Obkroževalne mreže in dvižne mreže
Obkroževalne mreže so velike mreže, nastavljene tako, da obkrožijo zbrane ribe, tako od strani kot od spodaj, in s tem preprečijo, da bi ribe ušle tako, da bi plavale proti dnu. Dvižne mreže so vodoravne mreže ali mreže v obliki paralelepipedne, piramidne ali stožčaste vreče, pri katerih odprtina gleda navzgor. Potopljene so na določeni globini, kjer so puščene toliko časa, kot je potrebno, da svetloba ali vaba privabi ribe nad odprtino, nato pa se mreže dvigne iz vode.
-
-
Dvižna mreža iz mrežne ploskve ali vreče paralelepipedne, piramidne ali stožčaste oblike z odprtino, ki gleda navzgor. Proces lovljenja spodbujajo luči ali preprosto vaba. Dvižne mreže se izvlečejo ročno ali mehansko z enega ali več čolnov.
Sorodne povezave
-
-
Obkroževalna mreža z osrednjo nabreklino v obliki žlice in dvema stranskima kriloma. Obe krili se hkrati povleče navzgor in tako se jata rib zadrži. Te mreže se običajno upravlja s preprostega čolna, ki je razmeroma majhen.
Sorodne povezave
-
-
Dvižna mreža, običajno upravljana z nepremičnih naprav ob obali, pri katerih so dvižni sistemi včasih mehanizirani.
Sorodne povezave
-
-
Mreža, katere značilnost je uporaba zaporne vrvice na dnu mreže. Zaporna vrvica omogoča, da se mreža zapira kot torba, kar omogoča zadržanje vseh ujetih rib. Zaporne plavarice, ki so lahko zelo velike, se upravljajo z enega ali dveh čolnov.
Sorodne povezave
Sorodne povezave
Potegalke
Potegalka je zelo dolga mreža. Na sredini ima lahko vrečo, ki je bodisi nastavljena z obale ali s čolna, da obkroži določeno območje in se upravlja z dvema (dolgima) vrvema, pritrjenima na njene konce (za vleko in zajetje jate rib).
-
-
Potegalka, upravljana s čolna na odprtem morju, ki jo sestavljajo nabreklina (vreča ali rahla mreža) in dolga krila, pogosto podaljšana z dolgimi vlečnimi vrvmi.
Sorodne povezave
-
-
Potegalka, upravljana s kopnega, ki se običajno uporablja v plitvih vodah blizu obale. Spodnji in zgornji del delujeta kot naravna pregrada, ki onemogoča, da bi ribe ušle iz območja, ki ga zajema mreža.
Sorodne povezave
-
-
Potegalka, ki je zasnovana za ribolov v paru, kar pomeni, da dva čolna upravljata mrežo v paru.
Sorodne povezave
-
-
Potegalka, ki je nameščena s prosto plavajoče označevalne boje. Ko plovilo ponovno doseže bojo, se potegalka dvigne na krov. Oba konca vrvi za vleko sta povezana z vitlom, nato pa plovilo, ki se pomika naprej, začne izvleko.
Sorodne povezave
Sorodne povezave
Strgače
Strgače so orodje za lovljenje lupinarjev. Deluje tako, da se vleče po dnu. Sestavlja jih okvir ustja, na katerega je pritrjena zadrževalna vreča iz kovinskih obročev ali mrežic.
-
-
Orodje, ki z močnimi podvodnimi curki izkopava mehkužce iz dna. Ulov se na čoln prenese s pomočjo naprave s transportnim trakom ali sesalno črpalko.
Sorodne povezave
-
-
Majhna, lahka strgača, ki sestoji iz okvira ustja, pritrjenega na zadrževalno vrečo iz kovinskih obročev ali mrežic. Upravlja se ročno v plitvih vodah, s kopnega ali s čolna.
Sorodne povezave
-
-
Orodje sestavlja okvir ustja, na katerega je pritrjena zadrževalna vreča iz kovinskih obročev ali mrežic. V glavnem poznamo dve vrsti strgač za uporabo s plovila: strgače, ki strgajo dno, in strgače, ki prodrejo v morsko dno do globine 30 cm ali več.
Sorodne povezave
Sorodne povezave
Trnki in vrvice
Trnki in vrvice so orodje, pri katerih ribe privabijo naravne ali umetne vabe na trnkih, ki so pritrjeni na en konec vrvice ali predvrvice in na katere se ujamejo.
-
-
Preprosta vrvica z naravno ali umetno vabo, ki se s čolnom vleče blizu površja ali na določeni globini. Več vrvic se običajno vleče hkrati s pomočjo zunanjih stranskih ročic.
Sorodne povezave
-
-
Viseči parangal sestavljajo glavna vrvica, ki jo blizu površja ali na določeni globini držijo enakomerno razmaknjeni plovci, in razmeroma dolge predvrvice s kavlji z vabami, ki so enakomerno razporejeni na glavni vrvici. Viseči parangal je lahko precej dolg. Nekateri viseči parangali so nameščeni navpično, pri čemer vsaka vrvica visi s plovca na površju.
