapotamon mahakkamense
Isolapotamon mindanaoense
Isolapotamon naiadis
Isolapotamon nimboni
Isolapotamon sinuatifrons
Isolapotamon spatha
Johora (15)
Slægt
Johora aipooae
Johora counsilmani
Johora gapensis
Johora grallator
Johora gua
Johora hoiseni
Johora intermedia
Johora johorensis
Johora murphyi
Johora punicea
Johora singaporensis
Johora tahanensis
Johora thaiana
Johora thoi
Johora tiomanensis
Kanpotamon (2)
Slægt
Kanpotamon duangkhaei
Kanpotamon simulum
Kempamon (1)
Slægt
Kempamon laevior
Kukrimon (1)
Slægt
Kukrimon cucphuongensis
Lacunipotamon (1)
Slægt
Lacunipotamon albusorbitum
Laevimon (2)
Slægt
Laevimon kottelati
Laevimon tankiense
Larnaudia (3)
Slægt
Larnaudia beusekomae
Larnaudia chaiyaphumi
Larnaudia larnaudii
Latopotamon (3)
Slægt
Latopotamon obtortum
Latopotamon qujingense
Latopotamon xuanweiense
Lobothelphusa (5)
Slægt
Lobothelphusa barbouri
Lobothelphusa calva
Lobothelphusa crenulifera
Lobothelphusa floccosa
Lobothelphusa woodmasoni
Lophopotamon (1)
Slægt
Lophopotamon yenyuanense
Malayopotamon (11)
Slægt
Malayopotamon batak
Malayopotamon brevimarginatum
Malayopotamon gestroi
Malayopotamon granulatum
Malayopotamon granulosum
Malayopotamon javanense
Malayopotamon lipkei
Malayopotamon similis
Malayopotamon sumatrense
Malayopotamon tobaense
Malayopotamon turgeo
Mediapotamon (2)
Slægt
Mediapotamon angustipedum
Mediapotamon leishanense
Megacephalomon (1)
Slægt
Megacephalomon kittikooni
Mindoron (2)
Slægt
Mindoron balssi
Mindoron pala
Minpotamon (1)
Slægt
Minpotamon nasicum
Nanhaipotamon (15)
Slægt
Nanhaipotamon aculatum
Nanhaipotamon dongyinense
Nanhaipotamon formosanum
Nanhaipotamon globosum
Nanhaipotamon guangdongense
Nanhaipotamon hepingense
Nanhaipotamon hongkongense
Nanhaipotamon huaanense
Nanhaipotamon nanriense
Nanhaipotamon pinghense
Nanhaipotamon pingyuanense
Nanhaipotamon wenzhouense
Nanhaipotamon wupingense
Nanhaipotamon xiapuense
Nanhaipotamon yongchuense
Neilupotamon (4)
Slægt
Neilupotamon papilionaceum
Neilupotamon physalisum
Neilupotamon sinense
Neilupotamon xinganense
Nemoron (1)
Slægt
Nemoron nomas
Neolarnaudia (2)
Slægt
Neolarnaudia botti
Neolarnaudia phymatodes
Neotiwaripotamon (2)
Slægt
Neotiwaripotamon jianfengense
Neotiwaripotamon whiteheadi
Ovitamon (4)
Slægt
Ovitamon arcanum
Ovitamon artifrons
Ovitamon cumingii
Ovitamon tomaculum
Parapotamon (2)
Slægt
Parapotamon hsingyiense
Parapotamon spinescens
Parapotamonoides (1)
Slægt
Parapotamonoides endymion
Pararanguna (1)
Slægt
Pararanguna semilunata
Paratelphusula (4)
Slægt
Paratelphusula burmensis
Paratelphusula dayana
Paratelphusula gibbosa
Paratelphusula peguensis
Parvuspotamon (1)
Slægt
Parvuspotamon yuxiense
Phaibulamon (1)
Slægt
Phaibulamon stilipes
Pilosamon (3)
Slægt
Pilosamon guinotae
Pilosamon laosense
Pilosamon palustre
Planumon (1)
Slægt
Planumon cochinchinense
Potamiscus (14)
Slægt
Potamiscus annandali
Potamiscus cangyuanensis
Potamiscus decourcyi
Potamiscus elaphrius
Potamiscus loshingensis
Potamiscus montosus
Potamiscus motuoensis
Potamiscus pealianus
Potamiscus rangoonensis
Potamiscus rongjingensis
Potamiscus tumidulus
Potamiscus yiwuensis
Potamiscus yongshengensis
Potamiscus yunnanensis
Potamon (41)
Slægt
Potamon (Centropotamon) hueceste
Potamon (Centropotamon) hueceste hueceste
Potamon (Centropotamon) magnum
Potamon (Geotelphusa) loveni
Potamon (Geothelphusa) neumanni
Potamon (Himalayapotamon) atkinsonianum
Potamon (Parathelphusa) tridentatum
Potamon (Perithelphusa) borneense
Potamon (Pontipotamon) ibericum
Potamon (Pontipotamon) ibericum tauricum
Potamon (Potamon) atkinsonianum
Potamon (Potamon) pealianum
Potamon (Potamon) potamios
Potamon (Potamon) potamios hippocratis
Potamon (Potamon) potamios potamios
Potamon (Potamon) potamios rhodium
Potamon (Potamon) potamios setiger
Potamon (Potamonautes) celebensis
Potamon (Potamonautes) johnstoni
Potamon (Ranguna) tenasserimensis
Potamon (Telphusa) fluviatilis
Potamon (Telphusa) fluviatilis fluviatilis
Potamon algeriense
Potamon atkinsonianum
Potamon bileki
Potamon bilobatum
Potamon fluviatile
Potamon gedrosianum
Potamon hispidum
Potamon hueceste
Potamon ibericum
Potamon magnum
Potamon mesopotamicum
Potamon monticola
Potamon persicum
Potamon potamios
Potamon rhodium
Potamon ruttneri
Potamon setigerum
Potamon strouhali
Potamon transkaspicum
Pudaengon (8)
Slægt
Pudaengon arnamicai
Pudaengon hinpoon
Pudaengon inornatum
Pudaengon khammouan
Pudaengon mukdahan
Pudaengon sakonnakorn
Pudaengon thatphanom
Pudaengon wanonniwat
Pupamon (7)
Slægt
Pupamon lao
Pupamon namuan
Pupamon nayung
Pupamon pealianoides
Pupamon phrae
Pupamon prabang
Pupamon sangwan
Qianpotamon (1)
Slægt
Qianpotamon wulingense
Quadramon (3)
Slægt
Quadramon aborense
Quadramon mooleyitense
Quadramon obliteratum
Rathbunamon (1)
Slægt
Rathbunamon lacunifer
Ryukyum (1)
Slægt
Ryukyum yaeyamense
Setosamon (2)
Slægt
Setosamon somchaii
Setosamon ubon
Shanphusa (2)
Slægt
Shanphusa browneana
Shanphusa curtobates
Sinolapotamon (3)
Slægt
Sinolapotamon auriculatum
Sinolapotamon palmatum
Sinolapotamon patellifer
Sinopotamon (87)
Slægt
Sinopotamon acutum
Sinopotamon anhuiense
Sinopotamon anyuanense
Sinopotamon baiyanense
Sinopotamon bilobatum
Sinopotamon chalingense
Sinopotamon changanense
Sinopotamon chekiangense
Sinopotamon chengkuense
Sinopotamon chishuiense
Sinopotamon cladopodum
Sinopotamon cochlearidigitum
Sinopotamon convexum
Sinopotamon davidi
Sinopotamon decrescentum
Sinopotamon denticulatum
Sinopotamon depressum
Sinopotamon depressum depressum
Sinopotamon depressum shangchengense
Sinopotamon depressum tongshanense
Sinopotamon ebianense
Sinopotamon emeiense
Sinopotamon exiguum
Sinopotamon fujianense
Sinopotamon fuxingense
Sinopotamon gaocuense
Sinopotamon hanyangense
Sinopotamon honanense
Sinopotamon huitongense
Sinopotamon introdigitum
Sinopotamon jiangkuoense
Sinopotamon jianglenense
Sinopotamon jiangsianense
Sinopotamon jiujiangense
Sinopotamon jixiense
Sinopotamon kenliense
Sinopotamon koatenense
Sinopotamon kwanhsienense
Sinopotamon lansi
Sinopotamon lingxiangense
Sinopotamon linhuaense
Sinopotamon liuyangense
Sinopotamon longlinense
Sinopotamon loudiense
Sinopotamon mayangense
Sinopotamon mindongense
Sinopotamon nanlingense
Sinopotamon nanum
Sinopotamon ningangense
Sinopotamon obliquum
Sinopotamon parvum
Sinopotamon pingshanense
Sinopotamon planum
Sinopotamon quadratapodum
Sinopotamon rongshuiense
Sinopotamon shaoyangense
Sinopotamon shensiense
Sinopotamon siguqiaoense
Sinopotamon styxum
Sinopotamon taoyuanense
Sinopotamon teritisum
Sinopotamon tinghsiangense
Sinopotamon turgidum
Sinopotamon unaequum
Sinopotamon wanzaiense
Sinopotamon weiyuanense
Sinopotamon wushanense
Sinopotamon wuyiensis
Sinopotamon xiangtangense
Sinopotamon xiangxiense
Sinopotamon xingningense
Sinopotamon xingshanense
Sinopotamon xiuningense
Sinopotamon xuishuiense
Sinopotamon yaanense
Sinopotamon yangtsekiense
Sinopotamon yangtsekiense shanxianense
Sinopotamon yangtsekiense tongbaiense
Sinopotamon yangtsekiense yangtsekiense
Sinopotamon yichangense
Sinopotamon yixianense
Sinopotamon yonganense
Sinopotamon yueyangense
Sinopotamon yushanense
Sinopotamon zhangzhouense
Sinopotamon zixiense
Sinopotamon zunyiense
Socotra (1)
Slægt
Socotra pseudocardisoma
Socotrapotamon (2)
Slægt
Socotrapotamon nojidense
Socotrapotamon socotrense
Stelomon (5)
Slægt
Stelomon erawanense
Stelomon kanchanaburiense
Stelomon pruinosum
Stelomon tharnlod
Stelomon turgidulimanum
Stoliczia (15)
Slægt
Stoliczia bella
Stoliczia changmanae
Stoliczia chaseni
Stoliczia cognata
Stoliczia ekavibhathai
Stoliczia goal
Stoliczia karenae
Stoliczia kedahensis
Stoliczia leoi
Stoliczia pahangensis
Stoliczia panhai
Stoliczia perlensis
Stoliczia rafflesi
Stoliczia stoliczkana
Stoliczia tweediei
Takpotamon (2)
Slægt
Takpotamon galyaniae
Takpotamon maesotense
Tenuilapotamon (9)
Slægt
Tenuilapotamon inflexum
Tenuilapotamon joshuiense
Tenuilapotamon latilum
Tenuilapotamon latilum anshunense
Tenuilapotamon latilum bijiense
Tenuilapotamon latilum huishuiense
Tenuilapotamon latilum kaiyangense
Tenuilapotamon latilum latilum
Tenuilapotamon latilum shuichengense
Tenuipotamon (7)
Slægt
Tenuipotamon baishuiense
Tenuipotamon huaningense
Tenuipotamon panxiense
Tenuipotamon purpura
Tenuipotamon tonghaiense
Tenuipotamon xinpingense
Tenuipotamon yuxiense
Teretamon (1)
Slægt
Teretamon adiatretum
Terrapotamon (3)
Slægt
Terrapotamon abbotti
Terrapotamon palian
Terrapotamon phaibuli
Thaiphusa (3)
Slægt
Thaiphusa chantaburiensis
Thaiphusa sirikit
Thaiphusa tenasserimensis
Thaipotamon (7)
Slægt
Thaipotamon chulabhorn
Thaipotamon dansai
Thaipotamon holthuisi
Thaipotamon lomkao
Thaipotamon siamense
Thaipotamon smitinandi
Thaipotamon varoonphornae
Tiwaripotamon (6)
Slægt
Tiwaripotamon annamense
Tiwaripotamon araneum
Tiwaripotamon austenianum
Tiwaripotamon edostilus
Tiwaripotamon pingguoense
Tiwaripotamon xiurenense
Tomaculamon (2)
Slægt
Tomaculamon pygmaeus
Tomaculamon stenixys
Trichopotamon (3)
Slægt
Trichopotamon daliense
Trichopotamon sikkimense
Trichopotamon xiangyunense
Vadosapotamon (1)
Slægt
Vadosapotamon sheni
Vietopotamon (2)
Slægt
Vietopotamon aluoiense
Vietopotamon phuluangense
Villopotamon (3)
Slægt
Villopotamon klossianum
Villopotamon sphaeridium
Villopotamon thaii
Yarepotamon (4)
Slægt
Yarepotamon aflagellum
Yarepotamon breviflagellum
Yarepotamon gracillipa
Yarepotamon guangdongense
Potamonautidae (18)
Familie
Afrithelphusa (4)
Slægt
Afrithelphusa afzelli
Afrithelphusa gerhildae
Afrithelphusa leonensis
Afrithelphusa monodosa
Boreathelphusa (1)
Slægt
Boreathelphusa uglowi
Deckenia (2)
Slægt
Deckenia imitatrix
Deckenia mitis
Erimetopus (2)
Slægt
Erimetopus brazzae
Erimetopus vandenbrandeni
Foza (3)
Slægt
Foza ambohitra
Foza goudoti
Foza raimundi
Globonautes (1)
Slægt
Globonautes macropus
Hydrothelphusa (4)
Slægt
Hydrothelphusa agilis
Hydrothelphusa bombetokensis
Hydrothelphusa madagascariensis
Hydrothelphusa vencesi
Liberonautes (8)
Slægt
Liberonautes chaperi
Liberonautes grandbassa
Liberonautes latidactylus
Liberonautes lugbe
Liberonautes nanoides
Liberonautes nimba
Liberonautes paludicolis
Liberonautes rubigimanus
Louisea (2)
Slægt
Louisea balssi
Louisea edeaensis
Madagapotamon (1)
Slægt
Madagapotamon humberti
Malagasya (2)
Slægt
Malagasya antongilensis
Malagasya goodmani
Marojejy (1)
Slægt
Marojejy longimerus
Platythelphusa (9)
Slægt
Platythelphusa armata
Platythelphusa conculcata
Platythelphusa denticulata
Platythelphusa echinata
Platythelphusa immaculata
Platythelphusa maculata
Platythelphusa polita
Platythelphusa praelongata
Platythelphusa tuberculata
Potamonautes (82)
Slægt
Potamonautes acristatus
Potamonautes adeleae
Potamonautes adentatus
Potamonautes alluaudi
Potamonautes aloysiisabaudiae
Potamonautes amalerensis
Potamonautes anchietae
Potamonautes antheus
Potamonautes ballayi
Potamonautes bayonianus
Potamonautes berardi
Potamonautes biballensis
Potamonautes bipartitus
Potamonautes brincki
Potamonautes calcaratus
Potamonautes clarus
Potamonautes congoensis
Potamonautes dentatus
Potamonautes depressus
Potamonautes didieri
Potamonautes dubius
Potamonautes dybowskii
Potamonautes ecorssei
Potamonautes elgonensis
Potamonautes emini
Potamonautes gerdalensis
Potamonautes gonocristatus
Potamonautes granularis
Potamonautes holthuisi
Potamonautes idjwiensis
Potamonautes ignestii
Potamonautes infravallatus
Potamonautes jeanneli
Potamonautes johnstoni
Potamonautes kensleyi
Potamonautes langi
Potamonautes lirrangensis
Potamonautes lividus
Potamonautes loashiensis
Potamonautes loveni
Potamonautes loveridgei
Potamonautes lueboensis
Potamonautes machadoi
Potamonautes macrobrachii
Potamonautes margaritarius
Potamonautes minor
Potamonautes montivagus
Potamonautes mutandensis
Potamonautes neumanni
Potamonautes niloticus
Potamonautes obesus
Potamonautes odhneri
Potamonautes paecilei
Potamonautes parvicorpus
Potamonautes parvispina
Potamonautes perlatus
Potamonautes perparvus
Potamonautes pilosus
Potamonautes platycentron
Potamonautes platynotus
Potamonautes principe
Potamonautes punctatus
Potamonautes raybouldi
Potamonautes regnieri
Potamonautes reidi
Potamonautes rodolphianus
Potamonautes rothschildi
Potamonautes rukwanzi
Potamonautes schubotzi
Potamonautes semilunaris
Potamonautes senegalensis
Potamonautes sidneyi
Potamonautes stanleyensis
Potamonautes subukia
Potamonautes suprasulcatus
Potamonautes triangulus
Potamonautes unispinus
Potamonautes unisulcatus
Potamonautes walderi
Potamonautes warreni
Potamonautes williamsi
Potamonautes xiphoidus
Potamonemus (3)
Slægt
Potamonemus asylos
Potamonemus mambilorum
Potamonemus sachsi
Seychellum (1)
Slægt
Seychellum alluaudi
Skelosophusa (3)
Slægt
Skelosophusa eumeces
Skelosophusa gollhardi
Skelosophusa prolixa
Sudanonautes (12)
Slægt
Sudanonautes africanus
Sudanonautes aubryi
Sudanonautes chaperi
