Dragi
Dragi to narzędzia ciągnione po dnie w celu połowu skorupiaków. Składają się z ramy otworu wlotowego, do której przymocowany jest worek zbudowany z metalowych pierścieni lub siatki.
-
-
Narzędzie składające się z ramy otworu wlotowego, do której przymocowany jest worek zbudowany z metalowych pierścieni lub siatki. Dragi ciągnione przez statek występują zwykle w dwóch wariantach: dragi zgarniające powierzchnię dna i dragi penetrujące dno morza na głębokości 30 cm lub większej.
Powiązane strony
-
-
Narzędzie do wykopywania z dna mięczaków za pomocą silnych podwodnych strumieni. Odłów może być przenoszony na statek za pomocą przenośnika taśmowego lub pompy ssącej.
Powiązane strony
-
-
Mała lekka draga składająca się z ramy otworu wlotowego przymocowanej do worka utrzymującego zbudowanego z metalowych pierścieni lub siatki. Obsługuje się ją ręcznie w wodzie płytkiej, z lądu lub z łodzi.
Powiązane strony
Powiązane strony
Haki i liny
Haki i liny to narzędzia pozwalające na zwabienie ryb za pomocą naturalnej lub sztucznej przynęty umieszczonej na przymocowanym do końca liny lub liny rozgałęziającej haku, na który są łapane.
-
-
Zwykła lina z naturalną lub sztuczną przynętą ciągniona przez statek pod powierzchnią lub na pewnej głębokości. Zwykle jednocześnie ciągnie się kilka węd, używając wysięgnika.
Powiązane strony
-
-
Takle składają się z liny głównej, czasami znacznej długości, do której w regularnych odstępach przymocowane są liny odgałęziające z haczykami z przynętą lub bez. Lina główna jest ustawiana poziomo na dnie lub w jego pobliżu lub — rzadziej — pod powierzchnią.
Powiązane strony
-
-
Takla dryfująca składa się z liny głównej utrzymywanej pod powierzchnią lub na określonej głębokości za pomocą przymocowanych w równych odstępach pływaków oraz przymocowanych w równych odstępach stosunkowo długich lin odgałęziających z haczykami z przynętą. Takle dryfujące mogą być znacznej długości. Niektóre takle dryfujące są zastawiane pionowo, przy czym każda lina zwisa z pływaka unoszącego się na powierzchni.
Powiązane strony
-
-
Wędy ręczne mogą być obsługiwane mechanicznie za pomocą zmotoryzowanych zwijarek lub bębnów. Są zwykle stosowane na statkach średniej wielkości, ale można je również wykorzystywać na stosunkowo małych statkach. Wędy wędziskowe mogą być również zmechanizowane, przy czym ruch wędziska jest całkowicie zautomatyzowany.
Powiązane strony
-
-
Wędy ręczne mogą być używane ze słupem lub prętem lub bez nich. W przypadku połowów w głębinie wędy obsługuje się zwykle za pomocą zwijaka. Przynęta może być naturalna lub sztuczna. Narzędzie tego typu obejmuje linie obróbkowe obsługiwane ręcznie i wykorzystywane na małych statkach.
Powiązane strony
Powiązane strony
Niewody
Niewód to bardzo długa sieć z workiem w środku lub bez niego, która jest zastawiana z brzegu lub ze statku w celu otoczenia pewnego obszaru; jest obsługiwana za pomocą dwóch (długich) lin przymocowanych do jej końców (do wybierania i zaganiania ryb).
-
-
Niewód obsługiwany z lądu, używany zwykle na wodzie płytkiej w pobliżu brzegu; część denna i powierzchniowa działają jako naturalne bariery niepozwalające rybom uciec z obszaru ogrodzonego siecią.
Powiązane strony
-
-
Niewód obsługiwany z łodzi na otwartym morzu składający się z matni (worka lub luźnej sieci) oraz długich skrzydeł często przedłużanych za pomocą długich lin do ciągnięcia lub trałowniczych.
Powiązane strony
-
-
Niewód służący do połowów wykonywanych z dwóch statków wspólnie obsługujących sieć.
Powiązane strony
-
-
Niewód kotwiczony na swobodnie pływającej boi znakowej; po dopłynięciu statku do boi, jest ona podnoszona na pokład, dwa końce lin sznurujących przymocowuje się do wciągarki i rozpoczyna się trałowanie i wybieranie ze statku poruszającego się do przodu.
Powiązane strony
Powiązane strony
Pułapki
Pułapki, duże stacjonarne sieci, zapory lub więcierze to narzędzia, w które łapie się ryby lub do których ryby wpływają dobrowolnie, z których ucieczka jest niemożliwa.
-
-
Pułapka służąca do łapania ryb lub skorupiaków; ma formę klatki lub kosza wykonanych z różnorodnych materiałów (drewna, wikliny, metalowych prętów, metalowej siatki itp.) z jednym lub większą liczbą otworów. Jest zwykle zastawiana na dnie, z przynętą lub bez, pojedynczo lub w rzędach przymocowanych linami (pławlinami) do boi na powierzchni wskazujących położenie pułapki.
