Haardnoodad ja tõstevõrgud
Haardnoot on suur võrkseintega püünis, mis ümbritseb kala nii külgedelt kui altpoolt, takistades niiviisi nende põgenemist allapoole sukeldumise abil. Tõstevõrk on horisontaalne võrkseintega toru, püramiidi või koonuse kujuline, avaga ülespoole suunatud kott, mis uputatakse teatud sügavusele teatud ajaks ning millesse meelitamiseks kasutatakse valgust või sööta. Kui kalad on ujunud üle avause tõstetakse see veest välja.
-
-
Ümbritsev võrk lusikakujulise keskosa ja kahe külgtiivaga, mis võimaldab hoida kinni kogu kalaparve, kui külgtiivad on samaaegselt üles tõstetud. Neid võrke saab üldjuhul juhtida ühe suhteliselt väikse paadi abil.
Seotud lingid
-
-
Tõstevõrk, mida juhitakse piki kallast asuvate paiksete seadmete abil ning tõstesüsteem võib olla mehhaniseeritud.
Seotud lingid
-
-
Tõstevõrk, mis koosneb horisontaalsest võrkpaneelist ja ülespoole avanevast kotist millel võib olla toru, püramiidi või koonuse kuju. Püüdmisel kasutatakse tulesid või sööta. Tõstevõrgud haalatakse käsitsi või mehhaaniliselt paati(desse).
Seotud lingid
-
-
Iseloomulik on võrgu põhja kinnitatud liinitross. Liini abil saab võrgu sulgeda ja kogu püütud kala jääb võrku. Seinnootasid, mis on väga suured juhitakse ühe või kahe paadi abil.
Seotud lingid
Seotud lingid
Lõkspüünised
Püünised on suured statsionaarsed võrgud, piirded või potid, kus kala püsib või kuhu siseneb vabatahtlikult, ning millest põgenemine on takistatud.
-
-
Ühe või mitme avatud sissepääsuga püünis mis püüab kalu või vähke erinevatest materjalidest (puidust, vitstest, metallist, traatriidest vms.) valmistatud puuri või korvi. Need on tavaliselt paigutatud põhja, söödaga või ilma, üksikult või köiega ühendatud reas, poidega pinnal, mis tähistavad nende asukohta.
Seotud lingid
Seotud lingid
Nakkevõrgud ja sarnased võrgud
Nakkepüünised on ühe-, kahe-, või kolmekordsete võrkseintega vertikaalsed pinnalähedased, põhjas või eri sügavustes kasutatavad püünised millesse kala takerdub kas lõpusepiludega või end sisse mässides.
-
-
Põhja kinnitatud võrk, millel on kolm võreseina, kaks välisseina, mille võrgusilmad on suremad, kui lõdvalt rippuval sisemisel võrkpaneelil. Kala takerdub peale välisseinast läbi ujumist sisemisse võrkseina.
Seotud lingid
-
-
Nakkevõrku kasutatakse üldiselt madalas vees ja see ümbritseb kala vertikaalselt. Kui kalad on võrku püütud, sunnitakse neid müra või muude vahendite abil end ümbritsevasse võrku sisse mässima.
Seotud lingid
-
-
Põhja on kinnitatud nakkevõrk, mille alumine osa on asendatud abaraga.
Seotud lingid
-
-
Nakkevõrk koosneb ühest põhja või sellest teatud kõrgusele kinnitatud võrgulinast, mis kinnitatakse ankruga mere põhja ja jäetakse hõljuma.
Seotud lingid
-
-
Võrk mida hoitakse ujukite abil pinnal või teatud sügavusel allpool. Võib triivida vabalt omette või sagedamini on kinnitatud paadi külge
Seotud lingid
Seotud lingid
Noodad
Noot on väga pikk võrk, mis võib olla koos või ilma kotita keskel ning mida juhitakse kas kaldalt või paadist teatud vahemaa järel kahe pika selle otsa kinnitatud köie abil (kalade püüdmiseks või haalamiseks).
-
-
Noodavõrk on kinnitatud ujuva poi külge, kui laev jõuab uuesti poi juurde, tõmmatakse see pardale, kaks haalamisliini otsa kinnitatakse vintsile ja laeva edasiliikudes algab haalamine.
Seotud lingid
-
-
Kahe pika trossiga (noodatrossid) juhitav veetav haardnoot, mis tänu oma konstruktsioonile ajab kalad nooda avause poole. Võrkpüünis, mis oma kujult ja suuruselt sarnaneb põhjatraaliga, koosneb kahest pikast tiivast, kerest ja kotist (noodapärast).
Seotud lingid
-
-
Noodavõrk, mis on mõeldud paaris töötamiseks, kui kaks paati töötavad paaris sama võrguga.