Sudanonautes chavanesii
Sudanonautes faradjensis
Sudanonautes floweri
Sudanonautes granulatus
Sudanonautes kagoroensis
Sudanonautes monodi
Sudanonautes nigeria
Sudanonautes orthostylis
Sudanonautes sangha
Poupiniidae (1)
Familie
Poupinia (1)
Slægt
Poupinia hirsuta
Progeryonidae (3)
Familie
Paragalene (2)
Slægt
Paragalene danieleae
Paragalene longicrura
Progeryon (5)
Slægt
Progeryon guinotae
Progeryon mararae
Progeryon mus
Progeryon paucidens
Progeryon vaubani
Rhadinoplax (1)
Slægt
Rhadinoplax microphthalmus
Pseudorhombilidae (8)
Familie
Bathyrhombila (1)
Slægt
Bathyrhombila furcata
Chacellus (2)
Slægt
Chacellus filiformis
Chacellus pacificus
Euphrosynoplax (2)
Slægt
Euphrosynoplax campechiensis
Euphrosynoplax clausa
Nanoplax (1)
Slægt
Nanoplax xanthiformis
Oediplax (1)
Slægt
Oediplax granulata
Perunorhombila (1)
Slægt
Perunorhombila nitida
Pseudorhombila (6)
Slægt
Pseudorhombila guinotae
Pseudorhombila octodentata
Pseudorhombila ometlanti
Pseudorhombila quadridentata
Pseudorhombila sulcatifrons
Pseudorhombila xanthiformis
Trapezioplax (1)
Slægt
Trapezioplax tridentata
Pseudothelphusidae (41)
Familie
Achlidon (1)
Slægt
Achlidon agrestis
Allacanthos (2)
Slægt
Allacanthos pittieri
Allacanthos yawi
Brasiliothelphusa (1)
Slægt
Brasiliothelphusa tapajoensis
Camptophallus (1)
Slægt
Camptophallus botti
Chaceus (9)
Slægt
Chaceus caecus
Chaceus cesarensis
Chaceus curumanensis
Chaceus davidi
Chaceus ibiricensis
Chaceus motiloni
Chaceus nasutus
Chaceus pearsei
Chaceus turikensis
Disparithelphusa (1)
Slægt
Disparithelphusa pecki
Ehecatusa (2)
Slægt
Ehecatusa chiapensis
Ehecatusa mixtepensis
Eidocamptophallus (1)
Slægt
Eidocamptophallus chacei
Elsalvadoria (2)
Slægt
Elsalvadoria tomhaasi
Elsalvadoria zurstrasseni
Epilobocera (12)
Slægt
Epilobocera armata
Epilobocera capolongoi
Epilobocera cubensis
Epilobocera cubensis cubensis
Epilobocera diazbeltrani
Epilobocera gilmanii
Epilobocera haytensis
Epilobocera najasensis
Epilobocera placensis
Epilobocera sinuatifrons
Epilobocera synoecia
Epilobocera wetherbeei
Eudaniela (2)
Slægt
Eudaniela casanarensis
Eudaniela pestai
Fredius (14)
Slægt
Fredius adpressus
Fredius adpressus adpressus
Fredius adpressus piaroensis
Fredius beccarii
Fredius chaffanjoni
Fredius convexa
Fredius denticulatus
Fredius estevisi
Fredius fittkaui
Fredius granulatus
Fredius platyacanthus
Fredius reflexifrons
Fredius stenolobus
Fredius ykaa
Guinotia (1)
Slægt
Guinotia dentata
Hypolobocera (57)
Slægt
Hypolobocera (Hypolobocera) aequatorialis
Hypolobocera (Hypolobocera) aequatorialis delsolari
Hypolobocera (Hypolobocera) henrici
Hypolobocera (Hypolobocera) henrici delsolari
Hypolobocera (Hypolobocera) henrici henrici
Hypolobocera (Lindacatalina) latipenis
Hypolobocera (Lindacatalina) plana
Hypolobocera aequatorialis
Hypolobocera alata
Hypolobocera andagoensis
Hypolobocera barbacensis
Hypolobocera beieri
Hypolobocera bouvieri
Hypolobocera bouvieri angulata
Hypolobocera bouvieri bouvieri
Hypolobocera bouvieri monticola
Hypolobocera bouvieri stenolobata
Hypolobocera buenaventurensis
Hypolobocera cajambrensis
Hypolobocera canaensis
Hypolobocera caputii
Hypolobocera chilensis
Hypolobocera chocoensis
Hypolobocera conradi
Hypolobocera dantae
Hypolobocera delsolari
Hypolobocera dentata
Hypolobocera emberara
Hypolobocera esmeraldensis
Hypolobocera exuca
Hypolobocera gibberimana
Hypolobocera gorgonensis
Hypolobocera gracilignatha
Hypolobocera guayaquilensis
Hypolobocera kamsara
Hypolobocera konstanzae
Hypolobocera lamercedes
Hypolobocera lamercedes lamercedes
Hypolobocera lamercedes maytai
Hypolobocera lloroensis
Hypolobocera malaguena
Hypolobocera martelathani
Hypolobocera meineli
Hypolobocera mindonensis
Hypolobocera muisnensis
Hypolobocera murindensis
Hypolobocera mutisi
Hypolobocera noanamensis
Hypolobocera olgaluciae
Hypolobocera orcesi
Hypolobocera peruviana
Hypolobocera rathbunae
Hypolobocera rotundilobata
Hypolobocera smalleyi
Hypolobocera steindachneri
Hypolobocera ucayalensis
Hypolobocera velezi
Kingsleya (8)
Slægt
Kingsleya besti
Kingsleya fossor
Kingsleya gustavoi
Kingsleya hewashimi
Kingsleya junki
Kingsleya latifrons
Kingsleya siolii
Kingsleya ytupora
Kunziana (1)
Slægt
Kunziana irengis
Lindacatalina (7)
Slægt
Lindacatalina brevipenis
Lindacatalina hauserae
Lindacatalina latipenis
Lindacatalina orientalis
Lindacatalina puyensis
Lindacatalina sinuensis
Lindacatalina sumacensis
Lobithelphusa (1)
Slægt
Lobithelphusa mexicana
Martiana (1)
Slægt
Martiana clausa
Microthelphusa (14)
Slægt
Microthelphusa barinensis
Microthelphusa bolivari
Microthelphusa forcarti
Microthelphusa ginesi
Microthelphusa lipkei
Microthelphusa meansi
Microthelphusa odaelkae
Microthelphusa racenisi
Microthelphusa rodriguezi
Microthelphusa somanni
Microthelphusa sucreensis
Microthelphusa turumikiri
Microthelphusa viloriai
Microthelphusa wymanni
Moritschus (5)
Slægt
Moritschus altaquerensis
Moritschus caucasensis
Moritschus ecuadorensis
Moritschus henrici
Moritschus narinnensis
Neoepilobocera (1)
Slægt
Neoepilobocera gertraudae
Neopseudothelphusa (2)
Slægt
Neopseudothelphusa fossor
Neopseudothelphusa simoni
Neostrengeria (24)
Slægt
Neostrengeria alexae
Neostrengeria appressa
Neostrengeria aspera
Neostrengeria bataensis
Neostrengeria binderi
Neostrengeria botti
Neostrengeria boyacensis
Neostrengeria celioi
Neostrengeria charalensis
Neostrengeria gilberti
Neostrengeria guenteri
Neostrengeria lasallei
Neostrengeria lemaitrei
Neostrengeria libradensis
Neostrengeria lindigiana
Neostrengeria lobulata
Neostrengeria macarenae
Neostrengeria macropa
Neostrengeria monterrodendoensis
Neostrengeria niceforoi
Neostrengeria perijaensis
Neostrengeria sketi
Neostrengeria tencalanensis
Neostrengeria tonensis
Odontothelphusa (7)
Slægt
Odontothelphusa apicpac
Odontothelphusa lacandona
Odontothelphusa lacanjaensis
Odontothelphusa maxillipes
Odontothelphusa monodontis
Odontothelphusa palenquensis
Odontothelphusa toninae
Oedothelphusa (1)
Slægt
Oedothelphusa orientalis
Orthothelphusa (3)
Slægt
Orthothelphusa holthuisi
Orthothelphusa roberti
Orthothelphusa venezuelensis
Phallangothelphusa (3)
Slægt
Phallangothelphusa dispar
Phallangothelphusa juansei
Phallangothelphusa magdalenensis
Phrygiopilus (7)
Slægt
Phrygiopilus acanthophallus
Phrygiopilus chuacusensis
Phrygiopilus ibarrai
Phrygiopilus longipes
Phrygiopilus montebelloensis
Phrygiopilus strengerae
Phrygiopilus yoshibensis
Potamocarcinus (25)
Slægt
Potamocarcinus (Hypolobocera) macropus
Potamocarcinus (Kingsleya) latifrons
Potamocarcinus (Megathelphusa) magnus
Potamocarcinus (Megathelphusa) nicaraguensis
Potamocarcinus (Megathelphusa) richmondi
Potamocarcinus (Raddaus) parazilchi
Potamocarcinus armatus
Potamocarcinus aspoeckorum
Potamocarcinus chajulensis
Potamocarcinus colombiensis
Potamocarcinus falcatus
Potamocarcinus hartmanni
Potamocarcinus leptomelus
Potamocarcinus lobulatus
Potamocarcinus magnus
Potamocarcinus nicaraguensis
Potamocarcinus pinzoni
Potamocarcinus poglayeneuwalli
Potamocarcinus richmondi
Potamocarcinus roatensis
Potamocarcinus vulcanensis
Potamocarcinus zilchi
Potamocarcinus zilchi garmani
Potamocarcinus zilchi ivis
Potamocarcinus zilchi zilchi
Prionothelphusa (1)
Slægt
Prionothelphusa eliasi
Pseudothelphusa (26)
Slægt
Pseudothelphusa (Pseudothelphusa) lamellifrons
Pseudothelphusa americana
Pseudothelphusa ayutlaensis
Pseudothelphusa belliana
Pseudothelphusa conradi
Pseudothelphusa dilatata
Pseudothelphusa dilatata dilatata
Pseudothelphusa dilatata morelosis
Pseudothelphusa dilatata sulcifrons
Pseudothelphusa doenitzi
Pseudothelphusa galloi
Pseudothelphusa granatensis
Pseudothelphusa hoffmannae
Pseudothelphusa jouyi
Pseudothelphusa leiophrys
Pseudothelphusa lophophallus
Pseudothelphusa mexicana
Pseudothelphusa montana
Pseudothelphusa nayaritae
Pseudothelphusa parabelliana
Pseudothelphusa peyotensis
Pseudothelphusa punctarenas
Pseudothelphusa rechingeri
Pseudothelphusa seiferti
Pseudothelphusa sonorae
Pseudothelphusa terrestris
Ptychophallus (17)
Slægt
Ptychophallus barbillaensis
Ptychophallus coastaricensis
Ptychophallus cocleensis
Ptychophallus colombianus
Ptychophallus exilipes
Ptychophallus goldmanni
Ptychophallus kuna
Ptychophallus lavallensis
Ptychophallus micracanthus
Ptychophallus montanus
Ptychophallus osaensis
Ptychophallus paraxantusi
Ptychophallus tristani
Ptychophallus tumimanus
Ptychophallus tumimanus ingae
Ptychophallus uncinatus
Ptychophallus xantusi
Raddaus (4)
Slægt
Raddaus bocourti
Raddaus mertensi
Raddaus orestrius
Raddaus tuberculatus
Rodriguezus (4)
Slægt
Rodriguezus garmani
Rodriguezus iturbei
Rodriguezus ranchograndensis
Rodriguezus trujillensis
Smalleyus (1)
Slægt
Smalleyus tricristatus
Spirothelphusa (1)
Slægt
Spirothelphusa verticalis
Strengeriana (16)
Slægt
Strengeriana antioquensis
Strengeriana bolivarensis
Strengeriana cajaensis
Strengeriana casallasi
Strengeriana chaparralensis
Strengeriana flagellata
Strengeriana florenciae
Strengeriana foresti
Strengeriana fuhrmanni
Strengeriana huilensis
Strengeriana maniformis
Strengeriana restrepoi
Strengeriana risaraldensis
Strengeriana taironae
Strengeriana tolimensis
Strengeriana villaensis
Tehuana (9)
Slægt
Tehuana chontalpaensis
Tehuana complanata
Tehuana diabolis
Tehuana guerreroensis
Tehuana jacatepecensis
Tehuana lamellifrons
Tehuana lamothei
Tehuana poglayenora
Tehuana veracruzana
Typhlopseudothelphusa (5)
Slægt
Typhlopseudothelphusa acanthochela
Typhlopseudothelphusa hyba
Typhlopseudothelphusa juberthiei
Typhlopseudothelphusa mitchelli
Typhlopseudothelphusa mocinoi
Villalobosius (1)
Slægt
Villalobosius lopezformenti
Pseudoziidae (3)
Familie
Euryozius (6)
Slægt
Euryozius bouvieri
Euryozius camachoi
Euryozius canorus
Euryozius danielae
Euryozius pagalu
Euryozius sanguineus
Flindersoplax (1)
Slægt
Flindersoplax vincentiana
Pseudozius (3)
Slægt
Pseudozius caystrus
Pseudozius inornatus
Pseudozius pacificus
Raninidae (13)
Familie
Cosmonotus (3)
Slægt
Cosmonotus genkaiae
Cosmonotus grayii
Cosmonotus mclaughlinae
Cyrtorhina (2)
Slægt
Cyrtorhina balabacensis
Cyrtorhina granulosa
Erroranilia (1)
Slægt
Erroranilia taipeiensis
Lyreidus (3)
Slægt
Lyreidus brevifrons
Lyreidus stenops
Lyreidus tridentatus
Lysirude (3)
Slægt
Lysirude channeri
Lysirude griffini
Lysirude nitidus
Notopoides (1)
Slægt
Notopoides latus
Notopus (1)
Slægt
Notopus dorsipes
Notosceles (5)
Slægt
Notosceles chimmonis
Notosceles ecuadorensis
Notosceles pepeke
Notosceles serratifrons
Notosceles viaderi
Ranilia (6)
Slægt
Ranilia angustata
Ranilia constricta
Ranilia fornicata
Ranilia guinotae
Ranilia muricata
Ranilia ovalis
Ranina (1)
Slægt
Ranina ranina
Raninoides (11)
Slægt
Raninoides barnardi
Raninoides benedicti
Raninoides bouvieri
Raninoides crosnieri
Raninoides hendersoni
Raninoides intermedius
Raninoides laevis
Raninoides lamarcki
Raninoides longifrons
Raninoides louisianensis
Raninoides personatus
Symethis (3)
Slægt
Symethis corallica
Symethis garthi
Symethis variolosa
Umalia (7)
Slægt
Umalia chinensis
Umalia horikoshii
Umalia misakiensis
Umalia orientalis
Umalia ovalis
Umalia tenuiocellus
Umalia trirufomaculata
Retroplumidae (2)
Familie
Bathypluma (3)
Slægt
Bathypluma chuni
Bathypluma forficula
Bathypluma spinifer
Retropluma (7)
Slægt
Retropluma denticulata
Retropluma notopus
Retropluma planiforma
Retropluma plumosa
Retropluma quadrata
Retropluma serenei
Retropluma solomonensis
Scalopidiidae (1)
Familie
Scalopidia (2)
Slægt
Scalopidia leuchochirus
Scalopidia spinosipes
Sesarmidae (30)
Familie
Aratus (1)
Slægt
Aratus pisonii
Armases (13)
Slægt
Armases americanum
Armases angustipes
Armases angustum
Armases benedicti
Armases cinereum
Armases elegans
Armases gorei
Armases magdalenense
Armases miersii
Armases occidentale
Armases ricordi
Armases roberti
Armases rubripes
Bresedium (3)
Slægt
Bresedium brevipes
Bresedium philippinense
Bresedium sedilense
Chiromantes (4)
Slægt
Chiromantes eulimene
Chiromantes haematocheir
Chiromantes ortmanni
Chiromantes ryukyuanum
Clistocoeloma (8)
Slægt
Clistocoeloma amamaparense
Clistocoeloma balansae
Clistocoeloma lanatum
Clistocoeloma merguiense
Clistocoeloma sinense
Clistocoeloma suvaense
Clistocoeloma tectum
Clistocoeloma villosum
Eneosesarma (1)
Slægt
Eneosesarma azizi
Geosesarma (49)
Slægt
Geosesarma aedituens
Geosesarma albomita
Geosesarma amphinome
Geosesarma angustifrons
Geosesarma araneum
Geosesarma aurantium
Geosesarma bau
Geosesarma bicolor
Geosesarma cataracta
Geosesarma celebense
Geosesarma clavicrure
Geosesarma confertum
Geosesarma danumense
Geosesarma foxi
Geosesarma gordonae
Geosesarma gracillimum
Geosesarma hednon
Geosesarma ianthina
Geosesarma insulare
Geosesarma johnsoni
Geosesarma katibas
Geosesarma krathing
Geosesarma lawrencei
Geosesarma leprosum
Geosesarma maculatum
Geosesarma malayanum
Geosesarma nannophyes
Geosesarma nemesis
