Dredže
Dredže patria k výstroju, ktorý sa vlečie pri dne a zachytáva mäkkýše. Otvor je vystužený rámom, ku ktorému sa pripája vak pozostávajúci z kovových krúžkov alebo mriežok.
-
-
Výstroj, ktorý tvorí otvor vystužený rámom, ku ktorému sa pripája vak pozostávajúci z kovových krúžkov alebo mriežok. V podstate existujú dva druhy lodných dredží: dredže, ktoré sa obtierajú o dno a dredže, ktoré prenikajú 30 cm alebo hlbšie pod morské dno.
Súvisiace odkazy
-
-
Výstroj, ktorý z dna pomocou výkonných podvodných dýz vyhrabáva mäkkýše. Úlovok možno potom presunúť na loď pomocou dopravníka alebo nasávacieho čerpadla.
Súvisiace odkazy
-
-
Malá ľahká dredž, ktorú tvorí otvor vystužený rámom, ku ktorému sa pripája vak pozostávajúci z kovových krúžkov alebo mriežok. V plytkých vodách sa ovláda ručne, prípadne z pobrežia alebo lode.
Súvisiace odkazy
Súvisiace odkazy
Háčiky a lovné šnúry
Háčiky a lovné šnúry patria k výstroju, ktorý láka ryby pomocou prírodných alebo umelých návnad (lákadiel) umiestnených na háčiku, ktorý je pripevnený ku koncu lovnej šnúry alebo sieťky a na ktorý sa ryby zachytávajú.
-
-
Unášanú lovnú šnúru tvorí hlavná šnúra, ktorú blízko hladiny alebo v určitej hĺbke udržujú s pravidelným rozostupom umiestnené plaváky a pomerne dlhé sieťky a háky s návnadami, ktoré sú s pravidelnými rozostupmi rozmiestnené po hlavnej šnúre. Unášané lovné šnúry môžu byť dosť dlhé. Niektoré unášané lovné šnúry sa do vody pokladajú vertikálne, pričom každá šnúra visí z plaváku na hladine.
Súvisiace odkazy
-
-
Lovné šnúry tvorí hlavná šnúra, ktorá niekedy býva značne dlhá a na ktorú sa pravidelne upevňujú sieťky a háky s návnadami alebo bez nich. Hlavná šnúra sa do vody pokladá horizontálne alebo blízko dna, menej bežné je kladenie blízko hladiny.
Súvisiace odkazy
-
-
Ručné lovné šnúry možno ovládať mechanicky za pomoci napájaných cievok alebo bubienka. Zvyčajne sa používajú na plavidlách strednej veľkosti, ale môžu sa používať aj na pomerne malých lodiach. Mechanizované môžu byť aj udice, pričom sa pohybujú plne automaticky.
Súvisiace odkazy
-
-
Ručné lovné šnúry sa môžu používať s udicami a prútmi alebo bez nich. Pri rybolove v hlbokých vodách sa ovládajú pomocou cievok. Použiť možno prírodné alebo umelé návnady. Tento typ výstroja obsahuje upínacie lanká, ktoré sa ovládajú ručne a používajú sa na malých lodiach.
Súvisiace odkazy
-
-
Jednoduchá šnúra vybavená prírodnou alebo umelou návnadou, ktorú ťahá plavidlo po hladine alebo v určitej hĺbke. Väčšinou sa ťahá pomocou člnov s podperou viacero šnúr naraz.
Súvisiace odkazy
Súvisiace odkazy
Koše a pasce
Pasce, veľké statické siete či hrádze a koše patria k výstroju, ktorý funguje tak, že ryby sa zachytávajú vnútri, prípadne dovnútra vplávajú samy a pasca im zabraňuje uniknúť.