Sorodne povezave
-
-
Ročne vrvice lahko delujejo mehansko z električnimi kolesci ali bobni. Običajno se uporabljajo na srednje velikih plovilih, vendar pa se lahko uporabljajo tudi na razmeroma majhnih čolnih. Ribiške palice so lahko mehanizirane, pri čemer je premikanje palice povsem avtomatsko.
Sorodne povezave
-
-
Ročne ribiške vrvice so lahko opremljene s palico ali brez. Za ribolov v globokih vodah se vrvice običajno upravlja s pomočjo kolesc. Uporabljena vaba je lahko naravna ali umetna. Ta vrsta orodja vključuje vrvice s svetlečimi vabami, ki se upravljajo ročno z majhnih čolnov.
Sorodne povezave
-
-
Parangal sestavlja glavna vrvica, včasih precejšne dolžine, na katero so v enakomernih presledkih pritrjene predvrvice s kavlji z vabami ali brez. Glavna vrvica je nameščena vodoravno nameščena bodisi na dnu ali blizu dna, redkeje blizu površja.
Sorodne povezave
Sorodne povezave
Vlečne mreže
Vlečne mreže so mreže v obliki stožca (iz dveh, štirih ali več ploskev), ki jih vlečeta en ali dva čolna, na dnu ali pelagično.
-
-
Orodje sestavljata dve identični vlečni mreži, ki delujeta skupaj, odprti pa ju drži en par širilk. Notranja krila so nameščena na sani, ki se skupaj z drugimi širilkami vlečejo s skupnega kavlja.
Sorodne povezave
-
-
Stožčasta mreža za pelagično vleko. Sestavlja jo stožčasto telo, običajno iz štirih ploskev, ki se zaključi z vrečo, mreža pa ima stranska krila, ki se raztezajo naprej od ustja. Upravlja se z enega čolna, širilke pa jo držijo vodoravno odprto.
Sorodne povezave
-
-
Vlečna mreža, zasnovana in opremljena za pelagičen lov. Vlečeta jo hkrati dva čolna, ki tako zagotavljata, da je mreža vodoravno odprta.
Sorodne povezave
-
-
Stožčasta mreža, ki jo sestavljajo glavni del – običajno iz dveh, štirih ali včasih več ploskev, ki ga zapirata ena ali dve vreči – ter stranska krila, ki se raztezajo naprej od ustja. Upravlja se z enega čolna, dve širilki pa jo držita vodoravno odprto.
Sorodne povezave
-
-
Vlečna mreža, ki jo sestavljajo stožčasti del – običajno iz dveh, štirih (in včasih več) ploskev, ki ga zapira vreča – ter stranska krila, ki se raztezajo naprej od ustja. Upravlja se z dveh čolnov, ki jo držita vodoravno odprto.
Sorodne povezave
-
-
Vlečna mreža, ki je sestavljena iz stožčastega dela, ki se konča z vrečo, ki zadrži ulov. Vodoravno ustje odpira lesena ali kovinska, ki je lahko dolga 10 m ali več.
Sorodne povezave
Sorodne povezave
Vrše in pasti
Pasti, velike nepremične mreže ali zajezitve ali vrše, so orodje, v katerih so ribe zadržane ali vstopijo prostovoljno, njihov pobeg pa se prepreči.
-
-
Past, zasnovana za lovljenje rib ali rakov v obliki kletk ali košar iz različnih materialov (lesa, vrbovega protja, kovinskih palic, kovinske mreže itd.) z eno ali več odprtin ali ustij. Običajno se nastavijo na dnu, z vabami ali brez, posamezno ali v vrstah. Te so z vrvmi povezane z bojami na površju, ki kažejo njihov položaj.
Sorodne povezave
Sorodne povezave
Zabodne in podobne mreže
Zabodne in zapletne mreže so nizi enojnih, dvojnih ali trojnih mrež, nameščenih navpično blizu površja, pelagično ali na dnu, v katere se ribe zabodejo, razpletejo ali ujamejo v mrežo.
-
-
Pridneno orodje iz zabodne mreže, katere spodnji del nadomešča trislojna mreža.
Sorodne povezave
-
-
Zabodna mreža, ki se običajno uporablja v plitvih vodah in stoji navpično, da obkroži ribe. Ko mreža obkroži ribe, se jih s hrupom ali drugače prežene v zabodno mrežo ali pa se zapletejo v mreže, ki jih obdajajo.
Sorodne povezave
-
-
Zabodna mreža sestoji iz ene mreže, ki je s sidri ali utežmi pritrjena na dnu oz. na določeni višini nad dnom.
Sorodne povezave
-
-
Pridnena mreža iz trojne mrežaste stene, od katerih sta dve zunanji mrežasti steni širše tkani kot ohlapna notranja mreža. Ribe se zapletejo v finejšo notranjo mrežo, potem ko pridejo skozi zunanjo.
Sorodne povezave
-
-
Mreža, ki jo na površju ali na določeni globini drži več plovcev. Prosto plava s tokom ločeno ali pogosteje s plovilom, na katerega je pritrjena.
Sorodne povezave
Sorodne povezave
Podatkovni viri