Geosesarma noduliferum
Geosesarma notophorum
Geosesarma ocypodum
Geosesarma penangense
Geosesarma peraccae
Geosesarma protos
Geosesarma rathbunae
Geosesarma rouxi
Geosesarma sabanum
Geosesarma sarawakense
Geosesarma scandens
Geosesarma serenei
Geosesarma solomonense
Geosesarma starmuhlneri
Geosesarma sumatraense
Geosesarma sylvicola
Geosesarma ternatense
Geosesarma teschi
Geosesarma thelxinoe
Geosesarma tiomanicum
Geosesarma vicentense
Haberma (2)
Slægt
Haberma kamora
Haberma nanum
Karstarma (15)
Slægt
Karstarma ardea
Karstarma balicum
Karstarma boholano
Karstarma cerberus
Karstarma emdi
Karstarma guamense
Karstarma jacksoni
Karstarma jacobsoni
Karstarma loyalty
Karstarma microphthalmus
Karstarma novabritannia
Karstarma philippinarum
Karstarma sulu
Karstarma ultrapes
Karstarma waigeo
Labuanium (9)
Slægt
Labuanium cruciatum
Labuanium demani
Labuanium finni
Labuanium gracilipes
Labuanium politum
Labuanium rotundatum
Labuanium scandens
Labuanium schuetteii
Labuanium sinuatifrontatum
Lithoselatium (3)
Slægt
Lithoselatium kusu
Lithoselatium pulchrum
Lithoselatium tantichodoki
Metagrapsus (1)
Slægt
Metagrapsus curvatus
Metasesarma (2)
Slægt
Metasesarma aubryi
Metasesarma obesum
Metopaulias (1)
Slægt
Metopaulias depressus
Muradium (1)
Slægt
Muradium tetragonum
Namlacium (1)
Slægt
Namlacium crepidatum
Nanosesarma (10)
Slægt
Nanosesarma andersonii
Nanosesarma batavicum
Nanosesarma edamense
Nanosesarma jousseaumei
Nanosesarma minutum
Nanosesarma nunongi
Nanosesarma pontianacense
Nanosesarma sarii
Nanosesarma tweediei
Nanosesarma vestitum
Neosarmatium (16)
Slægt
Neosarmatium bidentatum
Neosarmatium daviei
Neosarmatium fourmanoiri
Neosarmatium indicum
Neosarmatium inerme
Neosarmatium integrum
Neosarmatium laeve
Neosarmatium malabaricum
Neosarmatium meinerti
Neosarmatium papuense
Neosarmatium punctatum
Neosarmatium rotundifrons
Neosarmatium smithi
Neosarmatium spinicarpus
Neosarmatium tangi
Neosarmatium trispinosum
Neosesarma (2)
Slægt
Neosesarma gemmiferum
Neosesarma rectipectinatum
Parasesarma (36)
Slægt
Parasesarma affine
Parasesarma africanum
Parasesarma anambas
Parasesarma asperum
Parasesarma batavianum
Parasesarma calypso
Parasesarma carolinense
Parasesarma catenatum
Parasesarma charis
Parasesarma dumacense
Parasesarma ellenae
Parasesarma erythodactyla
Parasesarma exquisitum
Parasesarma hartogi
Parasesarma jamelense
Parasesarma kuekenthali
Parasesarma lanchesteri
Parasesarma lenzii
Parasesarma lepidum
Parasesarma leptosoma
Parasesarma liho
Parasesarma luomi
Parasesarma melissa
Parasesarma moluccense
Parasesarma obliquifrons
Parasesarma palauense
Parasesarma pangauranense
Parasesarma paucitorum
Parasesarma persicum
Parasesarma pictum
Parasesarma plicatum
Parasesarma prashadi
Parasesarma raouli
Parasesarma rutilimanum
Parasesarma tripectinis
Parasesarma ungulatum
Perisesarma (21)
Slægt
Perisesarma bengalense
Perisesarma bidens
Perisesarma brevicristatum
Perisesarma cricotum
Perisesarma darwinense
Perisesarma dussumieri
Perisesarma eumolpe
Perisesarma fasciatum
Perisesarma foresti
Perisesarma guttatum
Perisesarma haswelli
Perisesarma holthuisi
Perisesarma indiarum
Perisesarma kamermani
Perisesarma lividum
Perisesarma longicristatum
Perisesarma maipoense
Perisesarma messa
Perisesarma onychophorum
Perisesarma samawati
Perisesarma semperi
Pseudosesarma (7)
Slægt
Pseudosesarma bocourti
Pseudosesarma edwardsii
Pseudosesarma granosimanum
Pseudosesarma laevimanum
Pseudosesarma modestum
Pseudosesarma moeschii
Pseudosesarma patshuni
Sarmatium (5)
Slægt
Sarmatium crassum
Sarmatium germaini
Sarmatium hegerli
Sarmatium striaticarpus
Sarmatium unidentatum
Scandarma (2)
Slægt
Scandarma lintou
Scandarma splendidum
Selatium (2)
Slægt
Selatium brockii
Selatium elongatum
Sesarma (37)
Slægt
Sesarma (Chiromantes) alberti
Sesarma (Chiromantes) angolense
Sesarma (Chiromantes) buettikoferi
Sesarma (Chiromantes) elegans
Sesarma (Episesarma) rotundata
Sesarma (Holometopus) ortmanni
Sesarma (Perisesarma) alberti
Sesarma (Perisesarma) huzardi
Sesarma (Perisesarma) kamermani
Sesarma aequatoriale
Sesarma ayatum
Sesarma bidentatum
Sesarma boulengeri
Sesarma buettikoferi
Sesarma cookei
Sesarma crassimanum
Sesarma crassipes
Sesarma curacaoense
Sesarma dehaani
Sesarma dolphinum
Sesarma fossarum
Sesarma jarvisi
Sesarma johorense
Sesarma meridies
Sesarma neglectum
Sesarma obtusifrons
Sesarma ortmanni
Sesarma rectum
Sesarma reticulatum
Sesarma rhizophorae
Sesarma rubinofforum
Sesarma sinensis
Sesarma sulcatum
Sesarma trapezoideum
Sesarma verleyi
Sesarma weberi
Sesarma windsor
Sesarmoides (4)
Slægt
Sesarmoides borneensis
Sesarmoides guamensis
Sesarmoides kraussi
Sesarmoides longipes
Sesarmops (4)
Slægt
Sesarmops atrorubens
Sesarmops impressus
Sesarmops intermedius
Sesarmops mindanaoensis
Stelgistra (1)
Slægt
Stelgistra stormi
Tiomanium (1)
Slægt
Tiomanium indicum
Sotoplacidae (1)
Familie
Sotoplax (1)
Slægt
Sotoplax robertsi
Tanaochelidae (1)
Familie
Tanaocheles (2)
Slægt
Tanaocheles bidentata
Tanaocheles stenochilus
Tetraliidae (3)
Familie
Tetralia (15)
Slægt
Tetralia aurantistellata
Tetralia brengelae
Tetralia brunalineata
Tetralia cavimana
Tetralia cinctipes
Tetralia glaberrima
Tetralia glaberrima laevissima
Tetralia glaberrima nigrifrons
Tetralia heterodactyla
Tetralia heterodactyla fusca
Tetralia heterodactyla lissodactyla
Tetralia muta
Tetralia nigrolineata
Tetralia ocucaerulea
Tetralia rubridactyla
Tetraloides (2)
Slægt
Tetraloides heterodactylus
Tetraloides nigrifrons
Uvonhachtia (1)
Slægt
Uvonhachtia botulata
Thiidae (2)
Familie
Nautilocorystes (2)
Slægt
Nautilocorystes investigatoris
Nautilocorystes ocellatus
Thia (1)
Slægt
Thia scutellata
Trapeziidae (7)
Familie
Calocarcinus (4)
Slægt
Calocarcinus africanus
Calocarcinus crosnieri
Calocarcinus habei
Calocarcinus lewinsohni
Hexagonalia (3)
Slægt
Hexagonalia brucei
Hexagonalia laboutei
Hexagonalia unidentata
Hexagonaloides (1)
Slægt
Hexagonaloides bathyalis
Philippicarcinus (2)
Slægt
Philippicarcinus oviformis
Philippicarcinus tuberomerus
Quadrella (6)
Slægt
Quadrella boopsis
Quadrella coronata
Quadrella maculosa
Quadrella nitida
Quadrella reticulata
Quadrella serenei
Sphenomerides (1)
Slægt
Sphenomerides trapezoides
Trapezia (28)
Slægt
Trapezia areolata
Trapezia bella
Trapezia bidentata
Trapezia cheni
Trapezia corallina
Trapezia cymodoce
Trapezia cymodoce cymodoce
Trapezia cymodoce intermedia
Trapezia danai
Trapezia dentata
Trapezia digitalis
Trapezia flavopunctata
Trapezia formosa
Trapezia garthi
Trapezia glaberrima
Trapezia globosa
Trapezia guttata
Trapezia intermedia
Trapezia lutea
Trapezia maculata
Trapezia plana
Trapezia punctimanus
Trapezia richtersi
Trapezia rufopunctata
Trapezia septata
Trapezia serenei
Trapezia speciosa
Trapezia tigrina
Trichodactylidae (15)
Familie
Avotrichodactylus (2)
Slægt
Avotrichodactylus constrictus
Avotrichodactylus oaxensis
Bottiella (3)
Slægt
Bottiella cucutensis
Bottiella medemi
Bottiella niceforei
Dilocarcinus (6)
Slægt
Dilocarcinus argentinianus
Dilocarcinus dentatus
Dilocarcinus pagei
Dilocarcinus panoplus
Dilocarcinus septemdentatus
Dilocarcinus truncatus
Forsteriana (1)
Slægt
Forsteriana venezuelensis
Fredilocarcinus (3)
Slægt
Fredilocarcinus apyratii
Fredilocarcinus musmuschiae
Fredilocarcinus raddai
Goyazana (2)
Slægt
Goyazana castelnaui
Goyazana rotundicauda
Melocarcinus (1)
Slægt
Melocarcinus meekei
Moreirocarcinus (3)
Slægt
Moreirocarcinus chacei
Moreirocarcinus emarginata
Moreirocarcinus laevifrons
Poppiana (3)
Slægt
Poppiana argentiniana
Poppiana bulbifer
Poppiana dentata
Rodriguezia (2)
Slægt
Rodriguezia mensabak
Rodriguezia villalobosi
Rotundovaldivia (2)
Slægt
Rotundovaldivia hartii
Rotundovaldivia latidens
Sylviocarcinus (5)
Slægt
Sylviocarcinus australis
Sylviocarcinus devillei
Sylviocarcinus maldonadoensis
Sylviocarcinus pictus
Sylviocarcinus piriformis
Trichodactylus (15)
Slægt
Trichodactylus (Mikrotrichodactylus) borellianus
Trichodactylus (Trichodactylus) tifucanus
Trichodactylus borellianus
Trichodactylus crassus
Trichodactylus cunninghami
Trichodactylus dentatus
Trichodactylus ehrhardti
Trichodactylus faxoni
Trichodactylus fluviatilis
Trichodactylus kensleyi
Trichodactylus panoplus
Trichodactylus parvus
Trichodactylus petroplitanus
Trichodactylus petropolitanus
Trichodactylus quinquedentatus
Valdivia (5)
Slægt
Valdivia (Valdivia) serrata
Valdivia camerani
Valdivia cururuensis
Valdivia novemdentata
Valdivia serrata
Zilchiopsis (4)
Slægt
Zilchiopsis chacei
Zilchiopsis collastinensis
Zilchiopsis cryptoda
Zilchiopsis oronensis
Trichopeltariidae (5)
Familie
Peltarion (1)
Slægt
Peltarion spinulosum
Podocatactes (3)
Slægt
Podocatactes delli
Podocatactes foresti
Podocatactes hamifer
Pteropeltarion (1)
Slægt
Pteropeltarion novaezelandiae
Sphaeropeltarion (1)
Slægt
Sphaeropeltarion edentatum
Trichopeltarion (22)
Slægt
Trichopeltarion alcocki
Trichopeltarion balssi
Trichopeltarion corallinum
Trichopeltarion crosnieri
Trichopeltarion dejouanneti
Trichopeltarion dextrum
Trichopeltarion elegans
Trichopeltarion fantasticum
Trichopeltarion glaucus
Trichopeltarion hystricosum
Trichopeltarion intesi
Trichopeltarion janetae
Trichopeltarion moosai
Trichopeltarion nobile
Trichopeltarion ovale
Trichopeltarion paradextrum
Trichopeltarion parvum
Trichopeltarion pezzutoi
Trichopeltarion sagamiense
Trichopeltarion timorense
Trichopeltarion vanuatuensis
Trichopeltarion wardi
Varunidae (35)
Familie
Acmaeopleura (2)
Slægt
Acmaeopleura parvula
Acmaeopleura rotunda
Asthenognathus (3)
Slægt
Asthenognathus atlanticus
Asthenognathus hexagonum
Asthenognathus inaequipes
Austrohelice (1)
Slægt
Austrohelice crassa
Brachynotus (5)
Slægt
Brachynotus atlanticus
Brachynotus foresti
Brachynotus gemmellaroi
Brachynotus sexdentatus
Brachynotus spinosus
Chasmagnathus (1)
Slægt
Chasmagnathus convexus
Cyclograpsus (19)
Slægt
Cyclograpsus audouinii
Cyclograpsus barbatus
Cyclograpsus beccarii
Cyclograpsus cinereus
Cyclograpsus escondidensis
Cyclograpsus eydouxi
Cyclograpsus granulatus
Cyclograpsus granulosus
Cyclograpsus henshawi
Cyclograpsus incisus
Cyclograpsus insularum
Cyclograpsus integer
Cyclograpsus intermedius
Cyclograpsus lavauxi
Cyclograpsus longipes
Cyclograpsus lucidus
Cyclograpsus punctatus
Cyclograpsus sanctaecrucis
Cyclograpsus unidens
Cyrtograpsus (4)
Slægt
Cyrtograpsus affinis
Cyrtograpsus altimanus
Cyrtograpsus angulatus
Cyrtograpsus cirripes
Eriocheir (4)
Slægt
Eriocheir hepuensis
Eriocheir japonica
Eriocheir ogasawaraensis
Eriocheir sinensis
Gaetice (2)
Slægt
Gaetice depressus
Gaetice ungulatus
Gopkittisak (1)
Slægt
Gopkittisak gallardoi
Grapsodius (1)
Slægt
Grapsodius eximius
Helicana (3)
Slægt
Helicana doerjesi
Helicana japonica
Helicana wuana
Helice (4)
Slægt
Helice formosensis
Helice latimera
Helice tientsinensis
Helice tridens
Helograpsus (1)
Slægt
Helograpsus haswellianus
Hemigrapsus (15)
Slægt
Hemigrapsus affinis
Hemigrapsus crassimanus
Hemigrapsus crenulatus
Hemigrapsus estellinensis
Hemigrapsus gibbus
Hemigrapsus longitarsis
Hemigrapsus nudus
Hemigrapsus octodentatus
Hemigrapsus oregonensis
Hemigrapsus pallipes
Hemigrapsus penicillatus
Hemigrapsus sanguineus
Hemigrapsus sexdentatus
Hemigrapsus sinensis
Hemigrapsus takanoi
Metaplax (12)
Slægt
Metaplax crenulata
Metaplax dentipes
Metaplax distincta
Metaplax elegans
Metaplax gocongensis
Metaplax indica
Metaplax intermedia
Metaplax longipes
Metaplax occidentalis
Metaplax sheni
Metaplax takahashii
Metaplax tredecim
Neoeriocheir (1)
Slægt
Neoeriocheir leptognathus
Neohelice (1)
Slægt
Neohelice granulata
Noarograpsus (1)
Slægt
Noarograpsus lobulatus
Orcovita (8)
Slægt
Orcovita angulata
Orcovita fictilia
Orcovita gracilipes
Orcovita holthuisi
Orcovita mcneiceae
Orcovita miruku
Orcovita mollitia
Orcovita saltatrix
Otognathon (2)
Slægt
Otognathon komodoense
Otognathon uru
Paragrapsus (4)
Slægt
Paragrapsus gaimardii
Paragrapsus laevis
Paragrapsus quadridentatus
Paragrapsus urvillei
Parahelice (5)
Slægt
Parahelice balssi
Parahelice daviei
Parahelice georgei
Parahelice pilimana
Parahelice pilosa
Parapyxidognathus (1)
Slægt
Parapyxidognathus deianira
Platyeriocheir (1)
Slægt
Platyeriocheir formosa
Pseudogaetice (1)
Slægt
Pseudogaetice americanus
Pseudograpsus (6)
Slægt
Pseudograpsus albus
Pseudograpsus crassus
Pseudograpsus elongatus
Pseudograpsus intermedius
Pseudograpsus nudus
Pseudograpsus setosus
Pseudohelice (1)
Slægt
Pseudohelice subquadrata
Ptychognathus (25)
Slægt
Ptychognathus affinis
Ptychognathus altimanus
Ptychognathus andamanensis
Ptychognathus barbatus
Ptychognathus capillidigitatus
Ptychognathus crassimanus
Ptychognathus demani
Ptychognathus dentatus
Ptychognathus easteranus
Ptychognathus glaber
Ptychognathus guijulugani
Ptychognathus hachijoensis
Ptychognathus insolitus
Ptychognathus intermedius
Ptychognathus ishii
Ptychognathus johannae