-
-
Pasca určená na lov rýb alebo kôrovcov do klietok či košov vyrobených z rozličných materiálov (drevo, prútie, kovové tyče, drôtená sieťovina atď.), ktoré majú jeden alebo viac otvorov či vchodov. Zvyčajne sa pasce kladú na dno, s návnadami alebo bez nich, osamote alebo v radoch, pričom sú lanami (šnúrami z bójí) pripevnené k bójam na hladine, ktoré ukazujú ich polohu.
Súvisiace odkazy
Súvisiace odkazy
Obchvatné siete a čerene
Obchvatné siete sú veľké sieťové steny určené na obkolesenie zhromaždených rýb z obidvoch strán aj zospodu, v dôsledku čoho ryby nemôžu sieť podplávať. Čerene sú horizontálne sieťové panely alebo vaky v tvare rovnobežnostena, pyramídy či kužeľa s otvorom smerujúcim nahor, ktoré sa čiastočne ponoria a ponechajú sa na mieste po dobu potrebnú na to, aby svetlo či návnada prilákali ryby k otvoru: následne sa ryby z vody vytiahnu.
-
-
Čereň, ktorý tvorí horizontálny sieťovinový panel alebo vak v tvare rovnobežnostena, pyramídy či kužeľa s otvorom smerujúcim nahor. Na podporu lovu sa používajú svetlá alebo jednoducho návnady. Čerene sa vyťahujú ručne alebo mechanicky za pomoci jednej alebo viacerých lodí.
Súvisiace odkazy
-
-
Obchvatná sieť, ktorá má stredné jadro lyžicovitého tvaru a dve bočné krídla, vďaka čomu možno po zdvihnutí oboch krídel naraz vnútri zachytiť celý húf rýb. Tieto siete sú väčšinou ovládané z jednoduchých a pomerne malých lodí.
Súvisiace odkazy
-
-
Čereň zvyčajne ovládaný zo statických zariadení rozmiestnených pozdĺž pobrežia, kde sa občas nachádzajú mechanické zdvíhacie systémy.
Súvisiace odkazy
-
-
Sieť charakteristická využívaním sťahovacieho lana v spodnej časti. Vďaka sťahovaciemu lanu sa sieť dokáže zatvoriť ako vak a zachytiť tak vnútri všetky ulovené ryby. Vakové siete, ktoré môžu byť veľmi veľké, sú ovládané jednou alebo dvomi loďami.
Súvisiace odkazy
Súvisiace odkazy
Vlečné siete
Vlečné siete majú kužeľovitý tvar (pozostávajúci z dvoch, štyroch alebo viacerých panelov) a vlečie ich jedna alebo dve lode po dne, prípadne v pelagiálnej oblasti.
-
-
Výstroj skladajúci sa z dvoch rovnakých vlečných sietí, ktoré pracujú súčasne a sú horizontálne otvorené párom dosiek vodiaceho štítu. Vnútorné krídla sú pripojené k ťažnému mechanizmu, ktorý loď vlečie spolu s doskami vodiaceho štítu, upevnenými v spoločnom lúčovitom úväze.
Súvisiace odkazy
-
-
Vlečná sieť, ktorú tvorí kužeľovité jadro bežne vyrobené z dvoch, štyroch (a niekedy viacerých) panelov, uzatvorená jedným alebo dvomi koncovými rukávcami a s bočnými krídlami vyčnievajúcimi z otvoru. Je ovládaná dvomi loďami, ktoré zároveň udržujú otvor v horizontálnej polohe.
Súvisiace odkazy
-
-
Vlečná sieť určená a vybavená na rybolov v pelagiálnej oblasti. Vlečú ju za sebou dve lode súčasne, čím na sieti vzniká horizontálny otvor.
Súvisiace odkazy
-
-
Kužeľovitá sieť, ktorú loď vlečie v pelagiálnej oblasti. Tvorí ju kužeľovité jadro bežne vyrobené zo štyroch panelov, ktoré je zakončené koncovým rukávcom. Sieť má bočné krídla vyčnievajúce z otvoru. Je ovládaná z jednej lode a horizontálny otvor udržujú dosky vodiaceho štítu.