Powiązane strony
Powiązane strony
Sieci okrążające i podrywki
Sieci okrążające to duże ściany tkaniny sieciowej zastawiane w celu otoczenia zgrupowanych ryb z boków i od spodu oraz uniemożliwienia im ucieczki w kierunku dna. Podrywki to poziome panele tkaniny sieciowej lub sieci w kształcie równoległościanu, piramidy lub stożka z otworem skierowanym ku górze, które zanurza się na pewnej głębokości, pozostawia na czas potrzeby na zwabienie ryb przez otwór za pomocą światła lub przynęty, a następnie wyjmuje z wody.
-
-
Okrężnica z matnią centralną w kształcie łyżki z dwoma skrzydłami bocznymi; umożliwia zatrzymanie ławicy ryb przez równoczesne wybieranie obu skrzydeł. Takie sieci są zwykle obsługiwane z prostej, stosunkowo małej, łodzi.
Powiązane strony
-
-
Charakteryzuje się tym, że w jej dolnej części stosuje się ściągacz dolny. Ściągacz dolny umożliwia zamknięcie sieci jak torebki i zatrzymanie w niej odłowu. Okrężnice, które mogą być bardzo duże, obsługiwane są przez jeden lub dwa statki.
Powiązane strony
-
-
Podrywka obsługiwana zwykle z instalacji stacjonarnej zamontowanej wzdłuż brzegu; system podrywania jest czasami zmechanizowany.
Powiązane strony
-
-
Podrywka składająca się z poziomego panelu tkaniny sieciowej lub worka w kształcie równoległościanu, piramidy lub stożka z otworem skierowanym ku górze. Połów jest wspomagany światłami lub przynętą. Podrywki są wybierane ręcznie lub mechanicznie z jednego lub większej liczby statków.
Powiązane strony
Powiązane strony
Sieci skrzelowe i podobne
Sieci skrzelowe i oplątujące to pasy pojedynczej, dwuściennej lub trójściennej tkaniny sieciowej, ustawionej pionowo pod powierzchnią, w toni wodnej lub na dnie, w którą ryby się zaplątują.
-
-
Narzędzie denne z siecią skrzelową, której dolna część jest zastąpiona siecią trójścienną.
Powiązane strony
-
-
Sieć utrzymywana jest na powierzchni (lub w pewnej odległości od niej) za pomocą wielu pływaków. Dryfuje swobodnie z prądem samodzielnie lub — częściej — ze statkiem, do którego jest przymocowana.
Powiązane strony
-
-
Sieć skrzelowa składająca się z pojedynczej sieci przymocowanej do dna (lub w pewnej odległości od niego) za pomocą kotwic lub ciężarków.
Powiązane strony
-
-
Sieć skrzelowa jest zwykle wykorzystywana w wodzie płytkiej i zastawiana pionowo, aby otaczała ryby. Po otoczeniu ryb przez sieć stosuje się głośne dźwięki lub inne środki, aby skłonić ryby do zaplątania się w otaczającej je sieci.
Powiązane strony
-
-
Denna sieć stawna wykonana z trzech ścian tkaniny sieciowej, przy czym dwie ściany zewnętrzne są wykonane z sieci o większych okach niż luźno zawieszona ściana sieci wewnętrznej. Po przepłynięciu przez ścianę zewnętrzną ryby zaplątują się w małe oka ściany wewnętrznej.
Powiązane strony
Powiązane strony
Włoki
Włoki to sieci w kształcie stożka (mającego dwie, cztery lub więcej ścian) ciągnione przez jeden lub dwa statki po dnie lub w toni wodnej (pelagiczne).
-
-
Włok składający się z korpusu w kształcie stożka mającego zwykle dwie lub cztery ściany (czasami więcej), zamkniętego workiem niewodu oraz z umieszczonych przy otworze bocznych skrzydeł skierowanych do przodu. Narzędzie jest obsługiwane i utrzymywane w położeniu otwartym przez dwa statki.
Powiązane strony
-
-
Włok zaprojektowany i wyposażony w odpowiedni takielunek do wykorzystania w toni wodnej. Jest holowany jednocześnie przez dwa statki, co gwarantuje poziome otwarcie sieci.
Powiązane strony
-
-
Sieć w kształcie stożka składająca się z korpusu mającego zwykle dwie lub cztery, a czasami więcej ścian, zamkniętego jednym lub dwoma workami niewodu oraz z umieszczonych przy otworze bocznych skrzydeł skierowanych do przodu. Narzędzie obsługuje się z jednego statku, utrzymując je w położeniu otwartym za pomocą dwóch rozpornic.
Powiązane strony
-
-
Sieć stożkowa ciągniona w toni wodnej. Składa się z korpusu w kształcie stożka mającego zwykle cztery ściany, zamkniętego workiem niewodu, oraz z umieszczonych przy otworze bocznych skrzydeł skierowanych do przodu. Narzędzie obsługuje się z jednego statku, a poziomy otwór jest utrzymywany w położeniu otwartym za pomocą rozpornic.
Powiązane strony
-
-
Włok składający się ze stożkowego korpusu zakończonego workiem lub workiem niewodu zatrzymującym odłów. Poziome otwarcie sieci zapewnia drewniane lub metalowe rozprze, które może mieć długość 10 m lub większą.
Powiązane strony
-
-
Narzędzie składające się z dwóch identycznych pracujących razem włoków otwieranych poziomo za pomocą pojedynczej pary rozpornic. Skrzydła środkowe są przymocowane do sań holowanych równocześnie z rozpornicami przez wspólny wieloramiennik tentowy.
Powiązane strony
Powiązane strony
Źródła danych