Ptychognathus lipkei
Ptychognathus onyx
Ptychognathus pilipes
Ptychognathus pilosus
Ptychognathus polleni
Ptychognathus pusillus
Ptychognathus riedelii
Ptychognathus spinicarpus
Ptychognathus takahashii
Pyxidognathus (3)
Slægt
Pyxidognathus fluviatilis
Pyxidognathus granulosus
Pyxidognathus subglobosus
Scutumara (3)
Slægt
Scutumara enodis
Scutumara laniger
Scutumara miyakei
Sestrostoma (3)
Slægt
Sestrostoma balssi
Sestrostoma depressum
Sestrostoma toriumii
Tetragrapsus (1)
Slægt
Tetragrapsus jouyi
Thalassograpsus (1)
Slægt
Thalassograpsus harpax
Utica (7)
Slægt
Utica barbimana
Utica borneensis
Utica crassimana
Utica glabra
Utica gracilipes
Utica nausithoe
Utica setosipes
Vultocinidae (1)
Familie
Vultocinus (1)
Slægt
Vultocinus anfractus
Xanthidae (126)
Familie
Actaea (34)
Slægt
Actaea acantha
Actaea allisoni
Actaea angusta
Actaea areolata
Actaea bifrons
Actaea bocki
Actaea calculosa
Actaea capricornensis
Actaea carcharias
Actaea catalai
Actaea flosculata
Actaea fragifera
Actaea glandifera
Actaea granulata
Actaea hieroglyphica
Actaea hystrix
Actaea jacquelinae
Actaea occidentalis
Actaea peronii
Actaea perspinosa
Actaea petalifera
Actaea picta
Actaea polyacantha
Actaea polydora
Actaea pura
Actaea rueppellii
Actaea sabae
Actaea savignii
Actaea semblatae
Actaea spinosissima
Actaea spongiosa
Actaea squamosa
Actaea squamulosa
Actaea tessellata
Actaeodes (7)
Slægt
Actaeodes consobrinus
Actaeodes hirsutissimus
Actaeodes inaequalis
Actaeodes mutatus
Actaeodes quinquelobatus
Actaeodes semoni
Actaeodes tomentosus
Actiomera (3)
Slægt
Actiomera boninensis
Actiomera erythra
Actiomera lophopa
Alainodaeus (5)
Slægt
Alainodaeus akiaki
Alainodaeus alis
Alainodaeus filipinus
Alainodaeus nuku
Alainodaeus rimatara
Allactaea (1)
Slægt
Allactaea lithostrota
Antrocarcinus (1)
Slægt
Antrocarcinus petrosus
Atergatis (16)
Slægt
Atergatis dentatus
Atergatis dilatatus
Atergatis floridus
Atergatis granulatus
Atergatis integerrimus
Atergatis interruptus
Atergatis laevigatus
Atergatis latissimus
Atergatis montrouzieri
Atergatis nitidus
Atergatis obtusus
Atergatis ocyroe
Atergatis reticulatus
Atergatis roseus
Atergatis subdentatus
Atergatis tweediei
Atergatopsis (11)
Slægt
Atergatopsis alcocki
Atergatopsis amoyensis
Atergatopsis germaini
Atergatopsis granulata
Atergatopsis immigrans
Atergatopsis inskipensis
Atergatopsis lucasii
Atergatopsis obesa
Atergatopsis signata
Atergatopsis signatus
Atergatopsis tweediei
Banareia (16)
Slægt
Banareia acies
Banareia armata
Banareia australis
Banareia balssi
Banareia banareias
Banareia fatuhiva
Banareia inconspicua
Banareia japonica
Banareia kraussi
Banareia nobilii
Banareia odhneri
Banareia palmeri
Banareia parvula
Banareia serenei
Banareia subglobosa
Banareia villosa
Batodaeus (1)
Slægt
Batodaeus urinator
Bruciana (1)
Slægt
Bruciana pediger
Calvactaea (1)
Slægt
Calvactaea tumida
Carpoporus (1)
Slægt
Carpoporus papulosus
Cataleptodius (5)
Slægt
Cataleptodius floridanus
Cataleptodius occidentalis
Cataleptodius olsoni
Cataleptodius snodgrassi
Cataleptodius taboganus
Chlorodiella (14)
Slægt
Chlorodiella barbata
Chlorodiella bidentata
Chlorodiella corallicola
Chlorodiella crispipleopa
Chlorodiella cytherea
Chlorodiella davaoensis
Chlorodiella laevissima
Chlorodiella longimana
Chlorodiella miliaris
Chlorodiella nigra
Chlorodiella ohshimai
Chlorodiella quadrilobata
Chlorodiella spinimera
Chlorodiella xishaensis
Chlorodopsis (2)
Slægt
Chlorodopsis areolata
Chlorodopsis pilumnoides
Coralliope (2)
Slægt
Coralliope armstrongi
Coralliope parvula
Cranaothus (1)
Slægt
Cranaothus deforgesi
Crosnierius (2)
Slægt
Crosnierius carinatus
Crosnierius gracilipes
Cyclodius (8)
Slægt
Cyclodius drachi
Cyclodius granulatus
Cyclodius granulosus
Cyclodius maculatus
Cyclodius nitidus
Cyclodius obscurus
Cyclodius perlatus
Cyclodius ungulatus
Cycloxanthops (6)
Slægt
Cycloxanthops bocki
Cycloxanthops novemdentatus
Cycloxanthops occidentalis
Cycloxanthops sexdecimdentatus
Cycloxanthops truncatus
Cycloxanthops vittatus
Cymo (8)
Slægt
Cymo andreossyi
Cymo barunae
Cymo cerasma
Cymo deplanatus
Cymo lanatopodus
Cymo melanodactylus
Cymo quadrilobatus
Cymo tuberculatus
Cyrtocarcinus (1)
Slægt
Cyrtocarcinus truncatus
Danielea (1)
Slægt
Danielea noelensis
Demania (17)
Slægt
Demania alcocki
Demania armadillus
Demania baccalipes
Demania crosnieri
Demania cultripes
Demania garthi
Demania intermedia
Demania japonica
Demania mortenseni
Demania reynaudii
Demania rotundata
Demania scaberrima
Demania serenei
Demania splendida
Demania toxica
Demania unispinosa
Demania wardi
Ectaesthesius (1)
Slægt
Ectaesthesius bifrons
Edwardsium (4)
Slægt
Edwardsium crockeri
Edwardsium crosslandi
Edwardsium lobipes
Edwardsium spinimanum
Epiactaea (3)
Slægt
Epiactaea bullifera
Epiactaea margaritifera
Epiactaea nodulosa
Epiactaeodes (2)
Slægt
Epiactaeodes pictus
Epiactaeodes tesselatus
Epistocavea (1)
Slægt
Epistocavea mururoa
Epixanthops (1)
Slægt
Epixanthops casellatoi
Etisus (25)
Slægt
Etisus albus
Etisus anaglyptus
Etisus armatus
Etisus australis
Etisus bargibanti
Etisus bifrontalis
Etisus bulejiensis
Etisus demani
Etisus dentatus
Etisus electra
Etisus frontalis
Etisus godeffroyi
Etisus guinotae
Etisus laboutei
Etisus laevimanus
Etisus maculatus
Etisus odhneri
Etisus paulsonii
Etisus punctatus
Etisus rhynchophorus
Etisus sakaii
Etisus splendidus
Etisus utilis
Etisus villosus
Etisus zehntneri
Eucratodes (1)
Slægt
Eucratodes agassizii
Euryxanthops (6)
Slægt
Euryxanthops cepros
Euryxanthops chiltoni
Euryxanthops dorsiconvexus
Euryxanthops flexidentatus
Euryxanthops latifrons
Euryxanthops orientalis
Euxanthus (6)
Slægt
Euxanthus boletarius
Euxanthus exsculptus
Euxanthus herdmani
Euxanthus huonii
Euxanthus ruali
Euxanthus rugosus
Forestiana (4)
Slægt
Forestiana abrolhensis
Forestiana depressa
Forestiana pascua
Forestiana scabra
Gaillardiellus (6)
Slægt
Gaillardiellus alphonsi
Gaillardiellus bathus
Gaillardiellus holthuisi
Gaillardiellus orientalis
Gaillardiellus rueppelli
Gaillardiellus superciliaris
Garthasia (1)
Slægt
Garthasia americana
Garthiella (1)
Slægt
Garthiella aberrans
Garthiope (4)
Slægt
Garthiope anchialina
Garthiope barbadensis
Garthiope fraseri
Garthiope spinipes
Gaudichaudia (2)
Slægt
Gaudichaudia gaudichaudii
Gaudichaudia tridentatus
Glyptocarcinus (2)
Slægt
Glyptocarcinus lophopus
Glyptocarcinus politus
Glyptoxanthus (8)
Slægt
Glyptoxanthus angolensis
Glyptoxanthus cavernosus
Glyptoxanthus corrosus
Glyptoxanthus erosus
Glyptoxanthus hancocki
Glyptoxanthus labyrinthicus
Glyptoxanthus meandricus
Glyptoxanthus vermiculatus
Gonopanope (3)
Slægt
Gonopanope angusta
Gonopanope areolata
Gonopanope nitida
Guinotellus (1)
Slægt
Guinotellus melvillensis
Guitonia (3)
Slægt
Guitonia leimomi
Guitonia paulayi
Guitonia troglophila
Hepatoporus (5)
Slægt
Hepatoporus asper
Hepatoporus distinctus
Hepatoporus guinotae
Hepatoporus orientalis
Hepatoporus pumex
Heteractaea (3)
Slægt
Heteractaea ceratopus
Heteractaea lunata
Heteractaea peterseni
Hypocolpus (12)
Slægt
Hypocolpus abbotti
Hypocolpus diverticulatus
Hypocolpus guinotae
Hypocolpus haanii
Hypocolpus kurodai
Hypocolpus maculatus
Hypocolpus mararae
Hypocolpus pararugosus
Hypocolpus pardii
Hypocolpus perfectus
Hypocolpus rugosus
Hypocolpus stenocoelus
Jacforus (1)
Slægt
Jacforus cavatus
Juxtaxanthias (3)
Slægt
Juxtaxanthias intonsus
Juxtaxanthias lividus
Juxtaxanthias tetraodon
Kraussia (1)
Slægt
Kraussia rugulosa
Lachnopodus (6)
Slægt
Lachnopodus bidentatus
Lachnopodus gibsonhilli
Lachnopodus ponapensis
Lachnopodus rodgersi
Lachnopodus subacutus
Lachnopodus tahitensis
Ladomedaeus (2)
Slægt
Ladomedaeus fungillus
Ladomedaeus serratus
Leptodius (13)
Slægt
Leptodius australis
Leptodius davaoensis
Leptodius efferens
Leptodius euglyptus
Leptodius exaratus
Leptodius gracilis
Leptodius hombronii
Leptodius nigromaculatus
Leptodius nudipes
Leptodius philippinensis
Leptodius planus
Leptodius sanguineus
Leptodius waialuanus
Liagore (3)
Slægt
Liagore erythematica
Liagore pulchella
Liagore rubromaculata
Linnaeoxanthus (1)
Slægt
Linnaeoxanthus acanthomerus
Liocarpilodes (5)
Slægt
Liocarpilodes armiger
Liocarpilodes biunguis
Liocarpilodes harmsi
Liocarpilodes integerrimus
Liocarpilodes pacificus
Liomera (32)
Slægt
Liomera albolineata
Liomera bella
Liomera caelata
Liomera canaliculatus
Liomera cinctimana
Liomera crucifera
Liomera edwardsi
Liomera edwarsi
Liomera guttata
Liomera hartmeyeri
Liomera laevis
Liomera laperousei
Liomera lophopa
Liomera margaritata
Liomera medipacifica
Liomera monticulosa
Liomera nigrimanus
Liomera nigropunctata
Liomera pallida
Liomera rubra
Liomera rugata
Liomera rugipes
Liomera sagamiensis
Liomera semigranosa
Liomera serratipes
Liomera stimpsonii
Liomera striolata
Liomera supernodosa
Liomera tristis
Liomera venosa
Liomera virgata
Liomera yaldwyni
Lioxanthodes (3)
Slægt
Lioxanthodes alcocki
Lioxanthodes madagascariensis
Lioxanthodes pacificus
Lipaesthesius (1)
Slægt
Lipaesthesius leeanus
Lipkemera (3)
Slægt
Lipkemera acutidens
Lipkemera corallina
Lipkemera rufomaculata
Lobiactaea (1)
Slægt
Lobiactaea lobipes
Lophozozymus (15)
Slægt
Lophozozymus anaglyptus
Lophozozymus bertonciniae
Lophozozymus cristatus
Lophozozymus dodone
Lophozozymus edwardsi
Lophozozymus erinnyes
Lophozozymus evestigatus
Lophozozymus glaber
Lophozozymus guezei
Lophozozymus incisus
Lophozozymus pictor
Lophozozymus pulchellus
Lophozozymus rathbunae
Lophozozymus simplex
Lophozozymus superbus
Lybia (10)
Slægt
Lybia australiensis
Lybia caestifera
Lybia denticulata
Lybia edmondsoni
Lybia hatagumoana
Lybia leptochelis
Lybia plumosa
Lybia pugil
Lybia tessellata
Lybia tutelina
Macromedaeus (6)
Slægt
Macromedaeus crassimanus
Macromedaeus demani
Macromedaeus distinguendus
Macromedaeus nudipes
Macromedaeus quinquedentatus
Macromedaeus voeltzkowi
Marratha (1)
Slægt
Marratha angusta
Medaeops (7)
Slægt
Medaeops edwardsi
Medaeops gemini
Medaeops granulosus
Medaeops merodontos
Medaeops neglectus
Medaeops potens
Medaeops serenei
Medaeus (7)
Slægt
Medaeus aztec
Medaeus danielita
Medaeus elegans
Medaeus grandis
Medaeus ornatus
Medaeus pelagius
Medaeus spinulifer
Megametope (4)
Slægt
Megametope carinatus
Megametope ogaensis
Megametope punctatus
Megametope rotundifrons
Melybia (1)
Slægt
Melybia thalamita
Meractaea (3)
Slægt
Meractaea brucei
Meractaea multidentata
Meractaea tafai
Metaxanthops (1)
Slægt
Metaxanthops acutus
Microcassiope (5)
Slægt
Microcassiope granulimana
Microcassiope minor
Microcassiope orientalis
Microcassiope taboguillensis
Microcassiope xantusii
Micropanope (12)
Slægt
Micropanope ashcrafti
Micropanope cristimanus
Micropanope lata
Micropanope latimanus
Micropanope lobifrons
Micropanope manteri
Micropanope nuttingi
Micropanope pusilla
Micropanope sculptipes
Micropanope sexlobata
Micropanope taylori
Micropanope truncatifrons
Miersiella (2)
Slægt
Miersiella cavifrons
Miersiella haswelli
Monodaeus (8)
Slægt
Monodaeus arnaudi
Monodaeus couchii
Monodaeus cristulatus
Monodaeus guinotae
Monodaeus pettersoni
Monodaeus rectifrons
Monodaeus rouxi
Monodaeus tuberculidens
Nanocassiope (8)
Slægt
Nanocassiope alcocki
Nanocassiope granulipes
Nanocassiope melanodactyla
Nanocassiope melanodactylus
Nanocassiope oblonga
Nanocassiope polita
Nanocassiope tridentata
Nanocassiope truncatifrons
Nectopanope (1)
Slægt
Nectopanope rhodobaphes
Neoliomera (16)
Slægt
Neoliomera cerasinus
Neoliomera demani
Neoliomera insularis
Neoliomera intermedia
Neoliomera lippa
Neoliomera nobilii
Neoliomera ovata
Neoliomera praetexta
Neoliomera pubescens
Neoliomera richteroides
Neoliomera richtersi
Neoliomera sabaea
Neoliomera striata
Neoliomera sundaica
Neoliomera themisto
Neoliomera variolosa
Neolioxantho (2)
Slægt
Neolioxantho asterodactylus
Neolioxantho latifrons
Neoxanthias (3)
Slægt
Neoxanthias impressus
Neoxanthias lacunosus
Neoxanthias michelae
Neoxanthops (3)
Slægt
Neoxanthops lineatus
Neoxanthops quadrilobatus
Neoxanthops rotundus
Novactaea (4)
Slægt
Novactaea bella
Novactaea michaelseni
Novactaea modesta
Novactaea pulchella
Odhnea (2)
Slægt
Odhnea acutidens
Odhnea echinus
Olenothus (1)
Slægt
Olenothus uogi
Orphnoxanthus (1)
Slægt
Orphnoxanthus microps
Ovatis (1)
Slægt
Ovatis simplex
Palapedia (15)
Slægt
Palapedia bongensis
Palapedia hendersoni
Palapedia integra
Palapedia marquesa
Palapedia nitida
Palapedia obliquefrons
Palapedia pelsartensis
Palapedia quadriceps
Palapedia rastripes
Palapedia roycei
Palapedia serenei
Palapedia truncatifrons
Palapedia valentini
Palapedia wilsoni
Palapedia yongshuensis
Palatigum (1)
Slægt
Palatigum trichostoma
Paractaea (18)
Slægt
Paractaea excentrica
Paractaea garretti
Paractaea indica
Paractaea margaritaria
Paractaea monodi
Paractaea nodosa
Paractaea philippinensis
Paractaea rebieri
Paractaea retusa
Paractaea rufopunctata
Paractaea rufopunctata africana
Paractaea rufopunctata plumosa