Seotud lingid
-
-
Noot, mida juhitakse maapealt, tavaliselt kasutatakse kalda lähedal, madalas vees; nooda põhi ja küljed toimivad loomuliku takistusena mis ei lase kalal võrguga piiratud alast välja ujuda.
Seotud lingid
Seotud lingid
Õnged ja jadad
Õnged ja jadad on püügivahendid, kus kala meelitatakse konksu otsa kinnitatud loomuliku või kunstliku sööda abil.
-
-
Õngejada koosneb pikast pealiinist, millele on kindlate vahemike järel kinnitatud söödaga või söödata konksud. Pealiin on paigugutatud horisontaalselt põhja või harvemini pinna lähedale.
Seotud lingid
-
-
Ridvata õngesid kasutakse koos või ilma pooli ja vardata. Süvamere püügil juhitakse liine tavaliselt rullikute abil. Kasutatav sööt võib olla looduslik või kunstlik. Sellist tüüpi püügivahendid sisaldavad taglasõngejadasid mida juhitakse käsitsi ja kasutatakse väikepaatides.
Seotud lingid
-
-
Õnged töötavad mehhaaniliselt mootoriga rullikute või pooli abil. Kasutatakse tavaliselt keskmise suurusega laevadel, kuid võib kasutada ka suhteliselt väikestes paatides. Pooli liinide liikumine võib olla täisautomaatne
Seotud lingid
-
-
Triivõngejada koosneb pinna lähedale või korrapäraste vahedega ujukite abil teatud sügavusele paigutatud pealiinist millel on küllaltki pikkade nööridega koorrapäraste vahedega paigutatud söödastatud konksud. Triivõngejada võib olla küllaltki pikk. Mõned triivõngejadad võidakse välja lasta ka vertikaalselt, rippudes alla pinnal hõljuva ujuki küljest.
Seotud lingid
-
-
Loodusliku või kunstliku söödaga varustatud lihtne liin, mida veetakse laeva järel teatud sügavusel või pinna lähedal. Mitut liini veetakse tavaliselt koos
Seotud lingid
Seotud lingid
Traalpüünised
Traalpüünis on koonusekujuline võrk (koosneb kahest, neljast või enamast lülist), mida veetakse ühe või kahe paadi abil põhjas või eri sügavustes.
-
-
Traal, mis koosneb koonusekujulisest kehast, tavaliselt kahe, nelja (või vahel enama) lüliga, suletud noodapäraga ning ettepoole avanevate külgtiibadega. Seda juhitakse ja hoitakse horisontaalselt lahti kahe paadi abil.
Seotud lingid
-
-
Püügivahend, mis koosneb kahest ührsugusest koostoimivast võrgust, mis hoitakse lahti ühe paari traallaudade abil. Sisemised tiivad on kinnitatud veoseadele, mida tõmmatakse koos traallaudadega
Seotud lingid
-
-
Traal mis on mõeldud erinevates sügavustes kasutamiseks.Tõmmatakse kahe paadi abil, kindlustades nii võrgu horisontaalse avanemise.
Seotud lingid
-
-
Veetav traal, mille suud hoitakse lahti piimi või muu sarnase seadmega, olenemata sellest, kas seda mööda merepõhja vedades toetatakse või mitte.
Seotud lingid
-
-
Koonusekujuline võrk, mida saab vedada eri sügavustes. See on koonusekujuline, koosneb tavaliselt neljast lülist, on suletud noodapäraga ning ettepoole avanevate külgtiibadega. Juhitakse ühe paadi abil ja hoitakse horisontaalselt lahti traallaudade abil.
Seotud lingid
-
-
Koonusekujuline võrk, mis tavaliselt koosneb kahest, neljast või enamast lülist, suletud ühe või kahe noodapäraga ning ettepoole avanevate külgtiibadega. Seda juhitakse ühest paadist ja hoitakse avatuna kahe horisontaalse traallaua abil.
Seotud lingid
Seotud lingid
Tragid
Tragid on püügivahendid, mida veetakse mööda põhja karpide püüdmiseks. Need koosnevad raamiga suust, mille külge on kinnitatud metallist rõngastest või võrgust valmistatud kott.
-
-
Väike kerge tragi, mis koosneb raamiga ava külge kinnitatud metallrõngastest või võrgust kotist. Seda kasutatakse madalal vees kaldal või paadis käsitsi.
Seotud lingid
-
-
Püünis, mis kaevab molluskid põhjast välja võimsate veejugade abil. Saak toimetatakse paati konveierlindi või pumba abil.
Seotud lingid
-
-
Püügivahend, mis koosneb raamiga avast mis hoiab metallrõngastest või võrgust kotti. Paadtitragisid on kaks versiooni: tragid, mis püüavad pinna lähedalt või tragid, mis tungivad sügavamale 30 cm või enam.
Seotud lingid
Seotud lingid
Andmeallikad