Súvisiace odkazy
-
-
Vlečná sieť, ktorú tvorí kužeľovité jadro zakončené vakom alebo koncovým rukávcom, ktorý zachytáva úlovok. Horizontálny otvor siete udržiava drevená alebo kovová rozpera, ktorá môže mať dĺžku 10 m alebo viac.
Súvisiace odkazy
-
-
Sieť kužeľovitého tvaru, ktorú tvorí jadro bežne vyrobené z dvoch, štyroch a niekedy viacerých panelov, uzatvorená jedným alebo dvomi koncovými rukávcami a s bočnými krídlami vyčnievajúcimi z otvoru. Je ovládaná z jednej lode a otvor v horizontálnej polohe udržujú dve dosky vodiaceho štítu.
Súvisiace odkazy
Súvisiace odkazy
Záťahové siete
Záťahová sieť je veľmi dlhá sieť v strede s vakom alebo bez neho, ktorá sa kladie z pobrežia alebo lode na ohraničenie určitej oblasti a ovláda sa pomocou dvoch (dlhých) lán upevnených na jej koncoch (určených na odchyt a vyťahovanie rýb).
-
-
Záťahová sieť ovládaná z lode na otvorenom mori, ktorá sa skladá z jadra siete (vaku alebo voľnej sieťoviny) a dlhých krídel, ktoré sa často naťahujú pomocou dlhých vlečných alebo ťažných lán.
Súvisiace odkazy
-
-
Záťahová sieť určená na párový rybolov, pri ktorom sieť spoločne ovláda dvojica lodí.
Súvisiace odkazy
-
-
Záťahová sieť ovládaná z brehu, ktorá sa väčšinou používa v plytkých vodách neďaleko pobrežia: spodná časť a povrch slúžia ako prirodzená bariéra, ktorá rybám zabraňuje uniknúť z oblasti pokrytej sieťou.
Súvisiace odkazy
-
-
Záťahová sieť, ktorá sa pokladá z voľne plávajúcej značkovacej bóje: po návrate plavidla k bóji sa sieť vytiahne na palubu, oba konce vlečných lán sa pripoja k navijaku a plavidlo pri postupe ťahá a vlečie sieť za sebou.
Súvisiace odkazy
Súvisiace odkazy
Žiabrovky a podobné siete
Žiabrovky a zakliesňovacie siete sú rady jednotlivých, dvojitých alebo trojitých vertikálnych sieťových stien, ktoré sa kladú blízko hladiny v pelagiálnej oblasti alebo na dne a do ktorých sa zachytávajú alebo zamotávajú ryby.
-
-
Výstroj určený na dno vybavený žiabrovkou, ktorej nižšiu časť nahradila viacstenná žiabrovka.
Súvisiace odkazy
-
-
Žiabrovka, ktorú tvorí jedna sieťovina pripevnená pomocou kotiev alebo závaží k dnu alebo k určitej výške nad ním.
Súvisiace odkazy
-
-
Žiabrovka, ktorá sa zvyčajne používa v plytkých vodách a pokladá sa vertikálne s cieľom obkľúčenia rýb. Po obkľúčení sú ryby pomocou hluku alebo iných prostriedkov prinútené k tomu, aby sa zachytili alebo zamotali do okolitej sieťoviny.
Súvisiace odkazy
-
-
Sieť nadnášaná na hladine alebo v určitej výške pod ňou pomocou niekoľkých plavákov. Je voľne unášaná prúdom, niekedy sama osebe, ale častejšie býva pripevnená k lodi.
Súvisiace odkazy
-
-
Sieť, ktorá sa pokladá na dno, tvorená tromi stenami sieťoviny, pričom dve vonkajšie steny majú väčšie oká než vnútorný voľne visiaci sieťovinový panel. Ryby sa po preplávaní cez vonkajšiu stenu zamotajú do menšej vnútornej mriežkovanej steny.
Súvisiace odkazy
Súvisiace odkazy
Zdroje Údajov