Paractaea rufopunctata rufopunctata
Paractaea rufopunctata sanctaeluciae
Paractaea secundarathbunae
Paractaea sulcata
Paractaea tumulosa
Paractaea typica
Paractaeopsis (1)
Slægt
Paractaeopsis quadriareolata
Paraliomera (3)
Slægt
Paraliomera dispar
Paraliomera longimana
Paraliomera macandreae
Paramedaeus (5)
Slægt
Paramedaeus globosus
Paramedaeus megagomphios
Paramedaeus octogesimus
Paramedaeus planifrons
Paramedaeus simplex
Paratergatis (1)
Slægt
Paratergatis longimanus
Paraxanthias (9)
Slægt
Paraxanthias elegans
Paraxanthias eriphioides
Paraxanthias flavescens
Paraxanthias insculptus
Paraxanthias notatus
Paraxanthias pachydactylus
Paraxanthias parvus
Paraxanthias sulcatus
Paraxanthias taylori
Paraxanthodes (3)
Slægt
Paraxanthodes cumatodes
Paraxanthodes obtusidens
Paraxanthodes polynesiensis
Paraxanthus (1)
Slægt
Paraxanthus barbiger
Paretisus (1)
Slægt
Paretisus globulus
Phymodius (2)
Slægt
Phymodius monticulosus
Phymodius ungulatus
Pilodius (17)
Slægt
Pilodius areolatus
Pilodius cephalalgicus
Pilodius consors
Pilodius flavus
Pilodius granulatus
Pilodius kauaiensis
Pilodius maotieni
Pilodius melanospinis
Pilodius miersi
Pilodius moranti
Pilodius nigrocrinitus
Pilodius paumotensis
Pilodius pilumnoides
Pilodius pubescens
Pilodius pugil
Pilodius scabriculus
Pilodius spinipes
Platyactaea (2)
Slægt
Platyactaea dovii
Platyactaea setigera
Platypodia (11)
Slægt
Platypodia alcocki
Platypodia cristata
Platypodia delli
Platypodia eydouxi
Platypodia foresti
Platypodia granulosa
Platypodia helleri
Platypodia morini
Platypodia pseudogranulosa
Platypodia semigranosa
Platypodia tomentosa
Platypodiella (5)
Slægt
Platypodiella gemmata
Platypodiella georgei
Platypodiella picta
Platypodiella rotundata
Platypodiella spectabilis
Pleurocolpus (1)
Slægt
Pleurocolpus boileaui
Polydectus (1)
Slægt
Polydectus cupulifer
Psaumis (2)
Slægt
Psaumis cavipes
Psaumis fossulata
Pseudactaea (3)
Slægt
Pseudactaea corallina
Pseudactaea multiareolata
Pseudactaea multicristata
Pseudoliomera (10)
Slægt
Pseudoliomera granosimana
Pseudoliomera helleri
Pseudoliomera lata
Pseudoliomera neospeciosa
Pseudoliomera paraspeciosa
Pseudoliomera remota
Pseudoliomera ruppellioides
Pseudoliomera speciosa
Pseudoliomera variolosa
Pseudoliomera violacea
Pseudomedaeus (3)
Slægt
Pseudomedaeus africanus
Pseudomedaeus agassizi
Pseudomedaeus distinctus
Pulcratis (1)
Slægt
Pulcratis reticulatus
Rata (2)
Slægt
Rata chalcal
Rata tuamotense
Rizalthus (1)
Slægt
Rizalthus anconis
Serenius (6)
Slægt
Serenius andamanicus
Serenius ceylonicus
Serenius demani
Serenius gemmula
Serenius kuekenthali
Serenius pilosus
Speocarcinus (6)
Slægt
Speocarcinus carolinensis
Speocarcinus granulimanus
Speocarcinus lobatus
Speocarcinus meloi
Speocarcinus monotuberculatus
Speocarcinus spinicarpus
Sulcodius (1)
Slægt
Sulcodius deflexus
Tweedieia (3)
Slægt
Tweedieia brevidactyla
Tweedieia laysani
Tweedieia odhneri
Vellodius (1)
Slægt
Vellodius etisoides
Visayax (2)
Slægt
Visayax estampadori
Visayax osteodictyon
Williamstimpsonia (2)
Slægt
Williamstimpsonia denticulatus
Williamstimpsonia stimpsoni
Xanthias (15)
Slægt
Xanthias canaliculatus
Xanthias cherbonnieri
Xanthias dawsoni
Xanthias gilbertensis
Xanthias glabrous
Xanthias inornatus
Xanthias lamarckii
Xanthias latifrons
Xanthias lividus
Xanthias maculatus
Xanthias nitidulus
Xanthias oahuensis
Xanthias punctatus
Xanthias sinensis
Xanthias teres
Xantho (6)
Slægt
Xantho edwardsii
Xantho granulicarpus
Xantho hydrophilus
Xantho pilipes
Xantho poressa
Xantho sexdentatus
Xanthodius (7)
Slægt
Xanthodius americanus
Xanthodius cooksoni
Xanthodius inaequalis
Xanthodius inaequalis faba
Xanthodius inaequalis inaequalis
Xanthodius parvulus
Xanthodius sternberghii
Zalasius (6)
Slægt
Zalasius australis
Zalasius dromiaeformis
Zalasius horii
Zalasius imajimai
Zalasius indicus
Zalasius sakaii
Zosimus (7)
Slægt
Zosimus actaeoides
Zosimus aeneus
Zosimus fissa
Zosimus hawaiiensis
Zosimus laevis
Zosimus maculatus
Zosimus sculptus
Zozymodes (3)
Slægt
Zozymodes cavipes
Zozymodes pumilus
Zozymodes xanthoides
Xenograpsidae (1)
Familie
Xenograpsus (3)
Slægt
Xenograpsus ngatama
Xenograpsus novaeinsularis
Xenograpsus testudinatus
Xenophthalmidae (3)
Familie
Anomalifrons (1)
Slægt
Anomalifrons lightana
Neoxenophthalmus (2)
Slægt
Neoxenophthalmus garthii
Neoxenophthalmus obscurus
Xenophthalmus (2)
Slægt
Xenophthalmus pinnotheroides
Xenophthalmus wolffi
Lithodidae (14)
Familie
Acantholithodes (1)
Slægt
Acantholithodes hispidus
Cryptolithodes (3)
Slægt
Cryptolithodes brevifrons
Cryptolithodes sitchensis
Cryptolithodes typicus
Dermaturus (1)
Slægt
Dermaturus mandtii
Glyptolithodes (1)
Slægt
Glyptolithodes cristatipes
Hapalogaster (4)
Slægt
Hapalogaster cavicauda
Hapalogaster dentata
Hapalogaster grebnitzkii
Hapalogaster mertensii
Lithodes (19)
Slægt
Lithodes aequispinus
Lithodes agassizii
Lithodes antarcticus
Lithodes confandens
Lithodes confundens
Lithodes couesi
Lithodes ferox
Lithodes longispina
Lithodes macquariae
Lithodes maia
Lithodes maja
Lithodes megacantha
Lithodes murrayi
Lithodes nintokuae
Lithodes panamensis
Lithodes richeri
Lithodes santolla
Lithodes turkayi
Lithodes turritus
Lopholithodes (2)
Slægt
Lopholithodes foraminatus
Lopholithodes mandtii
Neolithodes (11)
Slægt
Neolithodes agassizii
Neolithodes asperrimus
Neolithodes brodiei
Neolithodes capensis
Neolithodes diomedeae
Neolithodes duhameli
Neolithodes grimaldi
Neolithodes grimaldii
Neolithodes nipponensis
Neolithodes vinogradovi
Neolithodes yaldwyni
Oedignathus (1)
Slægt
Oedignathus inermis
Paralithodes (5)
Slægt
Paralithodes brevipes
Paralithodes californiensis
Paralithodes camtschaticus
Paralithodes platypus
Paralithodes rathbuni
Paralomis (26)
Slægt
Paralomis aculeata
Paralomis anamerae
Paralomis arae
Paralomis birsteini
Paralomis bouvieri
Paralomis cubensis
Paralomis dawsoni
Paralomis elongata
Paralomis formosa
Paralomis granulosa
Paralomis haigae
Paralomis hirtella
Paralomis longipes
Paralomis manningi
Paralomis multispina
Paralomis otsuae
Paralomis pacifica
Paralomis seagranti
Paralomis spectabilis
Paralomis spinosissima
Paralomis staplesi
Paralomis stella
Paralomis stevensi
Paralomis tuberipes
Paralomis verrilli
Paralomis webberi
Phyllolithodes (1)
Slægt
Phyllolithodes papillosus
Placetron (1)
Slægt
Placetron wosnessenskii
Rhinolithodes (1)
Slægt
Rhinolithodes wosnessenskii
Crabe des neiges
Chionoecetes (7)
Slægt
Chionoecetes angulatus
Chionoecetes bairdi
Chionoecetes elongatus
Chionoecetes japonicus
Chionoecetes opilio
Chionoecetes pacificus
Chionoecetes tanneri
Crabe royal
Lithodidae (14)
Familie
Acantholithodes (1)
Slægt
Acantholithodes hispidus
Cryptolithodes (3)
Slægt
Cryptolithodes brevifrons
Cryptolithodes sitchensis
Cryptolithodes typicus
Dermaturus (1)
Slægt
Dermaturus mandtii
Glyptolithodes (1)
Slægt
Glyptolithodes cristatipes
Hapalogaster (4)
Slægt
Hapalogaster cavicauda
Hapalogaster dentata
Hapalogaster grebnitzkii
Hapalogaster mertensii
Lithodes (19)
Slægt
Lithodes aequispinus
Lithodes agassizii
Lithodes antarcticus
Lithodes confandens
Lithodes confundens
Lithodes couesi
Lithodes ferox
Lithodes longispina
Lithodes macquariae
Lithodes maia
Lithodes maja
Lithodes megacantha
Lithodes murrayi
Lithodes nintokuae
Lithodes panamensis
Lithodes richeri
Lithodes santolla
Lithodes turkayi
Lithodes turritus
Lopholithodes (2)
Slægt
Lopholithodes foraminatus
Lopholithodes mandtii
Neolithodes (11)
Slægt
Neolithodes agassizii
Neolithodes asperrimus
Neolithodes brodiei
Neolithodes capensis
Neolithodes diomedeae
Neolithodes duhameli
Neolithodes grimaldi
Neolithodes grimaldii
Neolithodes nipponensis
Neolithodes vinogradovi
Neolithodes yaldwyni
Oedignathus (1)
Slægt
Oedignathus inermis
Paralithodes (5)
Slægt
Paralithodes brevipes
Paralithodes californiensis
Paralithodes camtschaticus
Paralithodes platypus
Paralithodes rathbuni
Paralomis (26)
Slægt
Paralomis aculeata
Paralomis anamerae
Paralomis arae
Paralomis birsteini
Paralomis bouvieri
Paralomis cubensis
Paralomis dawsoni
Paralomis elongata
Paralomis formosa
Paralomis granulosa
Paralomis haigae
Paralomis hirtella
Paralomis longipes
Paralomis manningi
Paralomis multispina
Paralomis otsuae
Paralomis pacifica
Paralomis seagranti
Paralomis spectabilis
Paralomis spinosissima
Paralomis staplesi
Paralomis stella
Paralomis stevensi
Paralomis tuberipes
Paralomis verrilli
Paralomis webberi
Phyllolithodes (1)
Slægt
Phyllolithodes papillosus
Placetron (1)
Slægt
Placetron wosnessenskii
Rhinolithodes (1)
Slægt
Rhinolithodes wosnessenskii
Crabe vert
Carcinus maenas
Crevette
Penaeidae (29)
Familie
Alcockpenaeopsis (1)
Slægt
Alcockpenaeopsis hungerfordii
Arafurapenaeopsis (1)
Slægt
Arafurapenaeopsis arafurica
Artemesia (1)
Slægt
Artemesia longinaris
Atypopenaeus (5)
Slægt
Atypopenaeus bicornis
Atypopenaeus compressipes
Atypopenaeus dearmatus
Atypopenaeus formosus
Atypopenaeus stenodactylus
Batepenaeopsis (2)
Slægt
Batepenaeopsis tenella
Batepenaeopsis venusta
Funchalia (6)
Slægt
Funchalia danae
Funchalia meridionalis
Funchalia sagamiensis
Funchalia taaningi
Funchalia villosa
Funchalia woodwardi
Ganjampenaeopsis (1)
Slægt
Ganjampenaeopsis uncta
Heteropenaeus (1)
Slægt
Heteropenaeus longimanus
Holthuispenaeopsis (1)
Slægt
Holthuispenaeopsis atlantica
Kishinouyepenaeopsis (4)
Slægt
Kishinouyepenaeopsis amicus
Kishinouyepenaeopsis cornuta
Kishinouyepenaeopsis incisa
Kishinouyepenaeopsis maxillipedo
Macropetasma (1)
Slægt
Macropetasma africana
Megokris (9)
Slægt
Megokris akademik
Megokris ghamrawyi
Megokris gonospinifer
Megokris granulosus
Megokris halli
Megokris manihine
Megokris motohburiorum
Megokris pescadoreensis
Megokris sedili
Metapenaeopsis (82)
Slægt
Metapenaeopsis acclivis
Metapenaeopsis aegyptia
Metapenaeopsis andamanensis
Metapenaeopsis angusta
Metapenaeopsis assimilis
Metapenaeopsis barbata
Metapenaeopsis batei
Metapenaeopsis beebei
Metapenaeopsis borradailei
Metapenaeopsis ceylonica
Metapenaeopsis commensalis
Metapenaeopsis coniger
Metapenaeopsis costata
Metapenaeopsis crassissima
Metapenaeopsis dalei
Metapenaeopsis difficilis
Metapenaeopsis distincta
Metapenaeopsis dura
Metapenaeopsis erythraea
Metapenaeopsis evermanni
Metapenaeopsis faouzii
Metapenaeopsis fusca
Metapenaeopsis gaillardi
Metapenaeopsis gallensis
Metapenaeopsis gerardoi
Metapenaeopsis goodei
Metapenaeopsis hilarula
Metapenaeopsis hobbsi
Metapenaeopsis incisa
Metapenaeopsis ivanovi
Metapenaeopsis kishinouyei
Metapenaeopsis kuboi
Metapenaeopsis kyushuensis
Metapenaeopsis lamellata
Metapenaeopsis lata
Metapenaeopsis laubieri
Metapenaeopsis lindae
Metapenaeopsis liui
Metapenaeopsis mannarensis
Metapenaeopsis manningi
Metapenaeopsis marquesas
Metapenaeopsis martinella
Metapenaeopsis menoui
Metapenaeopsis miersi
Metapenaeopsis mineri
Metapenaeopsis mogiensis
Metapenaeopsis mogiensis complanata
Metapenaeopsis mogiensis consobrina
Metapenaeopsis mogiensis intermedia
Metapenaeopsis mogiensis mogiensis
Metapenaeopsis novaeguineae
Metapenaeopsis palmensis
Metapenaeopsis parahilarula
Metapenaeopsis parapalmensis
Metapenaeopsis persica
Metapenaeopsis philippii
Metapenaeopsis propinqua
Metapenaeopsis provocatoria
Metapenaeopsis provocatoria longirostris
Metapenaeopsis provocatoria owstoni
Metapenaeopsis provocatoria provocatoria
Metapenaeopsis proxima
Metapenaeopsis quadrilobata
Metapenaeopsis quinquedentata
Metapenaeopsis richeri
Metapenaeopsis rosea
Metapenaeopsis scotti
Metapenaeopsis sibogae
Metapenaeopsis sinica
Metapenaeopsis sinuosa
Metapenaeopsis smithi
Metapenaeopsis spatulata
Metapenaeopsis spiridonovi
Metapenaeopsis stokmani
Metapenaeopsis stridulans
Metapenaeopsis tarawensis
Metapenaeopsis tchekunovae
Metapenaeopsis tenella
Metapenaeopsis toloensis
Metapenaeopsis vaillanti
Metapenaeopsis velutina
Metapenaeopsis wellsi
Metapenaeus (33)
Slægt
Metapenaeus affinis
Metapenaeus alcocki
Metapenaeus anchistus
Metapenaeus arabicus
Metapenaeus bennettae
Metapenaeus brevicornis
Metapenaeus conjunctus
Metapenaeus dalli
Metapenaeus demani
Metapenaeus demani demani
Metapenaeus demani stephani
Metapenaeus dobsoni
Metapenaeus eboracensis
Metapenaeus elegans
Metapenaeus endeavouri
Metapenaeus ensis
Metapenaeus insolitus
Metapenaeus intermedius
Metapenaeus joyneri
Metapenaeus joyneri formosus
Metapenaeus joyneri joyneri
Metapenaeus krishnatrii
Metapenaeus kutchensis
Metapenaeus lysianassa
Metapenaeus macleayi
Metapenaeus monoceros
Metapenaeus motohi
Metapenaeus moyebi
Metapenaeus papuensis
Metapenaeus philippinensis
Metapenaeus stebbingi
Metapenaeus suluensis
Metapenaeus tenuipes
Mierspenaeopsis (4)
Slægt
Mierspenaeopsis cultrirostris
Mierspenaeopsis hardwickii
Mierspenaeopsis indica
Mierspenaeopsis sculptilis
Miyadiella (2)
Slægt
Miyadiella ornata
Miyadiella podophthalmus
Parapenaeopsis (22)
Slægt
Parapenaeopsis acclivirostris
Parapenaeopsis amicas
