Drapáky
Drapák je zařízení pro lov korýšů, které je taženo po dně. Je tvořen rozevřeným rámem, na kterém je připevněna kapsa z kovových kroužků nebo pletiva.
-
-
Zařízení sestává z rozevřeného rámu, k němuž je připevněna kapsa z kovových kroužků nebo pletiva. V zásadě existují dvě varianty drapáků: drapáky, které seškrabávají povrch dna, a drapáky, které pronikají do mořského dna do hloubky 30 cm nebo i více.
Související odkazy
-
-
Zařízení , které sesbírá měkkýše ze dna pomocí silných podvodních trysek. Úlovek může být dopravován na člun pomocí dopravního pásu nebo sacího čerpadla.
Související odkazy
-
-
Malý lehký drapák, tvořený rozevřeným rámem, je připevněn ke shromažďovací kapse z kovových kroužků nebo pletiva. Je obsluhován ručně v mělkých vodách, z břehu nebo z lodi.
Související odkazy
Související odkazy
Háčky a šňůry
Háčky a udice jsou typem vybavení, pomocí něhož se ryby lákají na přírodní nebo umělé návnady. Návnady se umisťují na háček, na který se pak ryba chytí.
-
-
Unášená dlouhá lovná šňůra se skládá z hlavní šňůry, která se drží blízko hladiny nebo v určité hloubce pomocí pravidelně rozmístěných plováků a s relativně dlouhými návazci opatřenými háčky s návnadou, které jsou rovnoměrně rozloženy na hlavní šňůře. Unášené dlouhé lovné šňůry mohou mít značnou délku. Některé unášené lovné šňůry jsou umístěny svisle tak, že každá šňůra visí z plováku na hladině.
Související odkazy
-
-
Lovné šňůry se skládají z hlavní šňůry, někdy značné délky, na kterou jsou v pravidelných intervalech navázány kratší šňůry s návnadou nebo bez ní. Hlavní šňůra se umisťuje vodorovně na dno či v jeho blízkosti nebo méně často v blízkosti hladiny.
Související odkazy
-
-
Ruční šňůry a udice mohou být ovládány mechanicky, pomocí elektrického navijáku nebo bubnu. Obvykle se používají na středně velkých plavidlech, ale mohou být také použity na relativně malých člunech. Prutové udice mohou být také mechanizovány s plně automatizovaným pohybem tyče.
Související odkazy
-
-
Ruční šňůry a udice se mohou používat s prutem nebo bez prutu. Pro rybolov v hlubokých vodách se udice obvykle používají s navijákem. Používaná návnada může být přírodní nebo umělá. Tento typ rybolovu zahrnuje ponoření lovných šňůr ovládaných ručně a používá se na malých lodích.
Související odkazy
-
-
Jednoduchá šňůra s přírodní nebo umělou návnadou se táhne za lodí buď blízko hladiny nebo v určité hloubce pod ní. Obvykle se pomocí výložníku táhne několik šňůr současně.
Související odkazy
Související odkazy
Kruhové zátahové sítě a čeřeny
Kruhové sítě jsou velké síťové stěny určené pro obklíčení shromážděných ryb ze stran i zespodu, což jim zabrání v úniku. Čeřeny jsou horizontální panely ze síťoviny nebo vaky ve tvaru rovnoběžnostěnu, jehlanu nebo kužele s otvorem nahoře, které se ponoří do určité hloubky. Ponechají se zde nějakou dobu, během níž jsou ryby lákány světlem nebo návnadou, a pak se čeřeny vyzvednou z vody.
-
-
Zvedání sítě je obvykle zajištěno ze stacionárních zařízení nacházejících se u pobřeží a zvedací systém je často mechanizován.
Související odkazy
-
-
Čeřen se skládá z horizontálního síťového panelu nebo vaku ve tvaru rovnoběžnostěnu, jehlanu nebo kužele s otvorem nahoře. Proces lovení je podporován světlomety nebo jednoduše nějakou návnadou. Čeřeny se vytahují ručně nebo mechanicky z jedné nebo více lodí.
Související odkazy
-
-
Síť je charakteristická tím, že má ve spodní části uzavírací šňůru. Tato šňůra umožní uzavřít síť podobně jako váček a tak zachytit všechny zachycené ryby. Košelkové nevody mohou být velmi velké a jsou obsluhovány jednou nebo dvěma loděmi.
Související odkazy
-
-
Obklopující síť s centrální částí lžícovitého tvaru a dvěma bočními křídly, což umožňuje zachytit hejno ryb tak, že se obě křídla vytáhnou současně nahoru. Tyto sítě jsou obvykle obsluhovány relativně malými, prostými plavidly.
Související odkazy
Související odkazy
Nevody
Velmi dlouhá síť, uprostřed s košem nebo bez koše, která se obsluhuje buď z břehu nebo z lodi. Obklopuje určitou vodní plochu a ovládá se dvěma (často velmi dlouhými) lany, která jsou upevněna na koncích sítě a slouží ke shromáždění a vytažení ulovených ryb.