Parapenaeopsis arafurica
Parapenaeopsis aroaensis
Parapenaeopsis balli
Parapenaeopsis cornuta
Parapenaeopsis coromandelica
Parapenaeopsis cultirostris
Parapenaeopsis gracillima
Parapenaeopsis hardwickii
Parapenaeopsis hungerfordi
Parapenaeopsis incisa
Parapenaeopsis longirostris
Parapenaeopsis maxillipedo
Parapenaeopsis nana
Parapenaeopsis sculptilis
Parapenaeopsis sinica
Parapenaeopsis stylifera
Parapenaeopsis stylifera stylifera
Parapenaeopsis tenella
Parapenaeopsis uncta
Parapenaeopsis venusta
Parapenaeus (16)
Slægt
Parapenaeus americanus
Parapenaeus australiensis
Parapenaeus cayrei
Parapenaeus constrictus
Parapenaeus fissuroides
Parapenaeus fissurus
Parapenaeus investigatoris
Parapenaeus kensleyi
Parapenaeus lanceolatus
Parapenaeus longipes
Parapenaeus longirostris
Parapenaeus murrayi
Parapenaeus perezfarfantae
Parapenaeus politus
Parapenaeus ruberoculatus
Parapenaeus sextuberculatus
Pelagopenaeus (1)
Slægt
Pelagopenaeus balboae
Penaeopsis (7)
Slægt
Penaeopsis balssi
Penaeopsis challengeri
Penaeopsis eduardoi
Penaeopsis jerryi
Penaeopsis mclaughlinae
Penaeopsis rectacuta
Penaeopsis serrata
Penaeus (32)
Slægt
Penaeus aztecus
Penaeus brasiliensis
Penaeus brevirostris
Penaeus californiensis
Penaeus canaliculatus
Penaeus chinensis
Penaeus duorarum
Penaeus esculentus
Penaeus hathor
Penaeus indicus
Penaeus japonicus
Penaeus kerathurus
Penaeus konkani
Penaeus latisulcatus
Penaeus longistylus
Penaeus marginatus
Penaeus merguiensis
Penaeus monodon
Penaeus notialis
Penaeus occidentalis
Penaeus paulensis
Penaeus penicillatus
Penaeus plebejus
Penaeus pulchricaudatus
Penaeus schmitti
Penaeus semisulcatus
Penaeus setiferus
Penaeus silasi
Penaeus similis
Penaeus stylirostris
Penaeus subtilis
Penaeus vannamei
Protrachypene (1)
Slægt
Protrachypene precipua
Rimapenaeus (6)
Slægt
Rimapenaeus byrdi
Rimapenaeus constrictus
Rimapenaeus faoe
Rimapenaeus fuscina
Rimapenaeus pacificus
Rimapenaeus similis
Tanypenaeus (1)
Slægt
Tanypenaeus caribaeus
Trachypenaeopsis (3)
Slægt
Trachypenaeopsis minicoyensis
Trachypenaeopsis mobilispinis
Trachypenaeopsis richtersii
Trachypenaeus (2)
Slægt
Trachypenaeus anchoralis
Trachypenaeus constrictus
Trachypeneus (1)
Slægt
Trachypeneus (Trachysalambria) similis
Trachysalambria (10)
Slægt
Trachysalambria albicoma
Trachysalambria aspera
Trachysalambria brevisuturae
Trachysalambria curvirostris
Trachysalambria fulva
Trachysalambria longipes
Trachysalambria malaiana
Trachysalambria nansei
Trachysalambria starobogatovi
Trachysalambria villaluzi
Xiphopenaeus (1)
Slægt
Xiphopenaeus kroyeri
Natantia
Crevette bouquet
Palaemonidae (142)
Familie
Allopontia (1)
Slægt
Allopontia iaini
Allopontonia (2)
Slægt
Allopontonia alastairi
Allopontonia brockii
Altopontonia (1)
Slægt
Altopontonia disparostris
Amphipontonia (1)
Slægt
Amphipontonia kanak
Anapontonia (1)
Slægt
Anapontonia denticauda
Anchiopontonia (1)
Slægt
Anchiopontonia hurii
Anchistus (8)
Slægt
Anchistus australis
Anchistus custoides
Anchistus custos
Anchistus demani
Anchistus gravieri
Anchistus miersi
Anchistus mirabilis
Anchistus pectinis
Ancylomenes (22)
Slægt
Ancylomenes adularans
Ancylomenes aesopius
Ancylomenes amirantei
Ancylomenes aqabai
Ancylomenes australis
Ancylomenes batei
Ancylomenes grandidens
Ancylomenes holthuisi
Ancylomenes kobayashii
Ancylomenes kuboi
Ancylomenes lipkei
Ancylomenes longicarpus
Ancylomenes lucasi
Ancylomenes luteomaculatus
Ancylomenes magnificus
Ancylomenes okunoi
Ancylomenes pedersoni
Ancylomenes sarasvati
Ancylomenes speciosus
Ancylomenes tenuirostris
Ancylomenes tosaensis
Ancylomenes venustus
Anisomenaeus (1)
Slægt
Anisomenaeus spinimanus
Apopontonia (5)
Slægt
Apopontonia dentimanus
Apopontonia dubia
Apopontonia falcirostris
Apopontonia orbitospinata
Apopontonia tridentata
Arachnochium (2)
Slægt
Arachnochium kulsiense
Arachnochium mirabile
Araiopontonia (1)
Slægt
Araiopontonia odontorhyncha
Ascidonia (5)
Slægt
Ascidonia californiensis
Ascidonia flavomaculata
Ascidonia miserabilis
Ascidonia pusilla
Ascidonia quasipusilla
Balssia (3)
Slægt
Balssia antipodarum
Balssia gasti
Balssia noeli
Blepharocaris (1)
Slægt
Blepharocaris panglao
Brachycarpus (3)
Slægt
Brachycarpus biunguiculatus
Brachycarpus crosnieri
Brachycarpus holthuisi
Brucecaris (1)
Slægt
Brucecaris tenuis
Bruceonia (1)
Slægt
Bruceonia ardeae
Cainonia (1)
Slægt
Cainonia medipacifica
Calathaemon (1)
Slægt
Calathaemon holthuisi
Carinopontonia (1)
Slægt
Carinopontonia paucipes
Chacella (1)
Slægt
Chacella kerstitchi
Chernocaris (1)
Slægt
Chernocaris placunae
Climeniperaeus (3)
Slægt
Climeniperaeus orbitospinatus
Climeniperaeus truncatus
Climeniperaeus truncoideus
Colemonia (1)
Slægt
Colemonia litodactylus
Conchodytes (11)
Slægt
Conchodytes biunguiculatus
Conchodytes chadi
Conchodytes kempi
Conchodytes maculatus
Conchodytes meleagrinae
Conchodytes monodactylus
Conchodytes nipponensis
Conchodytes philippinensis
Conchodytes placunae
Conchodytes pteriae
Conchodytes tridacnae
Coralliocaris (14)
Slægt
Coralliocaris brevirostris
Coralliocaris graminea
Coralliocaris junckeri
Coralliocaris labyrintha
Coralliocaris macrophthalma
Coralliocaris macropthalma
Coralliocaris nudirostris
Coralliocaris pavonae
Coralliocaris sandyi
Coralliocaris superba
Coralliocaris taiwanensis
Coralliocaris tridens
Coralliocaris venusta
Coralliocaris viridis
Coutierea (1)
Slægt
Coutierea agassizi
Creaseria (1)
Slægt
Creaseria morleyi
Crinotonia (2)
Slægt
Crinotonia anastasiae
Crinotonia attenuatus
Cryphiops (7)
Slægt
Cryphiops (Bithynops) brasiliensis
Cryphiops (Bithynops) luscus
Cryphiops (Bithynops) perspicax
Cryphiops (Bithynops) sbordonii
Cryphiops (Bithynops) villalobosi
Cryphiops (Cryphiops) caementarius
Cryphiops caementarius
Ctenopontonia (1)
Slægt
Ctenopontonia cyphastreophila
Cuapetes (29)
Slægt
Cuapetes agag
Cuapetes akiensis
Cuapetes americanus
Cuapetes amymone
Cuapetes anacanthus
Cuapetes andamanensis
Cuapetes calmani
Cuapetes darwiniensis
Cuapetes demani
Cuapetes edwardsii
Cuapetes elegans
Cuapetes ensifrons
Cuapetes grandis
Cuapetes johnsoni
Cuapetes kororensis
Cuapetes lacertae
Cuapetes lanceolatus
Cuapetes longirostris
Cuapetes nilandensis
Cuapetes paulsoni
Cuapetes platycheles
Cuapetes rapanui
Cuapetes seychellensis
Cuapetes suvadivensis
Cuapetes takedai
Cuapetes tenuipes
Cuapetes uncinatus
Cuapetes ungujaensis
Cuapetes yapiensis
Dactylonia (8)
Slægt
Dactylonia anachoreta
Dactylonia ascidicola
Dactylonia borradalei
Dactylonia carinicula
Dactylonia franseni
Dactylonia holthuisi
Dactylonia monnioti
Dactylonia okai
Dasella (3)
Slægt
Dasella ansoni
Dasella brucei
Dasella herdmaniae
Dasycaris (4)
Slægt
Dasycaris ceratops
Dasycaris doederleini
Dasycaris symbiotes
Dasycaris zanzibarica
Diapontonia (1)
Slægt
Diapontonia maranulus
Epipontonia (4)
Slægt
Epipontonia anceps
Epipontonia hainanensis
Epipontonia spongicola
Epipontonia tahitiensis
Eupontonia (3)
Slægt
Eupontonia gracilipes
Eupontonia noctalbata
Eupontonia oahu
Exoclimenella (4)
Slægt
Exoclimenella denticulata
Exoclimenella maldivensis
Exoclimenella sibogae
Exoclimenella sudanensis
Exopalaemon (10)
Slægt
Exopalaemon annandalei
Exopalaemon carinicauda
Exopalaemon guangdongensis
Exopalaemon hainanensis
Exopalaemon mani
Exopalaemon modestus
Exopalaemon orientis
Exopalaemon styliferus
Exopalaemon vietnamicus
Exopalaemon xinjiangensis
Exopontonia (1)
Slægt
Exopontonia malleatrix
Fennera (2)
Slægt
Fennera chacei
Fennera holthuisi
Hamiger (1)
Slægt
Hamiger novaezealandiae
Hamodactyloides (1)
Slægt
Hamodactyloides incompletus
Hamodactylus (4)
Slægt
Hamodactylus aqabai
Hamodactylus boschmai
Hamodactylus macrophthalmus
Hamodactylus noumeae
Hamopontonia (4)
Slægt
Hamopontonia corallicola
Hamopontonia essingtoni
Hamopontonia fungicola
Hamopontonia physogyra
Harpiliopsis (3)
Slægt
Harpiliopsis beaupresii
Harpiliopsis depressa
Harpiliopsis spinigera
Harpilius (4)
Slægt
Harpilius bayeri
Harpilius consobrinus
Harpilius lutescens
Harpilius spinifer
Holthuisaeus (1)
Slægt
Holthuisaeus bermudensis
Ischnopontonia (1)
Slægt
Ischnopontonia lophos
Isopontonia (1)
Slægt
Isopontonia platycheles
Izucaris (2)
Slægt
Izucaris crosnieri
Izucaris masudai
Jocaste (3)
Slægt
Jocaste japonica
Jocaste lucina
Jocaste platysoma
Kemponia (2)
Slægt
Kemponia johnsoni
Kemponia nilandensis
Laomenes (11)
Slægt
Laomenes amboinensis
Laomenes ceratophthalmus
Laomenes clarki
Laomenes cornutus
Laomenes gyrophthalmus
Laomenes holthuisi
Laomenes jackhintoni
Laomenes nudirostris
Laomenes pardus
Laomenes pestrushka
Laomenes tigris
Leander (11)
Slægt
Leander edwardsi
Leander kempi
Leander latreillianus
Leander longirostris
Leander manningi
Leander paulensis
Leander plumosus
Leander rectirostris
Leander serratus
Leander squilla
Leander tenuicornis
Leandrites (4)
Slægt
Leandrites celebensis
Leandrites deschampsi
Leandrites indicus
Leandrites stenopus
Leptocarpus (3)
Slægt
Leptocarpus fluminicola
Leptocarpus kempi
Leptocarpus potamiscus
Leptomenaeus (2)
Slægt
Leptomenaeus dolichosternum
Leptomenaeus nhatrangensis
Leptopalaemon (5)
Slægt
Leptopalaemon gagadjui
Leptopalaemon gibbosus
Leptopalaemon glabrus
Leptopalaemon gudjangah
Leptopalaemon magelensis
Lipkebe (1)
Slægt
Lipkebe holthuisi
Lipkemenes (1)
Slægt
Lipkemenes lanipes
Macrobrachium (246)
Slægt
Macrobrachium abrahami
Macrobrachium acanthochirus
Macrobrachium acanthurus
Macrobrachium acherontium
Macrobrachium aemulum
Macrobrachium aemulum keralauni
Macrobrachium agwi
Macrobrachium ahkowi
Macrobrachium amazonicum
Macrobrachium americanum
Macrobrachium amplimanus
Macrobrachium andamanicum
Macrobrachium aracamuni
Macrobrachium asperulum
Macrobrachium atabapense
Macrobrachium auratum
Macrobrachium australe
Macrobrachium australiense
Macrobrachium banjarae
Macrobrachium bariense
Macrobrachium birai
Macrobrachium birmanicum
Macrobrachium bombayense
Macrobrachium borellii
Macrobrachium brasiliense
Macrobrachium brevicarpum
Macrobrachium bullatum
Macrobrachium cacharense
Macrobrachium caledonicum
Macrobrachium callirrhoe
Macrobrachium canarae
Macrobrachium carcinus
Macrobrachium catonium
Macrobrachium cavernicola
Macrobrachium chevalieri
Macrobrachium chilinense
Macrobrachium clymene
Macrobrachium cocoense
Macrobrachium cortezi
Macrobrachium cosolapaense
Macrobrachium cowlesi
Macrobrachium crebrum
Macrobrachium crenulatum
Macrobrachium dalatense
Macrobrachium dayanum
Macrobrachium denticulatum
Macrobrachium depressimanum
Macrobrachium dienbienphuense
Macrobrachium dierythrum
Macrobrachium digitus
Macrobrachium digueti
Macrobrachium dolatum
Macrobrachium dolichodactylus
Macrobrachium duri
Macrobrachium dux
Macrobrachium edentatum
Macrobrachium elatum
Macrobrachium elegantum
Macrobrachium empulipke
Macrobrachium equidens
Macrobrachium esculentum
Macrobrachium faustinum
Macrobrachium felicinum
Macrobrachium ferreirai
Macrobrachium feunteuni
Macrobrachium foai
Macrobrachium forcipatum
Macrobrachium formosense
Macrobrachium fukienense
Macrobrachium gallus
Macrobrachium gangeticum
Macrobrachium glabrum
Macrobrachium gracilirostre
Macrobrachium grandimanus
Macrobrachium gua
Macrobrachium guangxiense
Macrobrachium gurudeve
Macrobrachium hainanense
Macrobrachium hancocki
Macrobrachium handschini
Macrobrachium hendersodayanum
Macrobrachium hendersoni
Macrobrachium heterochirus
Macrobrachium heterorhynchos
Macrobrachium hildebrandti
Macrobrachium hirsutimanus
Macrobrachium hirtimanus
Macrobrachium hobbsi
Macrobrachium holthuisi
Macrobrachium horstii
Macrobrachium hungi
Macrobrachium idae
Macrobrachium iheringi
Macrobrachium inca
Macrobrachium indicum
Macrobrachium inflatum
Macrobrachium inpa
Macrobrachium insulare
Macrobrachium jacatepecense
Macrobrachium jacobsoni
Macrobrachium japonicum
Macrobrachium jaroense
Macrobrachium jayasreei
Macrobrachium jelskii
Macrobrachium jiangxiense
Macrobrachium johnsoni
Macrobrachium joppae
Macrobrachium kelianense
Macrobrachium kempi
Macrobrachium kistnense
Macrobrachium koombooloomba
Macrobrachium kulkarnii
Macrobrachium kunjuramani
Macrobrachium lanatum
Macrobrachium lanceifrons
Macrobrachium lanchesteri
Macrobrachium lar
Macrobrachium latidactylus
Macrobrachium latimanus
Macrobrachium lepidactyloides
Macrobrachium lepidactylus
Macrobrachium leptodactylus
Macrobrachium leucodactylus
Macrobrachium lingyunense
Macrobrachium lopopodus
Macrobrachium lorentzi
Macrobrachium lucifugum
Macrobrachium lujae
Macrobrachium macrobrachion
Macrobrachium maculatum
Macrobrachium madhusoodani
Macrobrachium malayanum
Macrobrachium mammillodactylus
Macrobrachium manipurense
Macrobrachium manningi
Macrobrachium mazatecum
Macrobrachium mekongense
Macrobrachium meridionale
Macrobrachium meridionalis
Macrobrachium michoacanus
Macrobrachium microps
Macrobrachium mieni
Macrobrachium minutum
Macrobrachium miyakoense
Macrobrachium moorei
Macrobrachium naso
Macrobrachium nattereri
Macrobrachium natulorum
Macrobrachium neglectum
Macrobrachium nepalense
Macrobrachium niloticum
Macrobrachium niphanae
Macrobrachium nipponense
Macrobrachium nobilii
Macrobrachium novaehollandiae
Macrobrachium oaxacae
Macrobrachium occidentale
Macrobrachium oenone
Macrobrachium ohione
Macrobrachium olfersii
Macrobrachium oxyphilus
Macrobrachium panamense
Macrobrachium pantanalense
Macrobrachium patheinense
Macrobrachium patsa
Macrobrachium pectinatum
Macrobrachium peguense
Macrobrachium pentazona
Macrobrachium petersii
Macrobrachium petiti
Macrobrachium petronioi
Macrobrachium pilimanus
Macrobrachium pilosum
Macrobrachium placidulum
Macrobrachium placidum
Macrobrachium platycheles
Macrobrachium platyrostris
Macrobrachium poeti
Macrobrachium potiuna
Macrobrachium prabhakarani
Macrobrachium praecox
Macrobrachium pumilum
Macrobrachium purpureamanus
Macrobrachium quelchi
Macrobrachium raridens
Macrobrachium rathbunae
Macrobrachium reyesi
Macrobrachium rhodochir
Macrobrachium rodriguezi
Macrobrachium rogersi
Macrobrachium rosenbergii
Macrobrachium rostratum
Macrobrachium rude
Macrobrachium sabanus
Macrobrachium saigonense
Macrobrachium sankolli
Macrobrachium santanderensis
Macrobrachium sbordonii
Macrobrachium scabriculum
Macrobrachium scorteccii
Macrobrachium shaoi
Macrobrachium shokitai
Macrobrachium sintangense
Macrobrachium sirindhorn
Macrobrachium siwalikense
Macrobrachium sollaudii
Macrobrachium spinipes
Macrobrachium spinosum
Macrobrachium srilankense
Macrobrachium striatum
Macrobrachium sulcatus
Macrobrachium sulcicarpale
Macrobrachium sundaicum
Macrobrachium suongae
Macrobrachium superbum
Macrobrachium surinamicum
Macrobrachium talaiense
Macrobrachium tenellum
Macrobrachium tenuirostrum
Macrobrachium thai
Macrobrachium therezieni
Macrobrachium thuylami
Macrobrachium thysi
Macrobrachium tiwarii
Macrobrachium tolmerum
Macrobrachium totonacum
Macrobrachium transandicum
Macrobrachium tratense
Macrobrachium trichodactylum
Macrobrachium tuxtlaense
Macrobrachium unikarnatakae
Macrobrachium urayang
Macrobrachium veliense
Macrobrachium venustum
Macrobrachium vicconi
Macrobrachium vietnamense
Macrobrachium vietnamiense
Macrobrachium villalobosi
Macrobrachium villosimanus
Macrobrachium vollenhoveni
Macrobrachium vollenhovenii
Macrobrachium walvanense
Macrobrachium wannanense
Macrobrachium weberi
Macrobrachium yui
Macrobrachium zariquieyi
Manipontonia (3)
Slægt
Manipontonia paeneglabra
Manipontonia persiana
Manipontonia psamathe
Margitonia (1)
Slægt
Margitonia insolitus
Mesopontonia (6)
Slægt
Mesopontonia brevicarpus
Mesopontonia brucei
Mesopontonia gorgoniophila
Mesopontonia gracilicarpus
Mesopontonia monodactylus
Mesopontonia verrucimanus
Metapontonia (1)
Slægt
Metapontonia fungiacola
Metapotonia (1)
Slægt
Metapotonia fungiacola
Miopontonia (1)
Slægt
Miopontonia yongei
Miopotonia (1)
Slægt
Miopotonia yongei
Nematopalaemon (5)
Slægt
Nematopalaemon colombiensis
Nematopalaemon hastatus
Nematopalaemon karnafuliensis
Nematopalaemon schmitti
Nematopalaemon tenuipes
Neoanchistus (2)
Slægt
Neoanchistus cardiodytes
Neoanchistus nasalis
Neoclimenes (1)
Slægt
Neoclimenes holthuisi
Neopalaemon (1)
Slægt
Neopalaemon nahuatlus
Neopericlimenes (1)
Slægt
Neopericlimenes thornei
Neopontonides (5)
Slægt
Neopontonides beaufortensis
Neopontonides brucei
Neopontonides chacei
Neopontonides dentiger
Neopontonides henryvonprahli
Nippontonia (2)
Slægt
Nippontonia christellae
Nippontonia minirostris
Notopontonia (1)
Slægt
Notopontonia platycheles
Odontonia (7)
Slægt
Odontonia compacta
Odontonia katoi
Odontonia maldivensis
Odontonia rufopunctata
Odontonia seychellensis
Odontonia sibogae
Odontonia simplicipes
Onycocaridella (3)
Slægt
Onycocaridella monodoa
Onycocaridella prima
Onycocaridella stenolepis
Onycocaridites (1)
Slægt
Onycocaridites anomodactylus
Onycocaris (20)
Slægt
Onycocaris amakusensis
Onycocaris aualitica
Onycocaris balssi
Onycocaris bocki
Onycocaris callyspongiae
Onycocaris fujinoi
Onycocaris furculata
Onycocaris hayamaensis
Onycocaris longirostris
Onycocaris maui
Onycocaris nieli
Onycocaris oligodentata
Onycocaris profunda
Onycocaris quadratophthalma
Onycocaris seychellensis
Onycocaris spinosa
Onycocaris stradbrokei
Onycocaris temiri
Onycocaris trullata
Onycocaris zanzibarica
Onycomenes (1)
Slægt
Onycomenes antokha
Orthopontonia (1)
Slægt
Orthopontonia ornata
Palaemon (50)
Slægt
Palaemon (Eupalaemon) idae
Palaemon (Eupalaemon) sundaicus
Palaemon adspersus
Palaemon affinis
Palaemon brevicarpus
Palaemon capensis
Palaemon concinnus
Palaemon curvirostris
Palaemon debilis
Palaemon dolospinus
Palaemon elegans
Palaemon floridanus
Palaemon gladiator
Palaemon gracilis
Palaemon gravieri
Palaemon guangdongensis
Palaemon hancocki
Palaemon hendersoni
Palaemon intermedius
Palaemon jamaicensis
Palaemon khori
Palaemon lamarrei
Palaemon litoreus
Palaemon longirostris
Palaemon longirostris garciacidi
Palaemon longirostris longirostris
Palaemon macrodactylus
Palaemon maculatus
Palaemon miyadii
Palaemon northropi
Palaemon ogasawaraensis
Palaemon ortmanni
Palaemon pacificus
Palaemon paivai
Palaemon pandaliformis
Palaemon paucidens
Palaemon peringueyi
Palaemon peruanus
Palaemon powelli
Palaemon ritteri
Palaemon semmelinkii
Palaemon serenus
Palaemon serratus
Palaemon serrifer
Palaemon sewelli
Palaemon tenuidactylus
Palaemon varians
Palaemon vicinus
Palaemon xiphias
Palaemon yamashitai
Palaemonella (22)
Slægt
Palaemonella aliska
Palaemonella asymmetrica
Palaemonella atlantica
Palaemonella burnsi
Palaemonella crosnieri
Palaemonella dijonesae
Palaemonella disalvoi
Palaemonella dolichodactylus
Palaemonella foresti
Palaemonella hachijo
Palaemonella holmesi
Palaemonella komaii
Palaemonella lata
Palaemonella longidactylus
Palaemonella maziwi
Palaemonella meteorae
Palaemonella pottsi
Palaemonella pusilla
Palaemonella rathbunae
Palaemonella rotumana
Palaemonella spinulata
Palaemonella tenuipes
Palaemonetes (31)
Slægt
Palaemonetes africanus
Palaemonetes antennarius
Palaemonetes antrorum
Palaemonetes argentinus
Palaemonetes atrinubes
Palaemonetes australis
Palaemonetes camranhi
Palaemonetes carteri
Palaemonetes cummingi
Palaemonetes hiltoni
Palaemonetes hobbsi
Palaemonetes intermedius
Palaemonetes ivonicus
Palaemonetes kadiakensis
Palaemonetes karukera
Palaemonetes lindsayi
Palaemonetes mercedae
Palaemonetes mesogenitor
Palaemonetes mesopotamicus
Palaemonetes mexicanus
Palaemonetes octaviae
Palaemonetes paludosus
Palaemonetes pugio
Palaemonetes schmitti
Palaemonetes sinensis
Palaemonetes suttkusi
Palaemonetes texanus
Palaemonetes tonkinensis
Palaemonetes turcorum
Palaemonetes vulgaris
Palaemonetes zariquieyi
Paraclimenaeus (4)
Slægt
Paraclimenaeus dentimanus
Paraclimenaeus fimbriatus
Paraclimenaeus seticauda
Paraclimenaeus spinicauda
Paraclimenes (4)
Slægt
Paraclimenes franklini
Paraclimenes gorgonicola
Paraclimenes seticauda
Paraclimenes setirostris
Paranchistus (7)
Slægt
Paranchistus armatus
Paranchistus liui
Paranchistus nobilii
Paranchistus ornatus
Paranchistus pycnodontae
Paranchistus serenei
Paranchistus spondylis
Paratypton (1)
Slægt
Paratypton siebenrocki
Patonia (1)
Slægt
Patonia mclaughlinae
Periclimenaeus (83)
Slægt
Periclimenaeus ancylodactylus
Periclimenaeus arabicus
Periclimenaeus ardeae
Periclimenaeus arthrodactylus
Periclimenaeus ascidiarum
Periclimenaeus atlanticus
Periclimenaeus aurae
Periclimenaeus bermudensis
Periclimenaeus bidentatus
Periclimenaeus bouvieri
Periclimenaeus bredini
Periclimenaeus brucei
Periclimenaeus calmani
Periclimenaeus caraibicus
Periclimenaeus chacei
Periclimenaeus colemani
Periclimenaeus colodactylus
Periclimenaeus crassipes
Periclimenaeus creefi
Periclimenaeus crosnieri
Periclimenaeus dactylodon
Periclimenaeus denticulodigitus
Periclimenaeus devaneyi
Periclimenaeus diplosomatis
Periclimenaeus djiboutensis
Periclimenaeus echinimanus
Periclimenaeus fawatu
Periclimenaeus forficulatus
Periclimenaeus garthi
Periclimenaeus gorgonidarum
Periclimenaeus hancocki
Periclimenaeus hebedactylus
Periclimenaeus hecate
Periclimenaeus heronensis
Periclimenaeus holthuisi
Periclimenaeus jeancharcoti
Periclimenaeus kottae
Periclimenaeus leptodactylus
Periclimenaeus lobiferus
Periclimenaeus manihinei
Periclimenaeus matherae
Periclimenaeus maxillulidens
Periclimenaeus minutus
Periclimenaeus mortenseni
Periclimenaeus myora
Periclimenaeus nielbrucei
Periclimenaeus nobilii
Periclimenaeus nufu
Periclimenaeus orbitocarinatus
Periclimenaeus orontes
Periclimenaeus pachydentatus
Periclimenaeus pachyspinosus
Periclimenaeus pacificus
Periclimenaeus palauensis
Periclimenaeus parkeri
Periclimenaeus pearsei
Periclimenaeus pectinidactylus
Periclimenaeus perlatus
Periclimenaeus pulitzerfinali
Periclimenaeus quadridentatus
Periclimenaeus rastrifer
Periclimenaeus rhodope
Periclimenaeus robustus
Periclimenaeus schmitti
Periclimenaeus serenei
Periclimenaeus serrula
Periclimenaeus solitus
Periclimenaeus spinimanus
Periclimenaeus spinosus
Periclimenaeus spongicola
Periclimenaeus storchi
Periclimenaeus stylirostris
Periclimenaeus tchesunovi
Periclimenaeus tridentatus
Periclimenaeus trispinosus
Periclimenaeus truncatus
Periclimenaeus tuamotae
Periclimenaeus uropodialis
Periclimenaeus usitatus
Periclimenaeus wilsoni
Periclimenaeus wolffi
Periclimenaeus zanzibaricus
Periclimenaeus zarenkovi
Periclimenella (2)
Slægt
Periclimenella petitthouarsii
Periclimenella spinifera
Periclimenes (191)
Slægt
Periclimenes acanthimerus
Periclimenes aegylios
Periclimenes aesopius
Periclimenes affinis
Periclimenes akiensis
Periclimenes albatrossae
Periclimenes albolineatus
Periclimenes alcocki
Periclimenes aleator
Periclimenes alegrias
Periclimenes alexanderi
Periclimenes americanus
Periclimenes amethysteus
Periclimenes andresi
Periclimenes anthophilus
Periclimenes antipathophilus
Periclimenes attenuatus
Periclimenes batei
Periclimenes bayeri
Periclimenes boucheti
Periclimenes bowmani
Periclimenes brevicarpalis
Periclimenes brevinaris
Periclimenes brevirostris
Periclimenes brocketti
Periclimenes brockii
Periclimenes brucei
Periclimenes burrup
Periclimenes calcaratus
Periclimenes calmani
Periclimenes canalinsulae
Periclimenes cannaphilus
Periclimenes carinidactylus
Periclimenes ceratopthalmus
Periclimenes chacei
Periclimenes colemani
Periclimenes colesi
Periclimenes commensalis
Periclimenes compressus
Periclimenes coriolis
Periclimenes crinoidalis
Periclimenes cristimanus
Periclimenes crosnieri
Periclimenes curvirostris
Periclimenes dardanicola
Periclimenes delagoae
Periclimenes demani
Periclimenes dentidactylus
Periclimenes difficilis
Periclimenes digitalis
Periclimenes diversipes
Periclimenes edwardsii
Periclimenes eleftherioui
Periclimenes exederens
Periclimenes fenneri
Periclimenes finlayi
Periclimenes forcipulatus
Periclimenes foresti
Periclimenes forgesi
Periclimenes foveolatus
Periclimenes franklini
Periclimenes fujinoi
Periclimenes gonioporae
Periclimenes gorgonicola
Periclimenes gracilis
Periclimenes grandidens
Periclimenes grandis
Periclimenes granulatus
Periclimenes granulimanus
Periclimenes granuloides
Periclimenes guarapari
Periclimenes harringtoni
Periclimenes hertwigi
Periclimenes hongkongensis
Periclimenes imperator
Periclimenes incertus
Periclimenes indicus
Periclimenes infraspinis
Periclimenes ingressicolumbi
Periclimenes inornatus
Periclimenes insolitus
Periclimenes investigatoris
Periclimenes involens
Periclimenes iridescens
Periclimenes ischiospinosus
Periclimenes josephi
Periclimenes jugalis
Periclimenes kallisto
Periclimenes kempi
Periclimenes kornii
Periclimenes laccadivensis
Periclimenes laevimanus
Periclimenes lanipes
Periclimenes latipollex
Periclimenes lepidus
Periclimenes leptodactylus
Periclimenes leptopus
Periclimenes leptunguis
Periclimenes longicarpus
Periclimenes longicaudatus
Periclimenes longimanus
Periclimenes longipes
Periclimenes loyautensis
Periclimenes lucasi
Periclimenes lutescens
Periclimenes macrophthalmus
Periclimenes madreporae
Periclimenes magnus
Periclimenes mahei
Periclimenes maldivensis
Periclimenes manihine
Periclimenes mclaughlinae
Periclimenes mclellandi
Periclimenes meyeri
Periclimenes milleri
Periclimenes murcielagensis
Periclimenes nevillei
Periclimenes ngi
Periclimenes nomadophila
Periclimenes novaffinis
Periclimenes obscurus
Periclimenes ordinarius
Periclimenes ornatellus
Periclimenes ornatus
Periclimenes paivai
Periclimenes pandionis
Periclimenes panglaonis
Periclimenes paralcocki
Periclimenes paraleator
Periclimenes paraparvus
Periclimenes parasiticus
Periclimenes parvispinatus
Periclimenes parvus
Periclimenes patae
Periclimenes pauper
Periclimenes pectiniferus
Periclimenes pectinipes
Periclimenes perlucidus
Periclimenes perryae
Periclimenes perturbans
Periclimenes petitthouarsi
Periclimenes petitthouarsii
Periclimenes pholeter
Periclimenes pilipes