-
-
Sítě ovládané z lodi na otevřeném moři, tvořené uzavřeným vakem nebo volnou síťovinou a dlouhými křídly, která jsou často zakončena dlouhými tažnými lany nebo šňůrami.
Související odkazy
-
-
Síť určená pro párový rybolov, při kterém je síť obsluhována dvojicí plavidel.
Související odkazy
-
-
Zátahová síť, která je ovládána ze břehu a obvykle se používá v mělkých vodách, v blízkosti pobřeží; dno a hladina působí jako přírodní překážky, které znemožňují rybám uniknout z oblasti obklopené sítí.
Související odkazy
-
-
Síť je spuštěna od volně plovoucí signální bóje; poté co se loď vrátí k bóji, síť se vytahuje na palubu. Oba konce tažné šňůry jsou připojeny k navijáku a začíná přitahování a vytahování za pomoci plujícího plavidla.
Související odkazy
Související odkazy
Vězence a lapadla
Vrše, velké stacionární sítě, lapací nádoby nebo koše, jsou zařízení, ve kterých jsou zadržovány ryby nebo do nichž dobrovolně vstupují a poté již nemohou uniknout.
-
-
Vrše jsou navrženy k chytání ryb a korýšů. Mohou mít podobu klecí nebo košů vyrobených z různých materiálů (dřevo, proutí, kovové tyče, drátěné pletivo atd.) s jedním nebo více vstupními otvory. Obvykle se umisťují na dno, s návnadou nebo bez ní, jednotlivě nebo v řadách. Jsou pomocí lan (lanek plováků) spojeny s bójemi, které na hladině ukazují jejich umístění.
Související odkazy
Související odkazy
Vlečné sítě
Síť kuželovitého tvaru pro aktivní lov, zakončená jádrem nebo zužujícím se rukávcem, která je vlečena jedním nebo dvěma plavidly. Používá se buď pro lov při dně nebo pro lov ve středně hluboké vodě (pelagický tral).
-
-
Vlečná síť se skládá z kuželovitého těla, obvykle vyrobeného ze dvou nebo čtyř (a někdy i více) panelů, uzavřených kapsami, a z bočních křídel, která jsou z otvoru roztažena směrem dopředu. Je upevněna ke dvěma lodím, které ji obsluhují.
Související odkazy
-
-
Vlečná síť navržená a vybavená pro pelagické vody. Je tažena současně dvěma čluny, což zajistí horizontální otevření sítě.
Související odkazy
-
-
Síť ve tvaru kužele je vlečena ve středně hlubokých vodách. Skládá se z kuželovitého tělesa, obvykle sestávajícího ze čtyř panelů, které končí v kapse sítě, a z bočních křídel, která jsou z otevřeného ústí sítě roztažena směrem dopředu. Je obsluhována jednou lodí. Otvor je ve vodorovném směru zajištěn rozpěrnými deskami.
Související odkazy
-
-
Tralová síť tažená jedním člunem, jejíž horizontální rozevření je možné pomocí rozpěrných desek, které jsou poměrně těžké a jsou vybaveny kovovými patkami uzpůsobenými pro dobrý kontakt se dnem.
Související odkazy
-
-
Vlečná síť kuželovitého tvaru, zakončená kapsou nebo vakem pro zachycení úlovku. Vodorovné rozevření sítě je zajištěno pomocí ocelového nebo dřevěného výložníku, který může být dlouhý až 10 m.
Související odkazy
-
-
Výbava zahrnující dvě stejné vlečné sítě pracující společně, horizontálně otevřené jedním párem rozpěrných desek. Vnitřní křídla jsou upevněna na saních tažených souběžně s rozpěrnými deskami na společném závěsném zařízení.
Související odkazy
Související odkazy
Zatahovací tenatové sítě a podobné sítě
Tenatové sítě mají podobu jednoduchých, dvojitých nebo trojitých síťových stěn, které jsou umístěny svisle pod hladinou nebo u dna. Ryby se v nich zamotají, zapletou nebo se v nich zachytí za žábry.
-
-
Tenatová síť se obecně používá v mělké vodě. Jejím účelem je obklíčit ryby ve svislém směru. Po obklíčení jsou ryby hlukem nebo jinými prostředky donuceny k tomu, že se v síti zamotají nebo zachytí žábrami.
Související odkazy
-
-
Síť je udržována plováky na hladině nebo v určité vzdálenosti pod ní. Volně se pohybuje po proudu, a to buď samostatně, nebo častěji za lodí, k níž je připevněna.
Související odkazy
-
-
Tenatová sít jejiž spodní část je nahrazena třístěnnou tenatovou sítí.
Související odkazy
-
-
Tenatová síť je tvořena jedním kusem síťoviny, která je pevně připevněna pomocí kotev nebo závaží ke dnu nebo fixována v určité vzdálenosti nad ním.
Související odkazy
-
-
Sada tvořená třemi stěnami síťoviny, přičemž dvě vnější stěny mají oka s větší velikostí než volně zavěšená vnitřní stěna. Ryby se zapletou do vnitřní husté stěny po průchodu většími oky.
Související odkazy
Související odkazy
Zdroj udajů