Periclimenes platalea
Periclimenes platydactylus
Periclimenes platyrhynchus
Periclimenes polynesiensis
Periclimenes poriphilus
Periclimenes poupini
Periclimenes psamathe
Periclimenes pseudalcocki
Periclimenes rathbunae
Periclimenes rectirostris
Periclimenes rex
Periclimenes richeri
Periclimenes rincewindi
Periclimenes ruber
Periclimenes sagittifer
Periclimenes sandybrucei
Periclimenes sandyi
Periclimenes sarasvati
Periclimenes sarkanae
Periclimenes scriptus
Periclimenes sibogae
Periclimenes signatus
Periclimenes sinensis
Periclimenes soror
Periclimenes suvadivensis
Periclimenes takedai
Periclimenes tangeroa
Periclimenes tenellus
Periclimenes tenuis
Periclimenes terangeri
Periclimenes thermohydrophilus
Periclimenes toloensis
Periclimenes tonga
Periclimenes ungujaensis
Periclimenes uniunguiculatus
Periclimenes vanellus
Periclimenes vaubani
Periclimenes veleronis
Periclimenes venustus
Periclimenes vicinus
Periclimenes watamuae
Periclimenes wirtzi
Periclimenes yaldwyni
Periclimenes yucatanicus
Periclimenes zanzibaricus
Periclimenes zerinae
Periclimenes zevinae
Periclimenoides (2)
Slægt
Periclimenoides odontodactylus
Periclimenoides socotrae
Philarius (9)
Slægt
Philarius albimaculatus
Philarius condi
Philarius gerlachei
Philarius imperialis
Philarius lifuensis
Philarius minor
Philarius polynesicus
Philarius rufulus
Philarius rufus
Phycomenes (5)
Slægt
Phycomenes cobourgi
Phycomenes indicus
Phycomenes siankaanensis
Phycomenes sulcatus
Phycomenes zostericola
Pinnotheronia (1)
Slægt
Pinnotheronia rumphiusi
Platycaris (1)
Slægt
Platycaris latirostris
Platypontonia (2)
Slægt
Platypontonia brevirostris
Platypontonia hyotis
Plesiomenaeus (1)
Slægt
Plesiomenaeus poorei
Plesiopontonia (1)
Slægt
Plesiopontonia monodi
Pliopontonia (2)
Slægt
Pliopontonia furtiva
Pliopontonia harazakii
Pontonia (24)
Slægt
Pontonia anachoreta
Pontonia ardeae
Pontonia ascidicola
Pontonia californiensis
Pontonia chimaera
Pontonia domestica
Pontonia flavomaculata
Pontonia hurii
Pontonia longispina
Pontonia manningi
Pontonia margarita
Pontonia mexicana
Pontonia minuta
Pontonia okai
Pontonia panamica
Pontonia pilosa
Pontonia pinnae
Pontonia pinnophylax
Pontonia pusilla
Pontonia sibogae
Pontonia simplex
Pontonia spighti
Pontonia stylirostris
Pontonia unidens
Pontonides (7)
Slægt
Pontonides ankeri
Pontonides asperulatus
Pontonides loloata
Pontonides maldivensis
Pontonides sibogae
Pontonides tatianae
Pontonides unciger
Pontoniopsides (1)
Slægt
Pontoniopsides paulae
Pontoniopsis (2)
Slægt
Pontoniopsis comanthi
Pontoniopsis paulae
Poripontonia (2)
Slægt
Poripontonia cornuta
Poripontonia dux
Propontonia (1)
Slægt
Propontonia pellucida
Pseudoclimenes (1)
Slægt
Pseudoclimenes holthuisi
Pseudocoutierea (6)
Slægt
Pseudocoutierea antillensis
Pseudocoutierea conchae
Pseudocoutierea dotae
Pseudocoutierea edentata
Pseudocoutierea elegans
Pseudocoutierea wirtzi
Pseudopalaemon (7)
Slægt
Pseudopalaemon amazonensis
Pseudopalaemon bouvieri
Pseudopalaemon chryseus
Pseudopalaemon funchiae
Pseudopalaemon gouldingi
Pseudopalaemon iquitoensis
Pseudopalaemon nigramnis
Pseudopontonia (1)
Slægt
Pseudopontonia minuta
Pseudopontonides (2)
Slægt
Pseudopontonides plumosus
Pseudopontonides principis
Pseudoveleronia (1)
Slægt
Pseudoveleronia laevifrons
Rapipontonia (4)
Slægt
Rapipontonia galene
Rapipontonia hydra
Rapipontonia paragalene
Rapipontonia platalea
Rhopalaemon (1)
Slægt
Rhopalaemon belindae
Rostronia (1)
Slægt
Rostronia stylirostris
Sandimenes (1)
Slægt
Sandimenes hirsutus
Sandyella (5)
Slægt
Sandyella bicornuta
Sandyella mclaughlinae
Sandyella quadricornuta
Sandyella sexicornuta
Sandyella tricornuta
Stegopontonia (1)
Slægt
Stegopontonia commensalis
Tectopontonia (1)
Slægt
Tectopontonia maziwiae
Tenuipedium (1)
Slægt
Tenuipedium palaemonoides
Thaumastocaris (1)
Slægt
Thaumastocaris streptopus
Troglindicus (1)
Slægt
Troglindicus phreaticus
Troglocubanus (5)
Slægt
Troglocubanus calcis
Troglocubanus eigenmanni
Troglocubanus gibarensis
Troglocubanus inermis
Troglocubanus jamaicensis
Troglomexicanus (3)
Slægt
Troglomexicanus huastecae
Troglomexicanus perezfarfanteae
Troglomexicanus tamaulipasensis
Tuleariocaris (4)
Slægt
Tuleariocaris holthuisi
Tuleariocaris neglecta
Tuleariocaris sarec
Tuleariocaris zanzibarica
Typton (22)
Slægt
Typton anomalus
Typton ascensionis
Typton australis
Typton bawii
Typton capricorniae
Typton carneus
Typton crosslandi
Typton dentatus
Typton dimorphus
Typton distinctus
Typton fapespae
Typton gnathophylloides
Typton hephaestus
Typton holthuisi
Typton manningi
Typton nanus
Typton prionurus
Typton serratus
Typton spongicola
Typton tortugae
Typton vulcanus
Typton wasini
Typtonoides (1)
Slægt
Typtonoides nieli
Typtonychus (6)
Slægt
Typtonychus anomalus
Typtonychus bruceorum
Typtonychus crassimanus
Typtonychus dentatus
Typtonychus dimorphus
Typtonychus infaustus
Unguicaris (4)
Slægt
Unguicaris alegrias
Unguicaris novaecaledoniae
Unguicaris panglaonis
Unguicaris pilipes
Urocaridella (7)
Slægt
Urocaridella antonbrunii
Urocaridella antonbruunii
Urocaridella cyrtorhyncha
Urocaridella cyrtorhyncus
Urocaridella pulchella
Urocaridella urocaridella
Urocaridella vestigialis
Urocaris (1)
Slægt
Urocaris longicaudata
Veleronia (3)
Slægt
Veleronia laevifrons
Veleronia serratifrons
Veleronia sympathes
Veleroniopsis (1)
Slægt
Veleroniopsis kimallynae
Vir (6)
Slægt
Vir colemani
Vir euphyllius
Vir longidactylusa
Vir orientalis
Vir philippinensis
Vir smiti
Waldola (1)
Slægt
Waldola schmitti
Yemenicaris (1)
Slægt
Yemenicaris trullicauda
Zenopontonia (1)
Slægt
Zenopontonia noverca
crevette de la Mer du Nord
Crangon crangon
Crevette geante d'eau douce
Macrobrachium rosenbergii
Crevette grise
Crangon crangon
Crevette nordique
Pandalus borealis
Crevette rose
Penaeidae (29)
Familie
Alcockpenaeopsis (1)
Slægt
Alcockpenaeopsis hungerfordii
Arafurapenaeopsis (1)
Slægt
Arafurapenaeopsis arafurica
Artemesia (1)
Slægt
Artemesia longinaris
Atypopenaeus (5)
Slægt
Atypopenaeus bicornis
Atypopenaeus compressipes
Atypopenaeus dearmatus
Atypopenaeus formosus
Atypopenaeus stenodactylus
Batepenaeopsis (2)
Slægt
Batepenaeopsis tenella
Batepenaeopsis venusta
Funchalia (6)
Slægt
Funchalia danae
Funchalia meridionalis
Funchalia sagamiensis
Funchalia taaningi
Funchalia villosa
Funchalia woodwardi
Ganjampenaeopsis (1)
Slægt
Ganjampenaeopsis uncta
Heteropenaeus (1)
Slægt
Heteropenaeus longimanus
Holthuispenaeopsis (1)
Slægt
Holthuispenaeopsis atlantica
Kishinouyepenaeopsis (4)
Slægt
Kishinouyepenaeopsis amicus
Kishinouyepenaeopsis cornuta
Kishinouyepenaeopsis incisa
Kishinouyepenaeopsis maxillipedo
Macropetasma (1)
Slægt
Macropetasma africana
Megokris (9)
Slægt
Megokris akademik
Megokris ghamrawyi
Megokris gonospinifer
Megokris granulosus
Megokris halli
Megokris manihine
Megokris motohburiorum
Megokris pescadoreensis
Megokris sedili
Metapenaeopsis (82)
Slægt
Metapenaeopsis acclivis
Metapenaeopsis aegyptia
Metapenaeopsis andamanensis
Metapenaeopsis angusta
Metapenaeopsis assimilis
Metapenaeopsis barbata
Metapenaeopsis batei
Metapenaeopsis beebei
Metapenaeopsis borradailei
Metapenaeopsis ceylonica
Metapenaeopsis commensalis
Metapenaeopsis coniger
Metapenaeopsis costata
Metapenaeopsis crassissima
Metapenaeopsis dalei
Metapenaeopsis difficilis
Metapenaeopsis distincta
Metapenaeopsis dura
Metapenaeopsis erythraea
Metapenaeopsis evermanni
Metapenaeopsis faouzii
Metapenaeopsis fusca
Metapenaeopsis gaillardi
Metapenaeopsis gallensis
Metapenaeopsis gerardoi
Metapenaeopsis goodei
Metapenaeopsis hilarula
Metapenaeopsis hobbsi
Metapenaeopsis incisa
Metapenaeopsis ivanovi
Metapenaeopsis kishinouyei
Metapenaeopsis kuboi
Metapenaeopsis kyushuensis
Metapenaeopsis lamellata
Metapenaeopsis lata
Metapenaeopsis laubieri
Metapenaeopsis lindae
Metapenaeopsis liui
Metapenaeopsis mannarensis
Metapenaeopsis manningi
Metapenaeopsis marquesas
Metapenaeopsis martinella
Metapenaeopsis menoui
Metapenaeopsis miersi
Metapenaeopsis mineri
Metapenaeopsis mogiensis
Metapenaeopsis mogiensis complanata
Metapenaeopsis mogiensis consobrina
Metapenaeopsis mogiensis intermedia
Metapenaeopsis mogiensis mogiensis
Metapenaeopsis novaeguineae
Metapenaeopsis palmensis
Metapenaeopsis parahilarula
Metapenaeopsis parapalmensis
Metapenaeopsis persica
Metapenaeopsis philippii
Metapenaeopsis propinqua
Metapenaeopsis provocatoria
Metapenaeopsis provocatoria longirostris
Metapenaeopsis provocatoria owstoni
Metapenaeopsis provocatoria provocatoria
Metapenaeopsis proxima
Metapenaeopsis quadrilobata
Metapenaeopsis quinquedentata
Metapenaeopsis richeri
Metapenaeopsis rosea
Metapenaeopsis scotti
Metapenaeopsis sibogae
Metapenaeopsis sinica
Metapenaeopsis sinuosa
Metapenaeopsis smithi
Metapenaeopsis spatulata
Metapenaeopsis spiridonovi
Metapenaeopsis stokmani
Metapenaeopsis stridulans
Metapenaeopsis tarawensis
Metapenaeopsis tchekunovae
Metapenaeopsis tenella
Metapenaeopsis toloensis
Metapenaeopsis vaillanti
Metapenaeopsis velutina
Metapenaeopsis wellsi
Metapenaeus (33)
Slægt
Metapenaeus affinis
Metapenaeus alcocki
Metapenaeus anchistus
Metapenaeus arabicus
Metapenaeus bennettae
Metapenaeus brevicornis
Metapenaeus conjunctus
Metapenaeus dalli
Metapenaeus demani
Metapenaeus demani demani
Metapenaeus demani stephani
Metapenaeus dobsoni
Metapenaeus eboracensis
Metapenaeus elegans
Metapenaeus endeavouri
Metapenaeus ensis
Metapenaeus insolitus
Metapenaeus intermedius
Metapenaeus joyneri
Metapenaeus joyneri formosus
Metapenaeus joyneri joyneri
Metapenaeus krishnatrii
Metapenaeus kutchensis
Metapenaeus lysianassa
Metapenaeus macleayi
Metapenaeus monoceros
Metapenaeus motohi
Metapenaeus moyebi
Metapenaeus papuensis
Metapenaeus philippinensis
Metapenaeus stebbingi
Metapenaeus suluensis
Metapenaeus tenuipes
Mierspenaeopsis (4)
Slægt
Mierspenaeopsis cultrirostris
Mierspenaeopsis hardwickii
Mierspenaeopsis indica
Mierspenaeopsis sculptilis
Miyadiella (2)
Slægt
Miyadiella ornata
Miyadiella podophthalmus
Parapenaeopsis (22)
Slægt
Parapenaeopsis acclivirostris
Parapenaeopsis amicas
Parapenaeopsis arafurica
Parapenaeopsis aroaensis
Parapenaeopsis balli
Parapenaeopsis cornuta
Parapenaeopsis coromandelica
Parapenaeopsis cultirostris
Parapenaeopsis gracillima
Parapenaeopsis hardwickii
Parapenaeopsis hungerfordi
Parapenaeopsis incisa
Parapenaeopsis longirostris
Parapenaeopsis maxillipedo
Parapenaeopsis nana
Parapenaeopsis sculptilis
Parapenaeopsis sinica
Parapenaeopsis stylifera
Parapenaeopsis stylifera stylifera
Parapenaeopsis tenella
Parapenaeopsis uncta
Parapenaeopsis venusta
Parapenaeus (16)
Slægt
Parapenaeus americanus
Parapenaeus australiensis
Parapenaeus cayrei
Parapenaeus constrictus
Parapenaeus fissuroides
Parapenaeus fissurus
Parapenaeus investigatoris
Parapenaeus kensleyi
Parapenaeus lanceolatus
Parapenaeus longipes
Parapenaeus longirostris
Parapenaeus murrayi
Parapenaeus perezfarfantae
Parapenaeus politus
Parapenaeus ruberoculatus
Parapenaeus sextuberculatus
Pelagopenaeus (1)
Slægt
Pelagopenaeus balboae
Penaeopsis (7)
Slægt
Penaeopsis balssi
Penaeopsis challengeri
Penaeopsis eduardoi
Penaeopsis jerryi
Penaeopsis mclaughlinae
Penaeopsis rectacuta
Penaeopsis serrata
Penaeus (32)
Slægt
Penaeus aztecus
Penaeus brasiliensis
Penaeus brevirostris
Penaeus californiensis
Penaeus canaliculatus
Penaeus chinensis
Penaeus duorarum
Penaeus esculentus
Penaeus hathor
Penaeus indicus
Penaeus japonicus
Penaeus kerathurus
Penaeus konkani
Penaeus latisulcatus
Penaeus longistylus
Penaeus marginatus
Penaeus merguiensis
Penaeus monodon
Penaeus notialis
Penaeus occidentalis
Penaeus paulensis
Penaeus penicillatus
Penaeus plebejus
Penaeus pulchricaudatus
Penaeus schmitti
Penaeus semisulcatus
Penaeus setiferus
Penaeus silasi
Penaeus similis
Penaeus stylirostris
Penaeus subtilis
Penaeus vannamei
Protrachypene (1)
Slægt
Protrachypene precipua
Rimapenaeus (6)
Slægt
Rimapenaeus byrdi
Rimapenaeus constrictus
Rimapenaeus faoe
Rimapenaeus fuscina
Rimapenaeus pacificus
Rimapenaeus similis
Tanypenaeus (1)
Slægt
Tanypenaeus caribaeus
Trachypenaeopsis (3)
Slægt
Trachypenaeopsis minicoyensis
Trachypenaeopsis mobilispinis
Trachypenaeopsis richtersii
Trachypenaeus (2)
Slægt
Trachypenaeus anchoralis
Trachypenaeus constrictus
Trachypeneus (1)
Slægt
Trachypeneus (Trachysalambria) similis
Trachysalambria (10)
Slægt
Trachysalambria albicoma
Trachysalambria aspera
Trachysalambria brevisuturae
Trachysalambria curvirostris
Trachysalambria fulva
Trachysalambria longipes
Trachysalambria malaiana
Trachysalambria nansei
Trachysalambria starobogatovi
Trachysalambria villaluzi
Xiphopenaeus (1)
Slægt
Xiphopenaeus kroyeri
Foregående side
1
Side
2
Side
Side
3
4
Side
5
Side
...
11
Side
Næste side
Datakilder
List item
Belgien - Kommercielle betegnelser
Del denne side
Giv feedback om sitet, og hjælp os med at forbedre din oplevelse
Giv feedback
Til toppen